Şehadetinin 50. yılında Seyyid Kutub Sempozyumu

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Şehadetinin 50. yılında Seyyid Kutub Sempozyumu

Mardin Artuklu Üniversitesince İstanbul’da 1-2 Ekim tarihlerinde düzenlenecek “Şehadetinin 50. yılında Uluslararası Seyyid Kutub Sempozyumu”na, dünyadan ve Türkiye’den 25 uzmanın katılması bekleniyor.

ŞEHADETİNİN 50. YILINDA SEYYİD SIRIK

Mardin Artuklu Üniversitesince İstanbul’da, 2 gün sürecek “Şehadetinin 50. yılında Uluslararası Seyyid Kutub Sempozyumu” düzenlenecek.

AĞIRAKÇA: BU BİR VEFA BORCUDUR

İstanbul Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 1 Ekimde başlayacak sempozyuma ilişkin açıklama yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, toplantıda, milli ve milletlerarası alanda ünlü ilim adamlarının katılımı ile Seyyid Kutub’un hayatının ve fikirlerinin ele alınacağını söyledi.Şehadetinin üzerinden 50 sene daha sonra Seyyid Kutub’un Türkiye’de anılmasının bir vefa borcu olduğuna muhabere eden Ağırakça, “Dünyadan ve Türkiye’den 25 ilim adamının katılımıyla gerçekleşecek olan sempozyum İslam alemi açısından önemlidir.” dedi.

Daha önce Seyyid Kutub’un, şehadetinin 30. ve 40. yılında da düzenlenen programlar ile anıldığını anımsatan Ağırakça, şöyle konuştu:

“Bu sene da ölümünün 50. yılında Mardin Artuklu Üniversitesi olarak aslında Müslümanların fikir yapılarında olan ve insanların İslam ve Kur’an-ı Kerim’e daha yakın olmaları konusunda büyük katkısı olan büyük mütefekkir şehit Seyyit Kutub anılacaktır. 2 gün sürecek sempozyumda Seyyit Kutub’un muhtelif görüşleri ve öbür yönleri ele alınacak. Kur’an ve hadislere yaklaşımı, vahiy anlayışı, Türkiye’de İslami gelişmelere olan katkısı, ‘Beni neden idam ettiler?’ sözünün izahı, idama giderken takındığı onurlu tavrı bu sempozyumda ele alınacaktır.”

Seyyid Kutub’un yeğeni Usame Kutub’un da sempozyuma katılacağını açıklayan Ağırakça, toplantıda, Türkçe ve Arapça 20’ye yakın ilan okunacağını söyledi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir