Cerablus’un ‘acil meleği’

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Cerablus’un ‘acil meleği’
Fırat Kalkanı Harekatı dahilinde terör örgütü DEAŞ’ten temizlenen Cerablus’ta atama yapan Gaziantepli acele tıp teknisyeni Sibel Öztürk, gerektiğinde ambulansın direksiyonuna geçip yaşam kurtarmak için zamanla yarışıyor.


Türk Silahlı Kuvvetleri Ortak Özel Tayin Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye’nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Hür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından terör örgütü DEAŞ’ten temizlenen Cerablus’un sağlık durumu altyapısı Türkiye’nin desteğiyle güçlendirildi. Afiyet Bakanlığının desteğiyle hizmete başlayan Cerablus Hastanesinde ödev bölge Türk personel, Suriyeli hastaların şifa bulması için hummalı bir egzersiz yürütüyor.


Bu çalışmaları yürütenlerden biri de bununla birlikte Milli Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) gönüllüsü olan 30 yaşındaki Sibel Öztürk. Zamanının büyük bir kısmı hastane ve yollarda geçiren Öztürk, ambulansla girdiği dar Cerablus sokaklarında yaralıları hastaneye geliştirmek için hız limitlerini zorluyor.


Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takriben 2 hafta önce bölgeye geldiğini söyledi. Başlarda huzursuzluk yaşasa da zamanla bunu yendiğini bildiren Öztürk, acilen işini daha gizli sürdürdüğünü açıklama etti.


Gönüllü olarak geldiği Cerablus’ta işini severek yaptığını vurgulayan Öztürk, “Gaziantep 112’de çalışıyorum, ivedi tıp teknisyeniyim, aynı zamanda UMKE gönüllüsüyüm. Birincil geldiğimde Cerablus sokaklarına girdiğimde tedirgindim ama hemen ambulans kullanabiliyorum ve rahatlıkla işimi yapıyorum. İşimiz baskı biliyoruz lakin görevimiz hayat kurtarmak olduğu için her koşulda bunu yapmak durumunda olduğumuzun bilinciyle çalışıyoruz.” dedi.


“İŞİMİZİ SOĞUKKANLI YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Zor bir bölgede her gün farklı bir acı olaya şahitlik ettiğini ve bunlardan etkilendiğini açıklayan Öztürk, şunları kaydetti:


“Kopuk kollar, bacaklar görmek, babası için üzgün o çocukların gözyaşları görmek fazla kuvvet geldi lakin duygumuzu işimize karıştırmamamız gerekiyor. İşimizi sakin yapmamız gerekiyor. Şu an biz de onu yapmaya çalışıyoruz. Biz sağlıkçı olarak görevimizi yapıyoruz, ambulansın arka bölümünde ivedi vakalara müdahale ediyoruz, gerektiğinde de ambulans kullanabiliyorum çünkü ileri sürüş teknikleri eğitimi aldım. İşimizin verdiği alışkanlıklar bir zaman sonra soğukkanlı olmamamızı, hızlı hareket etmemizi sağlıyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir