Cehennem’in Düğümü Yerebatan’da Çözülüyor!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Cehennem’in Düğümü Yerebatan’da Çözülüyor!

Tom Hanks ’ın Robert Langton karakteri ile başrolünü üstlendiği filmde, Langdon aradığı “giz”ı Yerebatan ’da buluyor. “Cehennem”in vizyona girmesi ile birlikte, Yerebatan Sarnıcı ’nın ziyaretçi sayısında çoğaltma bekleniyor.

“Cehennem”deki Yerebatan Sarnıcı bölümleri, yüksek aksiyon sahneleri içeriyor. İBB Kültür A.Ş. kadar işletilen Yerebatan Sarnıcı ’nın tarihi dokusuna zarar vermemesi için sahneler, sarnıcın bire bir aynısının kurulduğu Budapeşte ’deki film platosunda gerçekleşti.

Yıllardır öyle fazla sinema filmine kapılarını açan Yerebatan Sarnıcı son olarak,  yönetmenliğini Oscar ödüllü oyuncu Russell Crowe’un yaptığı ve Çanakkele Savaşı’nı anlatan “Son Umut” filminin ve James Bond serisinden “Skyfall”ın bazı sahnelerine de konut sahipliği yapmıştı.

Cehennem'in Düğümü Yerebatan'da Çözülüyor!

Cehennem’in Düğümü Yerebatan’da Çözülüyor!

Venedik ’te başlayan serüven Yerebatan ’da sona eriyor!

Venedik’teki bir otel odasında uyanan Robert Langdon neler olduğunu ve oraya nasıl geldiğini hatırlamamaktadır. Kendisine neler olduğunu hatırlayabilmek için ona takviye etmeye çalışan doktor Sienna Brooks’la birleşirler. Langdon ve Brooks cevapları seslenmek için Avrupa’yı gezmek zorunda kalırlar. Bu kez de İtalyan ozan ve politikacı Dante’nin İlahi Komedya kitabıyla bağlantılar bulmaya başlar. Zamanla ortaya çıkan ipuçları bir felaketi sinyâl etmektedir. Fazla varlıklı bir işadamı kısa bir vakit içinde dünyaya veba salgınını yayacaktır. Dünyanın başına gelebilecek bu felaketi engellemenin tek yolu Landgdon’ın neler olduğunu hatırlamasıdır.

Dan Brown’ın benzer adlı romanından uyarlanan filmin başrolünde Tom Hanks yer alıyor. Daha önce Brown’un Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar kitaplarının da uyarlamalarında ana karakter Robert Langdon’ı canlandıran oyuncuya başrolde Felicity Jones eşlik ediyor. Filmin yönetmenliği Ron Howard üstleniyor.

Yerebatan Sarnıcı Hakkında

İstanbul’un kurulduğu tarihi yarımadada, Sultanahmet’te, Ayasofya’nın derhal aleyhinde ziyaretçilerini bekleyen Yerebatan Sarnıcı, kentin su ihtiyacını karşılamak için Bizans İmparatoru I. Justinianus kadar 542’te yaptırıldı. Cehennem’in Düğümü Yerebatan’da Çözülüyor!

Uzunluğu 140, genişliği 70 metre olan dikdörtgen biçiminde bir alanı kaplayan sarnıca, 52 basamaklı taş bir merdivenle iniliyor. Sarnıcın içinde herkes 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunuyor. Cehennem’in Düğümü Yerebatan’da Çözülüyor!

Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kural olarak kullanılan ve Roma dönemi heykel sanatının şaheserlerinden kabul edilen iki Medusa başı, sarnıcı ziyaret edenlerin de en çok ilgisini çeken bölümlerinden.  Medusa başlarının buraya hangi yapılardan getirildiği ise hala gizemini koruyor.

Dünyanın dört bir yanından, üç imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul’a gelen turistler, Yerebatan Sarnıcı ziyaret etmeden ayrılmıyor. İstanbul  Büyükşehir Belediyesi göre bakımı yapılarak 1987 yılında ziyarete açılmıştı.

Cehennem’in Düğümü Yerebatan’da Çözülüyor!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir