ABD: Türkiye olmadan yapamazdık!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
ABD: Türkiye olmadan yapamazdık!

ABD: Türkiye olmadan yapamazdık!

ABD: Türkiye olmadan yapamazdık!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, Türkiye ’nin terör örgütü DEAŞ ’e aleyhinde yürütülen kampanyada “olağanüstü öneme” sahip olduğunu belirterek, “Türkiye ’nin desteği olmadan derhal Suriye ’de yaptıklarımızı yapamazdık.” dedi.

ABD ’nin Ortadoğu ’daki operasyonlarını yürüten CENTCOM ’un komutanı General Votel, düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi ’nde ABD ’nin bölgedeki stratejisine ilişkin panele katıldı.               

Irak ’ta Musul ’un DEAŞ ’tan kurtarma operasyonuna değinen Votel, harekatın istenildiği gibi ilerlediğini bildirdi. Votel, operasyonun ne vakit sonuçlanacağına dair şu aşamada herhangi bir süre vermenin şiddet olacağını vurguladı. Suriye ’de çok daha ufak büyüklükteki Münbiç ’in alınmasının deha 71 gün sürdüğünü andıran Votel, DEAŞ ’ın Musul ’da iki yıldır bulunduğunun ve kenti korumak için hazırlık yaptığının gözönünde bulundurulmasını istedi.

TÜRKİYE OLMADAN YAPAMAZDIK           

Votel, bir soru üzerine, Türkiye ’nin bugüne değin DEAŞ karşıtı mücadeleye sunduğu olumlu katkılara dikkati çekti. Votel, şunları kaydetti: “NATO müttefikimiz olan Türkiye, bu kampanya için olağanüstü bir biçimde önemli. Türkiye ’nin desteği olmadan hemen Suriye ’de yaptıklarımızı yapamazdık. Üsleri, onlardan aldığımız öteki destekler bizim yaptıklarımız için son derece manâlı.”               

Votel, Suriye ’nin kuzeyindeki Dabık köyünün de DEAŞ ’tan alınmasının manâlı bir operasyon olduğunu bildirdi.               

Türkiye ’nin sınırı her tarafında, Cerablus ’tan başlayıp batıya dürüst ilerleyen operasyonlarında son olarak Dabık ’ın alındığını anımsatan Votel, “9 saatten birazcık pozitif sürdüğünü düşünüyorum fakat başarılı bir operasyondu. Bu yapılması gereken bir operasyondu. Koalisyonun hava desteği, Türk ordusu ve süre içerisinde eğittiğimiz bir takım karşı taraf unsurların karma desteğiyle yaptık.” dedi.              

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir