FED FAİZİ DEĞİŞTİRMEDİ

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google


FED FAİZİ DEĞİŞTİRMEDİ

Fed ’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki jurnal temmuz ayı toplantısı sona erdi.

Toplantının arkasında yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit alıkoyma kararını 1’e karşı 9 oyla aldığı, Kansas City Fed Başkanı Esther George’un bir önceki toplantıda olduğu gibi muhalif tarafta yer aldığı belirtildi.

Fed’in karar metninde, “FOMC ’nin haziran toplantısından bu yandan alınan veriler, meslek gücü piyasasındaki iyileşmeye ve idareli faaliyetlerdeki genişlemeye göze çarpan ediyor. Haziran’daki iş gücü artışı Mayıs’taki güçsüz yükselişe göre çok güçlüydü.” değerlendirmesine yer verildi.

ABD ekonomisinde hanehalkı harcamalarının zinde çoğalma gösterdiği, ancak meslek yatırımlarının zayıf kaldığı kayıtlı karar metninde, geçmişteki düşük enerji fiyatları nedeniyle enflasyonun FOMC’nin yüzde 2’lik hedefinin altında kaldığı ifade edildi.

Metinde, ekonomik faaliyetlerin akılcı hızda, meslek piyasası göstergelerinin ise zinde şekilde artmasının beklendiği vurgulanırken, “Enflasyonun yakın dönemde düşük kalması bekleniyor. Ama, düşük enerji fiyatlarının geçici etkileri değil olup iş piyasası daha da güçlenince, orta vadede enflasyonun yüzde 2’ye yükseleceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Idareli görünüme yönelik kısa vadeli risklerin azaldığı bildirilen metinde, enflasyon göstergeleriyle finansal ve idareli gelişmelerin yakından peşine düşüp takip edileceği kaydedildi.

EYLÜL’DE FAİZ ARTIŞI GELEBİLİR

Fed’in karar metninde, “Hesaplı görünüme karşın kısa vadeli risklerin azaldığı” ifadesine yer verilmesi, bazı uzmanlar tarafından “bankanın eylülde faiz artışına gidebileceği”nin işareti olarak yorumlandı.

FOMC’nin bir sonraki toplantısı, 20-21 Eylül tarihlerinde yapılacak. Eylül toplantısı, Fed Başkanı Janet Yellen’in kararların açıklanmasını takiben basın konferansı düzenleyecek olması sebebiyle siklet taşıyor. Ekonomistler, eylüle kadar gelecek verilerin, enflasyonda istenilen iyileşmeyi yansıtması ve yeni bir mali dalgalanma yaşanmaması durumunda, Fed’in bu toplantıda yeniden faiz artışına gidilebileceğini öngörüyor.

PİYASALAR, FOMC KARARINI FİYATLIYOR

Fed kararı öncesi New York borsasında satmak ağırlıklı seyreden Dow Jones ve Standard and Poor’s endeksleri, toplantının karar metnini takiben kayıplarını geri aldı ve yükselişe geçti. Nasdaq Teknoloji Endeksi de şu sıralar yüzde 0,8 bedel artışıyla operasyon görüyor.

Diğer taraftan, karar öncesinde 0,9093 seviyesinde seyreden dolar/avro paritesi, metnin yayınlanmasının ardındaki 0,7560’a kadar geriledi. Dolar/TL paritesi de karar öncesi 3,0385 seviyesindeyken, karar sonrasında 3,0160 düzeyine indi.

Brent tipi çiğ petrolün varil fiyatı, karar ardından 43,91 dolardan 44,12 dolara, ABD türü çiğ petrolün varil fiyatı da 41,88 ‘ten 42,17 dolara yükseldi.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir