ABD’li sözcüyü zorda bırakan Musul sorusu!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

ABD’li sözcüyü zorda bırakan Musul sorusu!

 Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, DEAŞ ’ın şehri müdafaa etmek için etik dışı ve güvenli olmayan taktiklerle büyük bir direniş göstermesini beklediklerini söyledi. Operasyonda gelinen nokta konusunda data veren Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Iraklı güçlerin şu ana dek “hedeflerine büyük ölçüde ulaştığını” belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise jurnal basın toplantısında, Musul operasyonunun Irak hükümeti kadar yürütüldüğüne ilişkin açıklamaları tekrarlayınca, bir gazetecinin sorusu karşısında zorlandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, günlük basın brifinginde, Musul ’u DEAŞ ’tan geri alınmasına yönelik operasyona dair soruları yanıtladı.

ABD’Lİ SÖZCÜYÜ MAĞDUR DURUMDA BIRAKAN SORU

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ’ın brifinginde de gündem Musul operasyonuydu.

ABD hükümetinin Musul operasyonunun Irak hükümeti tarafından yürütüldüğüne ilişkin açıklamalarını tekrarlaması üstüne Toner ’a, “Peki orada bulunan Amerikan askerleri emirleri Irak hükümetinden mi alıyor?” biçiminde bir soru yöneltildi. Toner, “Biz orada sadece eğitim ve danışmanlık için bulunuyoruz” yanıtını verdi.

Bu yanıtın ardındaki bu kere de Toner ’a, “Ne zamandan beri ABD, tanıdık olmayan askerlerin Irak içerisinde bulunması için Irak hükümetinin rızası olması gerektiğini düşünüyor? Daha önce siz girip önceki lideri devirdiniz” ifadesi kullanıldı.

Bunun üzerine Toner, “Acilen şartlar öbür. Bugün Irak ’ta seçilmiş bir hükümet var” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir