Kiraz: Kayısıda Temel Devlet Politikası Geliştirilmeli

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Kiraz: Kayısıda Temel Devlet Politikası Geliştirilmeli

Kiraz: Kayısıda Temel Devlet Politikası Geliştirilmeli

Kiraz: Kayısıda Temel Devlet Politikası Geliştirilmeli

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, kayısı da esas bir devlet politikasının mutlaka geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Malatya il Başkanı Enver Kiraz Akçadağ Sulandırma Birliği Başkanlığı’na seçilen Ali Uçar ile Su Çatı Sulandırma Birliği Başkanlığı’na seçilen Enver İlhan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaretlerde konuşan İl Başkanı Kiraz, Akçadağ ovasının Malatya’ya kayısısının dörtte birini üreten önemli bir ova konumunda olduğunu belirterek “böylece buranın sulanması, buradaki çiftçiye bahşedilen katkı maddesi fazla tartı ifade ediyor” dedi. Malatya’nın dünya kayısı başkenti olduğunu vurgulayan Kiraz, “Her fırsatta söylüyoruz, kayısı da temel bir devlet politikasının mutlaka geliştirilmesi gerekiyor. Bu sene tekrar kayısıda kayda değer problemler yaşanıyor. Çiftçi desteklenirse, kayısı için esas bir devlet politikası oluşturulsa sulama birlikleri de, çiftçide problem yaşamaz ve çiftçinin sulandırma problemleri de ortadan kalkmış olur. Bu destekler devlet göre verilmediği sürece biz bu sorunlar ile boğuşmaya devam ederiz” diye konuştu.

Sulandırma birliklerinin önemli sorunlarının olduğuna uyarı çeken Kiraz, “Çünkü bir taraftan baktığımızda sulama birliklerinin önemli problemleri var. Çiftçiden aldıkları ücretler ile bütün giderlerini sağlamak zorundalar. Birçok sulandırma birliğinin maliye, SGK gibi farklı alanlara yönlendirilmiş yerlere borçlarının olduğunu görüyoruz. Bir taraftan da çiftçinin gelir elde edemediği için ve desteklenmediği için su paralarını ödeyemediği bir durum ile aleyhinde karşıyayız. İki durumun dengelenebilmesi için mutlaka devletin tarımsal destekler konusunda devrede olması gerekiyor. Çiftçiye katkı maddesi sunması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Malatya’nın temel ürünü ve bununla birlikte dünyanın bir fazla ülkesine ihraç edilen kayısıya devletin takviye vermesi gerektiğini dile getiren Kiraz,”Yani bir taban fiyatının olması gerekiyor. Her yıl çiftlik sahibi bir belirsizliğe terk edilmemesi lüzumlu. Ürettiğinde çiftçi kaça satacağını bilmesi gerekiyor. İkincisi bölge bazlı desteğin kayısı üreticisine uygulanması gerekiyor. Bunlar bir birlerini destekleyecek unsurlardır.” Biçiminde konuştu.

Sulama sularının her geçen gün azaldığını gördüklerini bildiren Kiraz, bu nedenle su kaynakların da bereketli ve tasarruflu kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Bu kapsamda da çiftçiden hiç bir vergi talep edilmeden devletin kapalı sistemlerini oluşturarak, yüzde elliye varan su kayıpların önlemesi gerektiğini bildiren Kiraz, “Fiilen çözümler basit. Devletin atacağı bir kaç adımla vereceği bir kaç destekle ayrıca sulama birliklerin nitelikli hizmet vermesini sağlaya biliriz ayrıca de çiftçinin zorlanmadan imal yaparak kendi su ve elektrik parasını ödeyeceği bir pozisyona taşıyabiliriz” dedi.

Bu yüzyılda insanların en esas ihtiyacı olan suyun keza tarımsal alanda ayrıca de içmesuyu olarak kullanımında sağlıklı bir şekilde kullanımının gerekliliğine sinyâl eden Kiraz, “Akçadağ’ın kayısı ve tarımdaki önemi ile buradaki sulandırma birliklerinin önemi ifade ettim. Hepsindeki esas nokta devletin görünüm açısını tarımdan yana çiftçiden yana değiştirmesinden geçiyor” diye konuştu. – MALATYA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir