‘Sınırımızdan 20 kilometre derinliğinde DEAŞ unsurlarını temizledik’

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google


‘Sınırımızdan 20 kilometre derinliğinde DEAŞ unsurlarını temizledik’
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bugün Fırat Kalkanı Harekatı’nın geldiği nokta, sınırlarımızdan yaklaşık 90 kilometre her tarafında 20 kilometre derinliğinde tüm DEAŞ unsurlarını temizledik. Bundan Böyle oralardan topraklarımıza roket atılması çok kolay değil. İnşallah bunu daha da güneye taşıyacağız, o 90’a 45’lik bölgeyi oluşturup, topraklarımıza dışarıdan bir korkutma oluşturmayacak tehlikesiz bir bölgeyi kuracağız.” dedi.

Işık, Kocaeli’de Gaziler Kültür Evi açılışında yaptığı konuşmada, şehitlik ve gazilik bilinci olmayan milletlerin bağımsız yaşamasının fazla mümkün olmadığını belirterek, gazilere haklarını teslim ettiklerini, her bir sorunu hakkaniyet ölçüsünde çözmek için gayret gösterdiklerini, gazilerin hayat standartlarının yükselmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ve bugüne değin manâlı adımlar attıklarını ifade etti.

Bakan Işık, Türkiye’nin, 15 Temmuz’da tarihinin en büyük ihanetini yaşadığını oysa milletin bu ihaneti bertaraf ettiğine muhabere ederek, hainlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) içine sızan, asker elbisesi giyen kişiler olduğunu ve yine onlarla en büyük mücadeleyi TSK’nın şerefli mensuplarının verdiğini vurguladı.

“Hainlerle, onlara karşısında duran onurlu askerler arasındaki ayrımı” net olarak yapmaya devam edeceklerini gösteren Işık, şunları söyledi:

“Kimsenin 15 Temmuz’u fırsat bilip TSK’ya hasmane bir davranış içine girmesini kabul etmeyiz, edemeyiz. Türkiye’nin ordusuna TSK’nın içine hiçbir haininin ve cuntanın sızmasına müsaade etmemek. Bugün adı FETÖ’dür yarın diğer bir şey olabilir. Türk ordusu milletin ordusudur, fakat milletin dikte alır. En esas önceliğimiz, sizler darbeyi sokakta engellediniz, bizim de sorumluluğumuz yeniden TSK’nın, bu peygamber ocağının içerisine hiçbir hainin sızmamasıdır.”

“Bazı devletler, ‘MİLGEM Projesi gemilerinden birini bize verin’ diyor”

Işık, Ulusal Savunma Bakanlığı olarak aldıkları yapı tedbirlere de değinerek, yaptıkları düzenlemelerle askerin üzerindeki düşüncesiz yükleri aldıklarını belirtti.

Savunma sanayisindeki gelişmelerle ilgili katılımcılara veri veren Bakan Işık, 16. Hamle helikopteri orduya teslim ettiklerini, arkadaş ülkelere satmak için de hazırlıklara başladıklarını kaydetti.

Bakan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“MİLGEM projesi zarfında Heybeliada denizlerde 5 senedir, Büyükada denizlerde 3 senedir, Burgazada’yı 4 ay önce indirdik, Kınalıada’yı da 2017’de indireceğiz. şu anda bir takım devletler ‘Bu gemilerden birini bize verin’ diyorlar. Artık ileri teknoloji gerektiren silahı yapmaya başladık. Hedeflerimizden biri milli muharip uçağımızı yapmak. şu anda çalışmalara başladık. Tasarımı, mühendisliği bize ait ulusal muharip uçağımızı yapacağız. Kendi yerli hava savunma sistemimizi gerçekleştirmek için çalışmalara başladık. Bu ikisini de yaptığımızda Türkiye bu noktadaki en iyi ülkelerden biri olacak.”

“Askerimizin asli işi harekattır, vatan savunmasıdır”

Son günlerde GATA konusunda gazileri istismar ederek bir ağız dalaşı ortamı yaratılmak istendiğine dikkati çeken Işık, şöyle devam etti:

“Bir silahlı devletler düşünün, hastanesi, tersanesi, fabrikası, dikim evi, giyim evi var. Böyle bir silahlı kuvvetler asli işine yeteri dek süre ayırabilir mi? Ayıramadığını 15 Temmuz’da gördük. Sıhhat hizmetini en iyi asker mi yahut sağlıkçı mı bilir? Şüphesiz sağlıkçı bilir. Dedik ama ‘GATA’nın hastane kısmını Afiyet Bakanlığına vereceğiz. Ama koşullara bağlı vereceğiz.’ Bir, ilk önce şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve askerlerimize hizmet verilecek. İki, harbe yönelik sağlık hizmetlerini bugünden daha kaliteli verilecek. Bu noktada en minik dikkatsizlik olmayacak. Sağlık Durumu Bakanlığı bu konudaki taahhüdünü bize yazılmış olarak da verdi. GATA’nın okul kısmını da Sağlık Bilimleri Üniversitemize verdik. Burada da harp psikiyatrisi, cerrahisi dahil tüm alanlarda uzman yetiştirilecek. Askeri hekim ihtiyacımızı da biz üstlendik. Askeri tabiplik için öğrenci okutmaya devam edeceğiz. Hizmet vermede en ufak bir aksilik olmayacak. O konuda kimsenin tereddüdü olmasın. Ama takdir edersiniz ama askerimizin asli işi nedir, harekattır, vatan savunmasıdır. Buyurun askerimiz, askerlik işini yapsın. Sağlık Durumu işini Sağlık Durumu Bakanlığımız versin. Tek hedefimiz, ordumuzu vatan savunması açık havada yersiz işlerle uğraştırmamak. Bu şart birilerini rahatsız etmiş, velvele koparıp duruyorlar. GATA’da, hastanelerimizde, öncelikli olarak şehit yakınlarımıza, gazilerimize ve askerlerimize hizmet vermeye devam edecek. Bir Takım terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde ola ki hiç sivil alınmayacak. Bu konularda tüm düzenlemeleri yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Birilerinin gazilerimizi bu konuda istismar ederek GATA konusunda gerçeğe aykırı konularda ortalığı bulandırmasına sizden istirhamım, prim vermeyin.”

“Sınırlarımızın içerisinde savunma dönemi bitti”

Bakan Işık, 15 Temmuz sonrası TSK içindeki hainleri temizledikten daha sonra Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattıklarını açıklama ederek, şunları anlattı:

“hemen harekat büyük bir başarıyla yürüyor. Bugün Dabık harekatı da resmi olarak başladı. derhal Dabık’a girildi. DEAŞ açısından sonra derece önemli olan Dabık’ta şu anda Fırat Kalkanı Harekatı ÖSO birlikleriyle yürütülüyor. Emir komutada en minik zafiyet değil. Ama onlar orada başarılı harekat yapsınlar diye bakanlık olarak devletin tüm birimleri teyakkuzdayız. Ne ihtiyaçları varsa karşılıyoruz. Sen harekatı yap, gerisini biz sana tedarik edelim. Bu anlayışı oturtacağız. Bugün bütün çağdaş ordularda bu kavrama var. Bugün Fırat Kalkanı Harekatı’nın geldiği nokta, sınırlarımızdan yaklaşık 90 kilometre her tarafında 20 kilometre derinliğinde tüm DEAŞ unsurlarını temizledik. Bundan Böyle oralardan topraklarımıza roket atılması çok basit değil. İnşallah bunu daha da güneye taşıyacağız, o 90’a 45’lik bölgeyi oluşturup, topraklarımıza dışarıdan bir korkutma oluşturmayacak tehlikesiz bir bölgeyi kuracağız. Kendimizi yurdumuzu, sınırlarımızın içerisinde savunma dönemi bitti. Nereden tehdit geliyorsa orada o tehdidin başını ezmek ve o tehdidi orada imha etmek artık önceliğimiz. Bu hoşgörüyle harekata devam edeceğiz.”

Dün gece Musul’la ilgili koalisyon güçlerinin top atışının başladığını açıklayan Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Burada da koalisyon güçlerine öncelikle ABD olmak üzere şunu ısrarla söylüyoruz, ‘Bu DEAŞ hepimizin ortak düşmanı. DEAŞ, ABD’den daha çok Türkiye’ye hasar verdi. Yüzlerce insanımız hayatını kaybetti. 7-10 yaşında çocuğa Messi forması giydirip toplu cinayet yapacak kadar hain ve şerefsizler. Bunların temizlenmesi hepimizin önceliği. Fakat bu temizliği yaparken daha büyük problemlerin fitilini ateşlemeyin. Burada o bölgenin kendi insanlarıyla harekatı yapalım biz de size takviye verelim. Rakka’yı temizleyecekseniz bunu PKK, PYD unsurlarıyla yapmayın çünkü yarın DEAŞ giderse orada daha büyük problemler olur. Gittikten sonra orada nüfus problemi çıkar ancak bu kere belki on yılları kapsayan ırksa çatışmaya dönüşebilir. Bunun yerine bakın siz ÖSO’yu önemsemiyordunuz. Türkiye azcık destek verdi, ÖSO bin 100 kilometre kare üstünde toprağı DEAŞ’ten temizledi. Gelin Rakka ve Musul’da da bu yerel güçlere yardım verin. Türkiye olarak biz de destek verelim, DEAŞ’ı buradan temizleyelim. Orada kendi insanı yaşasın. Eğer siz Musul’u şii milislerle temizlemeye kalkarsanız orada olur ya 100 yıllık yeni şamata ve kaosu tetiklemiş olursunuz. Bunları ABD ile konuşuyoruz. Şu an itibariyle söylediklerimizin dikkate alındığını görüyoruz.”

Konuşmanın peşinde Bakan Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve beraberindekilerle Kültür Evi’nin başlangıç kurdelesini kesti.

Bakan Işık sonra Milli Çaba dönemi, Kore, Çanakkale, Kıbrıs ile 15 Temmuz darbe girişimini anlatan resim sergisini gezdi.

Işık, keza sergide yer alan bir fotoğrafta Türk bayrağı tutan Kıbrıs Gazisi Mehmet Gemici’yle anı fotoğrafı çektirdi.

öte taraftan, Bakan Işık’ın, program yoğunluğu dolayısıyla TÜBİTAK 2016 İHA Türkiye Yarışması ödül törenine katılamadığı belirtildi. AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir