87 hakim ve savcı çürük çıktı!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

87 hakim ve savcı çürük çıktı!

TSK, yargı ve emniyet ilk önce edinmek üzere bütün kamu kurumlarına sızan FETÖ’yü arıtma çalışmaları sürerken, örgüte ilişkin her gün yeni bir teferruat ortaya çıkıyor. Meslekten ihraç edilen ve görevden uzaklaştırılan 3 bin 456 hakim ve savcıyı mercek altına bölge Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), garip bir tabloyla karşılaştı. İncelemelerde, bu egemen savcılardan 84’ünün askerlikten muaf olmasını sağlayan “elverişli değildir” raporu aldığı belirlendi. Ayrıca söz konusu gerekçeyle görevden uzaklaştırılan 3 dominant ve savcının da aynı şekilde rapor aldığı saptandı.

TÜZÜK RAPORTÖRÜ DE VAR

Rapor aldığı gerekçesiyle askerlik görevini yerine getirmeyenlerin arasında ihraç edilmeden önce Türkiye’nin farklı alanlara yönlendirilmiş adliyelerinde ödev yapan egemen ve savcıların yanı sıra Yargıtay Muayene Hakimi, Danıştay Muayene Hakimi, Idare Mahkemesi Üyesi, Ücret Mahkemesi üyesi bulunuyor. Listede uyarı çeken isimlerden birisi eski AnayasaRaportörü Canbulut Yanılmaz. Malatya Yöneticilik Mahkemesi Üyesiyken 2012 yılında Tüzük Raportörlüğü görevine getirilen Şaşmaz’ın 2005 yılında Ankara Mevki Asker Hastanesi’nden rapor aldığı belirlendi. HSYK’nın ihraç ettiği isimlerden eski Bolu Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi Üyesi Fatih Er’in de 1998 yılında GATA Haydarpaşa EğitimHastenesi’nden, eski Gebze Savcısı Serkan Noğay’ın 2008’de GATA’dan, eski Çorlu Savcısı İbrahim Takalı’nın da İzmir Askeri Hastanesi’nden “askerliğe elverişli değildir” raporu aldığı tespit edildi.

SARIKAYA DA LİSTE DE

MITOS krizinin mimarlarında Sadrettin Sarıkaya’nın da çürük raporu aldığı belirlendi. FETÖ’nün HSYK’da etkin olduğu dönemde Hak Bakanlığı müfettişliğinden özel yetkili savcılığa atanan Sarıkaya, 7 Şubat 2012 günü MITOS Müsteşarı Hakan Fidan’ın da arasında bulunduğu 5 MIT görevlisini ifadeye çağırarak MIT krizinin fitilini ateşlemişti.

DOKTORLAR DA FETÖ’CÜ ÇIKTI

HSYK, GATA, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, Ankara Mevki Hastanesi ve İzmir Asker Hastanesi gibi askeri hastanelerden alınan raporu düzenleyen heyetteki isimleri de tek tek inceledi. Komite, heyette bulunan bir takım isimlerin 15 Temmuz darbe girişiminin ardındaki başlatılan soruşturma zarfında ihraç edildiğini veya görevden uzaklaştırıldığını ortaya çıkardı. Bu şart ise akıllarda soru işareti bıraktı.

RAPORU O GENERAL VERMİŞ

“Askerliğe el verişli değildir” raporlarında imzası bulunan asker doktorların arasında da göze çarpan isimler bulunuyor. Bunlardan birisinin FETÖ’nün sıkıyönetim tayin listesinde GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Baştabibi Mesleki Yardımcısı ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Servis Şefi olarak geçen Tuğgeneral Atilla Güngör olduğu anlaşıldı. Hem listede, Albay Ergün Tozkoparan, Albay Yusuf Özdemiroğlu, Albay Cengiz Başoğlu da bulunuyor. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir