36 ülkenin Musul savaşı!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

36 ülkenin Musul savaşı!

Operasyona 36 ülke destek verirken 30 bin silahlı gücün katıldığı belirtildi.

Irak ’ın Musul kentini 2.5 yıl önce işgal eden terör örgütü DEAŞ ’ı kentten dışında tutmak nedeniyle dün sabahleyin kara harekâtı için düğmeye basıldı. Irak Özel Kuvvetleri, peşmerge güçleri ve ABD ile 35 ülkenin takviye verdiği harekâta 30 bin silahlı gücün katıldığı belirtildi. Musul ’daki 4-8 bin DEAŞ ’lı teröristin yok edilmesi için Avrupa ’nın en büyük uçak gemisi olan ‘Charles de Gaulle ’ de Güney Kıbrıs ’a gelip demir attı.

Terör örgütü DEAŞ, 10 Haziran 2014 ’te Irak ’ın ikinci büyük kenti olan Musul ’u, tek bir kurşun atmadan çekilen Irak ordusundan teslim aldı. Geçen 2.5 yılın ardındansa dün sabahtan saat 04.00 ’te Musul ’u geri edinmek için Irak Özel Kuvvetleri, ABD öncülüğündeki ‘koalisyon güçleri ’ ve peşmerge gücü harekete geçti. Musul ’u kurtarmak için 36 ülkeden 30 bine yakın silahlı kuvvet seferber oldu.

Günün birincil ışıklarıyla birlikte kenti çevreleyen Hazırlanmış, Güveyir ve Kayyara cephelerinden Musul harekâtı başladı. Havadan ve karadan DEAŞ mevzileri vurulurken peşmerge güçlerinin öncülüğünde kara birlikleri Musul ’a dürüst yürümeye başladı. Musul harekâtında, Türkiye ’nin Başika Kampı ’nda eğittiği 2 bin 500 değin ‘Ninova Muhafızları ’ da yer aldı.

ABD ASKERLERİ ‘ZERDEK ’TE

Musul ’un 40 kilometre doğusunda bulunan Hazır Cephesi ’ndeki Zerdek Dağı ’nda da fazla sayıda ABD askeri konuşlandı. Hazırlanmış Cephesi ’ndeki ABD ordusuna ait zırhlı birlikler, Musul ’a ilerledi. Topçu birlikleri, Musul Ovası ’nı ağır toplarla gün boyu vurdu. İnsansız hava uçakları da Musul semalarını gözetledi.

12 KÖY GERİ ALINDI

Musul operasyonunun birincil saatlerinde DEAŞ güçlerinin pozitif varlık gösteremediği uyarı çekti. 4 bin peşmergeden oluşan Kürt güçleri doğu yönünde, Irak ordu birlikleri ise güneydoğudan direnişle karşılaşmadan ilerledi ve DEAŞ ’tan 12 köy kurtarıldı. Hazırlanmış Cephesi ’nde konuşlanan peşmerge güçleri, DEAŞ hedeflerini Katyuşa füzeleri ve top atışlarıyla vurdu.

2 INTIHAR SALDIRISI

Bu sırada DEAŞ, peşmerge güçlerine aleyhinde bombalı araçla intihar saldırısı düzenledi. Saldırıda 6 peşmerge öldü, aralarında Kürt Bölgesel Yönetimi Başkan Yardımcısı ’nın olduğu Şalav Rasul ’un da bulunduğu 10 birey yaralandı. Patlama anında bölgede yer alan Anadolu Ajansı muhabirleri büyük risk atlattı. İnfilak eden aracın parçaları muhabirlerin başının üzerinden geçti. DEAŞ ’lı teröristlerin akşam saatlerinde de Irak ordusuna bombalı araçla intihar saldırısı düzenlediği bildirildi. Saldırıda 70 Iraklı askerin hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

KENT SAVAŞI

Hendeklere doldurdukları petrolü ateşe verip, havadan gösterme alınmasını engellemeye çalışan DEAŞ ’ın kentin çevresinden çekildiği ve şehir savaşına hazırlandığı kaydediliyor. Örgüt, kentin stratejik yol ve köprülerine bubi tuzaklaması yaptı. DEAŞ ’ın Iraklı güçlere karşısında hardal gazı bombası atmaya hazırlandığı da ileri sürüldü.

MUSUL HALKI AYAKLANDI

DEAŞ ’a biat etmeyen aşiretlerin silahlı güçlerinin de operasyona karşısında direnci yaralamak için silahlı eylemler düzenlediği öğrenildi. Musul ’da DEAŞ ’ın varlığının son bulmasını isteyen direniş güçlerinin örgütün zırhı araçları ve ağır silahlarına zarar veren saldırılar başlattığı bildirildi. DEAŞ ’a karşı Suriye ve Irak ’taki operasyonlara 64 ülke destek veriyor.

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir