Rüzgar Çetin davasında yeni gelişme

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google


Rüzgar Çetin davasında yeni gelişme
Rüzgar Çetin’in, “bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına sebep olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karşın karar, İstanbul 11. Ağır Cinayet Mahkemesinin mahkeme savcısı göre “cezanın üst sınırdan verilmesi gerektiği” belirtilerek temyiz edildi.

Çetin’in, Beşiktaş’taki trafik kazasında bir polis memurunun şehit olması, birinin de ağır yaralanmasına niçin olduğu gerekçesiyle, “bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına sebep olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldığı duruşma hükmüne, duruşma savcılığınca itiraz edildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Şakar’ın, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesine (İstinaf Mahkemeleri) gönderilmek üzere hükmü veren İstanbul 11. Ağır Cinayet Mahkemesine sunduğu dilekçede, Rüzgar Çetin’in Türk Suç Oluşturan Kanunu’nun (TCK) 85/2, 22/3, 50/4, 62/1 ve 63. maddeleri gereğince 6 sene 3 ay hapis cezasına çarptırıldığı ve sürücü belgesine 1 sene 6 ay süreyle el konulduğu hatırlatıldı.

“Hasar, tehlikenin ağırlığı ve failin güttüğü amaç değerlendirilmeli”

Dilekçede, TCK’nın 85/2. maddesi ile, “birdenbire artı insanın ölümüne veya bir ya da aniden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir ya da birden artı kişinin yaralanmasına neden olmak” fiiline 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğü belirtilerek, TCK’nın 61. maddesine tarafından, temel ceza belirlenirken suçun işleniş biçimi, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, işlendiği zaman ve yer, konusunun tartı ve değeri, meydana gelen hasar ya da tehlikenin ağırlığı, failin kast veya taksire dayalı kusurunun ağırlığı, failin güttüğü amaç ve saik gibi hususların göz önünde bulundurulması gerektiği aktarıldı.

Dosyadaki Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 22 Eylül 2016 tarihli raporuna tarafından, davalı Çetin’in 0,902 promil alkollü olduğu kaydedilen dilekçede, “Kaza tespit tutanağı, araştırmacı raporu ve Adli Tıp Kurumu Trafik Uzmanlaşma Dairesinden alınan rapor içeriklerine göre, sanığın olay günü, yönetimindeki 34 RUZ 27 plakalı oto ile Çırağan Caddesi’nde seyir halinde iken, Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önündeki trafik ışıklarının bulunduğu kavşağa yaklaştığında, en sağ şeritten ilk kez orta şeride, sonra ise önündeki aracı sollamak için ani bir manevrayla karşı yönden gelen araçlara bölünmüş şeride tecavüz ettiği, İstanbul Güvenlik Müdürlüğü B Bölgesi Trafik Denetim Ekipler Amirliğine ait araca çabucak çarptığı, olayda asli kusurlu olduğu, polis aracının sürücüsü olan mağdur Emre Tetik’in kusurunun bulunmadığı, olayda bilinçli taksir koşullarının oluştuğu anlaşılmıştır.” denildi.

“Karar, usul ve yasaya tutarsız”

Davalı Çetin’in, bilinçli taksirle, görevli polis memurlarından İsmet Fatih Alagöz’ün ölümüne, Emre Tetik’in ise yaralanmasına niçin olduğunun anlaşıldığı aktarılan dilekçede, şu ifadeler yer aldı:

“Mevcut deliller çerçevesinde sanığın TCK’nın 85/2. maddesi gereğince cezalandırılması, esas cinayet belirlenirken suçun işleniş biçimini, meydana gelen zarar ve tehlike ile taksire dayalı kusurun ağırlığı dikkate alınarak alt sınırdan uzaklaşılması, bilinçli taksir koşulları oluştuğundan taksirli suça ilişkin cezanın TCK’nın 22/3. maddesi gereğince yine daha alçak sınırdan uzaklaşılarak arttırılması gerekmektedir.

Mahkemece TCK’nın 85/2. maddesine tarafından temel ceza belirlenirken meydana gelen hasar ve tehlikenin ağırlığı, mağdur Emre Tetik’in yaralanmasının niteliği, taksire dayalı kusurun ağırlığı göz önüne alınarak, esas cezadan daha artı uzaklaşılarak suç oluşturan verilmesi gerekirken oluşa ve dosya kapsamına uygun olmayacak şekilde asgari hadden daha eksik uzaklaşılarak esas cinayet belirlenmiştir. Bu yönüyle verilen kararın usul ve yasaya tutarsız olduğu düşünülmekle istinaf yasa yoluna başvurulması gereği doğmuştur.”

Dilekçede, kararın bozulması, sanığın dosya kapsamı ve toplanan delillere uygun şekilde, daha üst oran belirlenerek cezalandırılmasına karar verilmesi istek edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir