Su altına Kablosuz internet

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Su altına Kablosuz internet

Su altına Kablosuz internet


Su altına Kablosuz internet

Kablosuz bağlantı teknolojisi (Wifi), ilk kez su aşağıda çalıştırıldı.

MOSKOVA – Rusya ’nın Tomsk şehrindeki bilim insanları, su aşağı kablosuz bağlantı (Wifi) teknolojisini çalıştırmayı başardı. Bu Nedenle gelecekte teknolojik aletler deniz aşağı internet yoluyla denetim edilebilecek. 

Tomsk Politeknik Üniversitesi (TPU) Deniz Jeolojisi Telekominikasyon Laboratuvarı Birim Başkanı Yuri Svinolupov, yapılan testlerde saniyede 1.2 kilobit hızında veri aktarmayı başardıklarını söyledi. 

Günümüzde Rusya ’da benzer aletlerin saniyede 0.2 kilobit data aktarabildiğini ifade eden Svinolupov, “Modem şu an 200 bit hızında data aktarabiliyor. Aletin teknik özelliklerini tanıdık olmayan ülkelerdekilerle karşılaştığımız vakit en iyiler arasında yer aldığını görüyoruz. Rusya ’da ise sanki değil” biçiminde konuştu.

Bölüm Başkanı, bu yıl TPU bilim adamlarının Rusya Deniz Teknoloji Enstitüsü ’ndeki meslektaşlarıyla karşılıklı olarak modem üstünde test yapacaklarını sözlerine ekledi.
Tomsk Bölgesi Vali Yardımcısı Mihail Sonkin, projenin su altında belirtilmiş noktalara güvenli ve seri bir şekilde veri sağlamayı amaçladığını söyledi.

Cihazın denizin 6 km derinliğinden bilgi aktarmayı başarabildiğini açıklayan Sonkin, “Önümüzdeki dönemde amacımız bilgi akışı, bilgi birleştirme ve transfer, manzara tanımlama gibi konulara yoğunlaştırmak ve bu alanlarda araştırmalar yapmak” bilgisini verdi.

Araştırmacılar gelecekte bu alıcıların çevre sorunlarının tespiti ve çözümünde muavin olabilmesini umuyor.
Iki Taraflı kullanılacak standart bir data paylaşımı sistemiyle, farklı gereçler kullanan araştırma ekipleri elde ettikleri verileri hakiki zamanlı bir şekilde paylaşıp birleştirebilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir