Uğur: “Yaşanan Türk-Amerikan savaşıdır”

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Uğur: “Yaşanan Türk-Amerikan savaşıdır”

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Türkiye ’nin Amerika ’nın emriyle asla hareket etmemesi gerektiğini söyleyerek, “derhal onu yapmıyoruz. Hem Kuzey Suriye ’de, ayrıca de Kuzey Irak ’ta yaşanan Türk-Amerikan savaşıdır. Mandacılar ile millicilerin savaşmasıdır” dedi.  
 
Uğur, Mudanya ’da ‘teröre aleyhinde milli birlik ’ konferansına katıldı. Konferans öncesinde Musul operasyonu ile alakalı açıklamalarda bulunan Uğur, “Musul operasyonunu Suriye ’den ayırmamak lüzumlu. Suriye ’deki Fırat Kalkanı harekatında da biz Amerika ile karşısında karşıya kaldık. Aslında Irak ’ın kuzeyindeki hadiselerde de Amerika ile karşısında karşıyayız. Türkiye, Fırat Kalkanı operasyonu yaparak, “masada artık ben de varım” dedi.
 
Musul hadisesinde Irak devleti bir tanımlama yaptı. 2 senedir bizim Başika ’da yer alan tugayımız oradaki insanları teröre karşısında eğitiyordu. Hem bizim Musul olarak olaya bakmamız gerekir. Telafer ’de soydaşlarımız var. Hem FETÖ ilişkili PKK da Gaz Lambası ’de. Musul operasyonuna bizi dahil etmemelerinin koskocoman anlamı değil. Cumhurbaşkanı ve Başbakan “B ve C planlarımız var” dediler. Mümkün biçimde Musul ’un içerisine Irak güçleri değil sonra peşmergeler, PYD ’liler girerse oradaki Türkmen kardeşlerimiz Türkiye ’den takviye isteyecek. Bu yardımda milletlerarası anlaşmalar uyarınca Türk ordusunun orada harekat yapmasına yasal zemin hazırlayacaktır. Ben hemen Musul ’a girip orada kalmanın bizim için bataklık olacağını düşünüyorum. Ama ileride Musul ’da yapı değiştikten sonradan nasıl bir yapı oluşturulacak, orada Kürt kökenli Kürdistan ’ın hazırlıkları mı yapılacak, yoksa daha öbür bir şey mi yapılacak ? 1926 Ankara anlaşmasına göre “Irak ’ın toprak bütünlüğü bizim için geçerlidir” diyoruz. Irak ’ın toprak bütünlüğü geçerli olmayacaksa kuzeyinde defakto olarak PKK ve PYD ’yi de içerisine alan bir Kürdistan oluşmasına katiyen müsade vermeyiz. Bu Irak ve İran ’ın da menfaatlerine aykırıdır. Onun için ben Musul operasyonundaki şu lahza içindeki gelişmeyi her şey oldu, bitti olarak bakmıyorum. Kesinlikle bu IŞİD ’in temizlenmesi namına yapılacaktır. Ama 63 ülke “ben koalisyonum orada varım” diyorsa, Türkiye hepsinden fazla Musul, Telafer ve Kandil ’de söz sahibi olmadır. Önemli bir şekilde takip edelim, hazırlıklarımızı yapalım. B ve C planlarımızı da gizli tutalım” diye konuştu.
 
  “Yaşanan Türk-Amerikan savaşıdır”
 
  Türkiye ’nin Başika ’daki birliğini katiyen geri çekmemesi gerektiğini vurgulayan Uğur, “Amerika ’nın emriyle asla hareket etmemeliyiz. şu anda onu yapmıyoruz. Sahiden yaşanan Türk-Amerikan savaşıdır. Keza Kuzey Suriye ’de, ayrıca de Kuzey Irak ’ta yaşanan Türk-Amerikan savaşıdır. Mandacılar ile millicilerin savaşmasıdır. Dün akşamDışişleri Bakanlığı ’ndan bir heyet Irak ’a gönderildi. Irak ’taki Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle çeşitli görüşmeler yapacaklar. Bu bizim için dürüst hareket tarzıdır. Suriye ile Irakla, İran’la yapılacak bölgesel ittifaklar bizim masalarda yapılacak anlaşmalarda söz sahibi olmamızı gerektirecektir. Mustafa Kemal Atatürk, mantığı ile bu işe görmek lazım. Onun zamanındaki gibi yöresel ittifaklarla hareket edilirse Türkiye büyük kazanımlar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir