İstanbul İHA merkezi olacak

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

İstanbul İHA merkezi olacak

İstanbul İHA merkezi olacak


İstanbul İHA merkezi olacak

Baykar Makina Teknik Müdürü Bayraktar

“İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, havacılıkta bir paradigma değişikliği yaşandığını belirterek, “Türkiye, havacılığın doğuşunu yakaladı oysa sonra ülkenin önü çeşitli nedenlerden ötürü kesildi. Derhal havacılıkta yeni bir fırsat doğuyor, paradigma kırılması yaşanıyor. Bu kırılma teknolojiyi yakalama noktasında bizim için bir fırsat” diye konuştu.

Bütün da bu noktada insansız hava aracı (İHA) teknolojisine yoğunlaştıklarını ve bu alanda önemli başarılar elde ettiklerini anlatan Bayraktar, “Şu an strateji sınıfı İHA’mız kendi sınıfında dünya rekoruna sahip ve dünyadaki en ileri sistem. 2007 yılında mini İHA sistemimiz Türkiye envanterine giren ilk İHA sistemi ve ilk ihraç edilen sistem oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dünya havacılığında söz sahibi olmasının yolunun İHA teknolojisinden geçtiğine sinyâl eden Bayraktar, teknolojinin peşinden giderek galibiyet elde edilemeyeceğini, manâlı olanın teknolojinin gittiği yeri önceden tespit edip oraya gelmek olduğunu söyledi.

İHA teknolojisinin geleceği hakkında da veri veren Selçuk Bayraktar, “Dünyada şimdi İHA’ların gelecek projeksiyonunda sürüler halinde uçan akıllı savaşan uçaklar bulunuyor. Bunlar minik, daha ucuz olma gibi avantajlara sahip olacak. Bizim amacımız da bu projeksiyona tüm firmalardan önce ulaşabilmek” dedi.

Bayraktar, Türkiye’nin İHA sistemleri konusunda kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olduğunu, yakın gelecekte muharip İHA’ları da iyice yerli şekilde yapabileceklerini belirtti. 

“TEKNOPARKTA İHA EKOSİSTEMİ KURUYORUZ”

İHA alanında bilirkişi personel geliştirmek için kayda değer incelemeler yaptıklarını anlatan Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturacağız ve bu alanda personel yetiştireceğiz. şimdi o bölgede 100 Ar-Ge şirketi var, 2023’te orada 30 bin Ar-Ge personelinin olması planlanıyor. İHA’nın sistemlerini geliştirecek firmaların olduğu bir kümelenme olacak” diye konuştu. 

Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülke olmakla, transfer eden ülke elde etmek aralarında bir yol ayrımında olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Devletin tepesindeki irade bu konuya gereken desteği veriyor, bu iradeye tüm kurum ve kuruluşlar da sahip çıkmalı” biçiminde konuştu.

“İHA’LARA YURT DIŞINDAN BÜYÜK TALEP VAR”

Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin yurt dışına sattığı ilk milli İHA’yı kendilerinin yaptığına işaret eden “İHA’larımıza yurt dışından büyük talep var. Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ukrayna, Polonya, Azerbaycan, Bangladeş gibi ülkeler uçaklarımıza yoğun alaka gösteriyor. Burada milyarlarca dolarlık bir ihracat potansiyeli var” dedi.

Türkiye’nin bugün kilogram başı sıradan ihracat bedelinin 1,5 dolar olduğunu hatırlatan Bayraktar, İHA’ların ihracatında bu rakamın 20 bin dolara kadar çıktığını, ülkenin bu potansiyeli harekete geçirmesi gerektiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir