TİKA’dan sanata destek

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

TİKA’dan sanata destek

Uluslararası alanda  kültürel ve sanatsal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Sempozyumda TİKA ’nın katkılarıyla Özbekistan ’dan 8 şahsiyet sanatçı grubu katıldı. Sempozyuma Kazakistan ve Kırgızistan ’dan da ünlü sanatçılar katıldı.

Meşhur Özbek ressamı Lekim İBRAGİMOV ’un çizdiği “Aspat” ve “At” konusunda çizdiği resimler  yanına, Sobirjon RAHMETOV ’un “Tarihin Şahidi Taşlar”, “Güneş Çıkmasından Önce”, “Baba Evinde”, “Işık Oyunu”, ve Dilşod EŞMATOV ’un da “Aspat”, “Aspat Hamamı”, “Melodi”, “Ilgi”, “İlkbahar” adlı resimleri de seyirciler ve katılımcılarda büyük bir hayranlık bıraktı.

Türkiye ve bambaşka ülkelerden gelen sanatçıların müşterek bir atölye ortamında buluşmaları bu etkinliğe Uluslararası bir boyut kazandırmış, sanatın ortak duyarlığının yarattığı evrensel dilin göstergelerini de bünyesinde toplamış gibiydi. 

Sempozyuma katılan Özbek sanatçılar Türk meslektaşları ile buluşmaktan memnun olduklarını ve sanat alanındaki işbirliğinin devam etmesini istek ettiklerini belittiler.
Sempozyum sonunda düzenlenen kapanış töreninde, Aspat organizatörü Murat BALKAN tarafından her bir sanatçıya mükâfat ve katılım belgesi ibraz edildi. 

Sempozyumdan olumlu izlenimlerle Taşkent ’e dönen Özbek sanatçılar topluca TİKA Taşkent ofisini ziyaret etti. Dünya çapında ünlü usta Lekim İBRAGİMOV Aspat Sempozyumu izlenimlerini aktarırken “Bu nesil faaliyetler, iki kardeş halkı daha da yakınlaştıracaktır. Aynı çalışmaların daha ayrıntılı düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Özbekistan ’da da Türk sanatçıları çalışmalarının sergilenmesi durumunda bu cins kültürel paylaşım daha da bereketli olacaktır.” dedi.       

Laf konusu etkinlik arkadaş ve kardeş ülkeler aralarında kültürel ilişkilerin gelişmesine manâlı katkı sağlayacağını bildiren Özbek sanatçılar, sempozyuma katkılarından nedeniyle TİKA ’ya ve bütün organizatörlere teşekkürlerini bildirdiler. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir