Kemal Karpat’tan Erdoğan ve 2. Abdülhamid yorumu

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Kemal Karpat’tan Erdoğan ve 2. Abdülhamid yorumu

Prof.Dr.Kemal Karpat, Cumhuriyet ile yaşıt, Osmanlı ’yı ve Türkiye ’yi en iyi haberdar olan tarihçilerden. Öyle fazla kitabı var. 2004 yılında yayımladığı İslam ’ın siyasallaşması ’nda ise Abdülhamid dönemini bütün detaylarıyla anlatıyor.  Al Jazeera Türk’ten Semin Gümüşel Güner’e konuşan Karpat, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 2. Abdülhamid arasında benzerlik olup olmadığı sorusuna noktayı koydu.

Erdoğan ve Abdülhamid ’i birbirine benzetenler var. Sizce böyle bir benzerlik var mı?

ERDOĞAN TÜRKİYE’NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Son kitabım Kısa Türkiye Tarihi ’nde lüzum AK Parti ’yi lüzum Sayın Erdoğan ’ı methettim. Çünkü bu parti ve Erdoğan Türkiye ’nin tarihini değiştirdi.

“Abdülhamid ve Erdoğan arasında temelde benzerlik değil “

Erdoğan ile Abdülhamid arasında ola ki dışarıdan bazı benzerlikler olabilir fakat temelde benzerlik yok. Abdülhamid yok edinmek üzere olan bir devletin başına geldi, onu ayakta tutmaya gayret etti. Erdoğan ise 40 sene demokrasi edinmek için çalışmış, ekonomik bakımdan büyük adımlar atmış, özgürlük ve NATO gibi kuvvetli dostları olan bir devleti yönetiyor. Koşullar birbirinden çok ayrı. Erdoğan böyle bir devletin içinde yetişmiş ve onun imkanlarını kullanarak iktidar sahibi olmuştur. Dışarıdan bir takım benzerlikler olabilir. Lakin bunlar biraz da zorlamayladır. Abdülhamid dönemi ayrı şekilde, AK Parti dönemi ve Sayın Cumhurbaşkanı ’nın buna katkıları da öbür bir dönemde geliştiği için çok öbür şekilde ele alınmalı, böylece incelenmeli. Büyük padişahlara benzemek veyahut benzetilmek, azıcık da siyasi moda.

Al Jazeera Türk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir