Neşet Ertaş’ın kavuşamadığı saz

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Neşet Ertaş’ın kavuşamadığı saz

25 Eylül 2012 tarihinde hayatını kaybeden büyük usta Ertaş’ın, rahatsızlandığı dönemde siparişini verdiği fakat ölümü sebebiyle kavuşamadığı sazı sergileniyor. Kırşehir Yenice Mahallesi ’ndeki Neşet Ertaş Gönül Sultanları Evi ’nde sergilenen saza, ziyaretçiler büyük alaka gösteriyor.

Ünlü ahali ozanı Neşet Ertaş, 4 sene önce bugün 25 Eylül 2012 tarihinde kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Sevenlerini yasa boğan vefat haberinin üzerinden geçen birkaç senede ustanın şarkıları cümbür cemaat göre dinlenmeye devam etti. Vefatından anında önce siparişini verdiği en son saz ise Ertaş’ın eline ulaşamadı. Şimdiler de o saz Kırşehir’de sergileniyor.

Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürü Yıldız Eraslan, bozlak ustası Neşet Ertaş’ın ölümünün üzerinden 4 yıl geçtiğini anımsattı. Ertaş’ın adının yaşatılması için çaba sarf edildiğini gösteren Eraslan, Kırşehir Valiliğine ait eski vali konağının Neşet Ertaş Gönül Sultanları Evi’ne dönüştürülerek 2012 yılında hizmete açıldığını kaydetti.Burada Kırşehir veAnadolu’nun kültürel değerlerinin sergilendiğini anlatan Eraslan, bir odasının da Neşet Ertaş’a tayin edildiğini ve onun eserlerinin yaşatıldığını dile getirdi.

Çalmaya nefesi yetmedi

Eraslan, Neşet Ertaş’ın kesintisiz çalıştığı İstanbul’daki bir ustaya sipariş verip kavuşamadığı sazının da burada yer aldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kültür Evi’nde ozanlar, şairler ve tasavvuf büyüklerinin yanı sıra telli çalgılara da yer verildi. Geçmişten günümüze ne kadar telli enstrüman varsa hepsinden birer misal görme ve onların sesini duyma şansımız var.

Bunlar aralarında bir tanesi çok özel. Neşet Ertaş’ın rahatsızlandığı dönemde siparişini verdiği, konserlerde çalıp eline elde etmek istediği fakat kavuşamadığı sazını sergiliyoruz. Ne yazık ancak bu sazı eline alıp çalma fırsatı bulamadı. Takdiri ilahi, nefesi yetmedi.Sazlarını yaptırdığı kendi ustası vardı. Ustasıyla bir fotoğrafı da burada var. Kendisi buraya armağan etti. Neşet Ertaş’ın siparişini verip kavuşamadığı sazına sahip çıkarak sergiliyoruz” dedi.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir