‘DAEŞ sanat eserlerini satıyor’ iddiası

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

‘DAEŞ sanat eserlerini satıyor’ iddiası
İtalya basını, DAEŞ’in ele geçirdiği kazıbilimsel kalıntıları ve sanat eserlerini, İtalyan Camorra ve ‘Ndrangheta mafya örgütleri yoluyla satarak karşılığında silah aldığını, çalıntı sanat eserlerinin de İtalya’ya ulaştırıldığını yazdı. replace

La Stampa gazetesi, baş sayfadan verdiği haberde, muhabiri Domenico Quirico’nun “tip” kılığında ‘Ndrangheta mafyasına emrindeki aracılarla buluşmasını aktardı.

Habere kadar, Torinolu bir sanat koleksiyoncusu rolü yapan Quirico, İtalya’nın Campania bölgesinde bulunan Vietri sul Mare kasabasında aracılarla buluştu.

Müşteri sandıkları Quirico’ya Vietri sul Mare’deki bir otelde randevu veren mafya benzer aracılar, sonra bir araca bindirdikleri “müşteriyi” Amalfi kıyısından geçerek dağlık alandaki bir kasap dükkanına götürdü.

Burada başka bir aracın bagajından, Libya’dan getirildiği söylenen bir heykeli çıkararak pazarlığa başladılar. “Roma döneminden kalma” bu heykel için 60 bin euro isteyen aracılar, fotoğrafını gösterdikleri diğer bir heykelin ise 800 bin euro’ya satıldığını söyledi.

‘Sanat eserleri satılıyor, kalaşnikof ve tanksavar alınıyor’

La Stampa, DAEŞ’in ele geçirdiği sanat eserlerini bu şekilde, ‘Ndrangheta ve Camorra mafya örgütlerine alt klan üyeleri aracılığıyla sattığını ve karşılığında kalaşnikof tüfekler ve (omuzdan atılan) RPG tanksavar silahları aldığını yazdı.

Haberler üzerine bir tanımlama yapan İçişleri Bakanı Angelino Alfano da “Terörün gelir kaynaklarından birinin de sanat eseri ticareti olduğunu biliyoruz. Gazetelerin yazdıklarıyla ilgili olarak şüphesiz önleyici gözlem çalışmaları ve zorunlu olduğu takdirde de araştırmalar yapılıyor. Örgüt, öbür etmenler üzerinden kazanç sağlıyor, şaheser kaçakçılığı da bunlar arasında manâlı bir kalem teşkil ediyor” dedi.

Kaynak: bbc türkçe
Adınız Soyadınız

Gönderdiğim yorumun sorumluluğu şahsıma aittir GÖNDER 250

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir