Türkiye’ye dil uzatan İbadi, buna ne diyecek!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Türkiye’ye dil uzatan İbadi, buna ne diyecek!

Özgürlük gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında Türkiye’nin Başika’daki askeri varlığına kesintisiz dil uzatan ve Türk askerini ‘işgalcilik‘le suçlayan Irak Başbakanı İbadi’nin laf konusu İran olunca nasıl sessiz kaldığını yazdı.

İşte Selvi’nin yazısından ilgili kısım

Başika Kampı ’ndan dolayı Türkiye ’ye seviyesizce dil uzatan Irak Başbakanı Haydar El İbadi şu ana kadar İran ’ın askeri varlığına tek bir söz etmedi. Oysa Tuzhurmatu ile Dohuk arasında İran ’a ait 9 askeri kamp bulunuyor.

PKK MUSUL’A GİRERSE…

PYD-YPG girdiği baştan ırksa temizlik yapıyor. Milletlerarası Af Örgütü ’nün Suriye ’de YPG ’nin ele geçirdiği 14 köyde yaptığı ırksa temizliği ortaya koydu. PYD ’nin babası olan PKK ’nın Musul ’a girmesi durumunda daha fazlasını yapacağından kuşku değil. PKK ’nın, Kandil ’den daha sonra ikinci üssünü Sincar ’da açmasına müsade verildi. Türkiye ’nin kararlı tutumu sebebiyle ABD, operasyona PKK ’nın katılmayacağı güvencesini verdi. Fakat sahada kontrolü gerekiyor. Çünkü PKK ’nın, Ezidi kılıfıyla, Sincar Direniş Birlikleri (YBŞ) adı aşağı  Musul ’a girmeye çalıştığı biliniyor.

Türkiye, Musul ’da mezhebi ve ırksa başkalaşım yapılmasına engel olmakta istikrarlı. Çünkü keza Irak ’taki kaosun hem Suriye ’deki içsavaşın bedelini biz ödüyoruz.

TÜRKİTE GÖÇ DALGASINDAN ENDIŞELI

Türkiye ’nin Musul ’a girmek gibi bir hedefi değil. Fakat Musul ’dan yüz binlerce göç dalgasından endişe ediliyor. Nereye gelecekler? Türkiye ’ye kuşkusuz oysa. Türkiye bu defa Irak ’ın içinde tedbir almakta istikrarlı. Peşmerge ve Ninova Güçleriyle birlikte, Irak ’ın kuzeyinde Musul ile Türkiye sınırının aralarında, 10 kilometrelik bir alanı Tampon Bölge yapmayı planlıyoruz. Tıpkı Fırat Kalkanı ile Suriye ’de yaptığımız gibi.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir