Demirtaş: Türkiye Musul’a müdahale etmeli

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Demirtaş: Türkiye Musul'a müdahale etmeli

Demirtaş: Türkiye Musul’a müdahale etmeli

Demirtaş: Türkiye Musul’a müdahale etmeli

HDP Benzeşen Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’nin Musul operasyonuna dahil olmaya çabalarına dikkat çekerek, “Eğer Türkiye’nin Musul ile ilgili müdahalesi olacaksa oysa, olmalı, o da Musul’da bir lahza önce huzurun sağlanması, Musul’a nüfus istatistiklerine göre müdahalenin önlenmesi, reel Musul halkının dönmesini sağlamak olmalı” dedi.

“TÜRKİYE MUSUL VE KERKÜK’Ü EDINMEK İSTİYOR”

HDP’nin Diyarbakır il binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Türkiye ısrarla neden Musul operasyonuna bulunma istiyor?” sorusunu, “Cumhurbaşkanı net bir şekilde açıklıyor. ‘Misakı Milli’ye bakarsanız anlarsınız’ diyor. Yani Musul’u ve Kerkük’ü Türkiye sınırlarına katmak. Misakı Milli’nin, en azından sınırlar bölümü budur. Eğer Cumhurbaşkanı’nın niyeti buysa, Musul’u ve Kerkük’ü başta olmak üzere Güney Kürdistan’ı, hatta Rojava Kürt Bölgesi’ni, Türkiye’nin devlete ait sınırları içerisine katma gibi bir emperyal hedef varsa, bu bölgede yeni savaşların, dünya savaşına gidecek yolun taşlarını döşemekten diğer bir şey değil.

“TÜRKİYE MUSUL’A MÜDAHALE ETMELİ”

Eğer Türkiye’nin Musul ile ilgili müdahalesi olacaksa oysa, olmalı, o da Musul’da bir lahza önce huzurun sağlanması, Musul’a demografik müdahalenin önlenmesi. Musul’dan göç etmek zorunda kalmış, IŞİD saldırısı ya da Saddam döneminde Saddam’ın müdahalesiyle göç etmek zorunda kalan hakiki Musul halkının Musul’a dönmesini sağlamak olmalı. Türkiye’nin görevi, işi bu olmalı. Bölgede kolaylık, istikrar için çalışmalı” diye yanıtladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir