Kahraman Ömer’i tüm dünya tanıyacak

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Kahraman Ömer'i tüm dünya tanıyacak

Kahraman Ömer’i tüm dünya tanıyacak

Kahraman Ömer’i tüm dünya tanıyacak

15 Temmuz gecesinin kahramanı Şehit Astsubay Ömer Halisdemir ’in hayatı “Ben Ömer” belgeseline konu oldu. başta 53. Uluslararası Antalya Film Festivali ’nde izleyiciyle buluşan belgeselin yönetmeni Mesut Gengeç, Halisdemir’in yaşam hikayesini ve yiğitlik öyküsünü tüm dünyaya kullanmak istediklerini söyledi.

Bir grup cuntacı asker, 15 Temmuz gecesi savunmasız halkın üstüne alev açarak ulusal iradeye darbe vurmaya çalıştı. 240 vatan evladının şehit edildiği o gece, darbenin seyrini değiştiren bir isim vardı: Astsubay Ömer Halisdemir.

Darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vurarak bir kahramanlık destanı yazan Halisdemir’in hikayesi “Ben Ömer” adıyla belgelere dayanan oldu. Mesut Gengeç göre Niğde, Ankara ve İstanbul’daki çekimlerle hazırlanan belgelere dayanan dün ilk kez 53. Antalya Film Festivali’nde seyirciyle buluştu.

Kahraman Ömer'i tüm dünya tanıyacak

Kahraman Ömer’i tüm dünya tanıyacak

HER YÖNÜYLE TANITACAĞIZ

Şehit astsubayın tüm dünya tarafından en iyi şekilde tanınması için böyle bir çalışmaya imza attıklarını belirten yönetmen Gengeç, “Halisdemir’in ailesi, çocukluk arkadaşları, köylüleri, silah arkadaşları ve güvenlik uzmanlarıyla röportajlar gerçekleştirdik. Cümbür Cemaat onun bütün bir ödev adamı olduğunu söylüyor. Askeri disiplini hayatının her alanına nüfuz etmiş. Belgeselde amacım insanları ağlatmak yok. Ömer’in cümbür cemaat tarafından tanınmasını sağlamak” dedi. Filmde belgelere dayanan görüntülerinin yanı sıra şehidin çocukluk yıllarına Ümit Bora Kumbar, 20’li yaşlarına Etken Öktem, 30 ve 40’lı yaşlarına ise Ogün Arslan yaşam verdi.

Kahraman Ömer’i tüm dünya tanıyacak

SILA HASRETİ SONA ERDİ

“Demokrasi Nöbeti” ve “Demokrasi Kahramanları”ndan daha sonra “Ben Ömer”e imza atan Gergeç, 33 dakikalık belgeselde Halisdemir’in bilinmeyen özelliklerini anlattıklarını söyledi. Filmde, ‘En büyük hayali neydi, ölümünden daha sonra gerçek dışı nasıl gerçekleşti?, ‘Şehit olduğu gün niçin babasına telefonda söyledi?’, ‘Gözleri yaşartacak ‘iki gül’ hikâyesi neydi?’, ‘Operasyonlara niçin hep sazını götürürdü, en çok hangi türküleri çalar, söylerdi?’ gibi sorular yanıt bulacak.

Halisdemir’in iki sene sonradan emekli olup memleketi Niğde’ye dönme gerçek dışı kurduğunu gösteren Gengeç “Ömrü daima gurbette geçmiş. Memleketinde bir arsa almış. Şimdi evi yapıldı ve ailesine teslim edildi” dedi.

NEŞET ERTAŞ’IN AİLESİNDEN TAKVIYE

Belgeli kahraman astsubayın, “Ben gidiyorum. Ama giden benim bedenim, yüreğim burada diyor” sözleriyle sona eriyor. Neşet Ertaş türkülerini çok sevdiği tanıdık Halisdemir’in anısına sanatçı sanatçının ailesi de belgesele “Ya beni de götür ya da sende git” türküsüyle takviye oldu. Müzikleri Engin Arslan kadar yapılan belgeselin, metin yazarlığını Bülent Günal, proje sorumluluğu ise Yılmaz Açık Fikirli üstleniyor. “Ben Ömer” bugün saat 19.00’da AKM Perge Salonu’nda tekrar izleyiciyle buluşacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir