Çocuk gelin olmakla başlayıp koca şiddetiyle devam eden zor bir hayat

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Çocuk gelin olmakla başlayıp koca şiddetiyle devam eden zor bir hayat

Çocuk gelin olmakla başlayıp koca şiddetiyle devam eden zor bir hayat

Çocuk gelin olmakla başlayıp koca şiddetiyle devam eden zor bir hayat
Teve2 ’de Hediye Çağlayan ’ın sunduğu Hepsi Bugün Oldu programına misafir olan Istek Boztaş ’ın hikayesi duyanların kanını dondurdu. Arzu Boztaş, ayrıca çocuk gelin ayrıca de koca şiddetine maruz kaldı. Yaşadıklarını Hepsi Bugün Oldu ’da anlatan Boztaş, arkadaş canlısı konuşması ve hiçbirimizin cevaplayamayacağı sorularıyla Hediye Çağlayan ’ı ve ekran başındakileri ağlattı.

Arzu Boztaş, az önce 14 yaşındayken görücü usulü ve ailesinin baskısıyla, başlık parası karşılığında hiç tanımadığı biriyle çocuk yaşta evlendirilip Yozgat ’a yerleşti. Istek, ilk çocuğunu 15 yaşında kucağına aldı. 14 yıllık evlilik süresince 6 çocuk sahibi olan Arzu, 18 yaşına gelip devlete ait nikahı yapıldığında 3 çocuk annesiydi. Evlendiği günden kocasının cezaevine girdiği güne değin koca şiddetinden kaçamadı.

Evlendiği akşam kocasının ayağının yıkamadığı için kuvvetle ilk önce karşılaştı.

Gördüğü şiddete rağmen ailesinden ve çevresinden destek isteyen Özlem ’nun sesine kimse kulak vermedi. Her destek talebinin gerisinde Açlık ’ya karşısında zorlama arttı ve ailesi de tehdit edildi.

Kocası zihinsel engelli bir kadına tecavüz etti

Açlık ’nun kocası A.B, zihinsel engelli bir kadına tecavüz etmesi sonrası cezaevine girdi. sonra tecavüz ettiği kadınla anlaşma yoluna gitgide artarak evlilik vaadiyle dışarı meydana çıkan A.B ilk etapta Açlık ’nun boşanma talebini kabul etti.  Fakat A.B daha sonra boşanmaktan vazgeçti. Arzu’dan evleneceği kadına bakmasını istedi. Genç kadın bu ricası yerine getirmeyeceğini söyledi.

Bu tepki A.B’nin öfkesini daha da artırdı. Arzu’nun aktardığına göre kocası “Boşanacaksak da sakat boşanacaksın. Seni öldürmeyeceğim. Yüz üstü yere yat, kolunu bacağını aç. Ölecek yerine gelmesin” dedi. Özlem’nun dirsekleri ve dizlerini kasıt alarak pompalı tüfekle 7 kez tetiğe bastı.

Ardından cerrahi operasyonla Arzu ’nun bacakları kesildi. Kolları dirseklerinden vücuda hala bağlı olsa da ellerini fonksiyonel olarak kullanamıyor.

“Bu toplumun suçu”

Açlık Boztaş çocukluğundan beri başından geçenleri şöyle aktardı:

“Bu toplumumuzun suçu. 14 yaşında, beni başlık parasıyla veren babamın suçu, veren annemin suçu. Buna suskun kalan toplumumuzun suçu. Bana 15 yaşında doğum yaptığım halde bir şey sormayan hastane ve görevlileri suçlu. Izdivaç cüzdanını aldıktan sonradan çocukları aynı anda Nüfus Müdürlüğü ’ne götürünce oradaki memurlar bile sormadı.”

Çocuklarını ayda bir görebiliyor

Istek Boztaş ’ın altı çocuğu da devlet yurtlarında kalıyor. Istek, çocuklarını ayda bir kere görebiliyor. Yaz tatillerinde de çocuklar evlerinde kalabiliyor. Açlık, devletin kendine bağladığı 3 aylık maaş ile hayatını idame ettirmeye çalışıyor.

Yaşadığı şiddetin hayatını mahvettiğini ve çalışma mücadelesini elinden aldığını söyledi. Açlık, ömrü baştan başa bakıma yoksul olarak yaşamaya mecburi kaldı. Her şeye rağmen çocukları için yaşama tutunan Özlem, başka kadınların başına aynı zorlama olayları ve çocuk yaşta evlendirmeler gelmemesi için de bu mücadelenin içinde aktif olarak yer alıyor.

Toplam 35 sene hapis cezası

Kocası A.B ’ye ise kasten eşe karşısında adam öldürmeye teşebbüs etmek suçundan üstteki sınır olan 20 yıl ceza verildi. Ayrıca tecavüz suçundan nedeniyle da 15 yıl hapis cezası alan A.B. şu lahza cezaevinde.

Artık Açlık ’nun iki ricası var; temyiz süreci sürekli boşanma davasının bir an önce sonuçlanması ve başka insanların böyle şeyler yaşamaması.

Açlık’nun katıldığı Teve2 ’de yayınlanan Armağan Çağlayan ’ın sunduğu Hepsi Bugün Oldu programını buradan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir