‘Gülen ve PYD/YPG sorun yaratan iki temel mesele’

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google


‘Gülen ve PYD/YPG sorun yaratan iki temel mesele’
Darbe teşebbüsünün arkasında Fetullah Gülen ve ona ast unsurların olduğundan hiçbir kuşku duyulmadığını vurgulayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Etrafındaki zümre tarafından “Mehdi” olduğuna inanılan bu kişi halen ABD ’de yaşamaktadır. ABD makamlarından iade talebinde bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

Tüfenkci, 150 ’yi aşkın ülkede kurdukları güya hayır denekleri, okullar, şirketler, medya organları yoluyla küresel bir ağ yaratıcı FETÖ’nün sermayesinin 25 milyar doları aştığına dair duyumlar olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu FETÖ ’nün ‘görünür yüzü’dür. Arka planda ise kendi okullarında yetiştirdikleri insanları beyinlerini yıkayarak militanlaştıran, onları haksız yöntemlerle ilk kez ordu, polis ve yargı olmak üzere Türkiye ’deki devlet kuramlarına sızdıran, bu militanları aracılığıyla yasadışı dinleme, şantaj, para temize çıkartma ve yarı yöntemlere kalkışan, bu yolla devleti içeriden ele geçirmeye çalışan karanlık bir yapı bulunmaktadır.”

“Gülen ve PYD/YPG sorun yaratan iki temel mesele”

Türkiye-ABD ilişkilerinin tarih boyunca çoğu sınamadan geçtiğini ve stratejik koşullara her zaman armoni sağladığını açıklayan Tüfenkci, “Son dönemde ikili ilişkilerimizde hassas bir dönemden geçiyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminin faili Fetullah Gülen ’in uzun yıllardır Pensilvanya ’da ikamet ediyor olması ve keza ABD ’nin PYD/YPG terör örgütü ile yürüttüğü işbirliği, ilişkilerimizde sorun yaratıcı iki esas meseledir” diye konuştu.

“Gülen ’in iadesi için görüşüyoruz”

ABD İç Emniyet Bakanı Jeh Johnson güvenlik konusunda işbirliği etmek istediklerine dikkat çekici ederek, “Türk insanının güvenliğini önemsiyoruz. Ülkenizin güvenliğine ilişkin bilgileri inceledim ve bu istihbaratı İçişleri Bakanlığı ile paylaştık” ifadelerini kullandı.

Türk İçişleri Bakanlığı ile Gülen ile ilgili olarak görüştüklerini gösteren Johnson, “Yargı Bakanlığından iade için güncel rapor aldık. Mahkemenin iade kararını vermesi gerekiyor. Bağımsız bir adalet konuya karar veriyor. rakip da geciktirmek için her türlü girişimde bulunuyordur. Davanın daha seri olması için çalışıyoruz” diye konuştu.   AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir