Uzaya çıkacak ilk Türk!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Uzaya çıkacak ilk Türk!
2 milyondan artı kişinin başvurduğu uluslararası yarışmada birincil 23 ’e giren üniversiteli Halil Kayıkçı, uzaya çıkmak için gün sayıyor. replace

 

NASA ’da 1 haftalık zorlu eğitim aldığını söyleyen Kayıkçı, “Askeri armoni eğitim aldık” dedi. Uzaya çıkmanın çocukluk gerçek dışı olduğu vurgusunu yapan Kayıkçı, “Uzayla ilgili bir meslek gerçekleştirmek çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir şeydi” ifadelerini kullandı. 
Uzaya çıkacak birincil Türk olarak tarihe adını yazdıran İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi Halil Kayıkçı, Amerika ’daki eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladı. Kayıkçı, uzaya çıkacağı heyecanlı süre için gün sayıyor.

Kayıkçı, milletlerarası bir firma kadar açılan yarışmaya arkadaşlarının tavsiyesi ile katıldı. Yarışmada, milyonlarca kullanım arasında 107 finalist içinden ilk 23 ’e giren Kayıkçı, Türkiye ’den uzaya gidecek ilk Türk olma unvanına kavuştu. Esnaf bir babanın oğlu olan Kayıkçı, İTÜ ’de Uzay Mühendisliği bölümünde eğitimine devam ediyor. Çocukluk hayalinin ardından koşan Kayıkçı, hayalini gerçekleştirecek olmanın mutluluğu yaşıyor.

“Uzayla ilgili bir iş yapmak çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir şeydi”
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) 1 haftalık zorlu eğitimini tamamlayan Kayıkçı, başından geçen süreci anlattı.

Uzaya çıkmanın çocukluk hayali olduğu vurgusunu yapan Kayıkçı, “Uzayla ilgili bir iş gerçekleştirmek çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir şeydi. Başka meslek yapacağım zaman işsiz kalacağımı düşünüyordum. Uzaya gitmek, uzayla ilgili bir şey gerçekleştirmek istiyordum. İstanbul Teknik Üniversitesi ’nin Uzay Mühendisliği Bölümüne geldim. Burada mühendislik çalışması yaparken hayallerimden kesintisiz bahsediyordum. Uzaya mı gideceksin diye kesintisiz şakası yapılıyordu. Arkadaşlarım bir yarışmadan farkında olmuşlar. Bir milletlerarası firma elemeler sonucunda bir kişiyi uzaya gönderecekmiş. Bana söyledi arkadaşlar. Başta inanmadım. 15-20 kişi söyledikten sonradan bir bakayım dedim. Böyle bir yarışmaya başvurdum. 2 milyondan pozitif dilekçe olmuş yarışmaya” dedi.

“Askeri armoni eğitim aldık”

Zorlu eğitimlerden geçtiğini söyleyen Kayıkçı, “Önce Türkiye ’deki mülakatları geçtik. Fiziki testleri geçtik. Daha Sonra Amerika ’ya gittik. 1 hafta astronotluk eğitimi aldık. 1 hafta her tarafında NASA ’da bir çadır kuruldu. Askeri düzen eğitim aldık. Yer çekimsiz ortamda bulunduk. Uçak kullandık. Roket yaptık. Somut testlere girdik. Olağan sınavlara girdik. Onların sonucunda da en yüksek puan bölge 60 farklı ülkeden gelen 107 finalist arasından en yüksek puan bölge 23 kişiden biri olarak önümüzdeki yıl ülkemizi temsilcilik edeceğim” dedi.

Uzaya 2017 ’de çıkacak

Uzaya çıkmak için 2017 yılını öngördüğünü söyleyen Kayıkçı, toplam 1 saatlik bir uzay deneyimi yaşayacağını aktararak, “Çıkış 3-5 dakika civarında olacak 103 kilometre. 15 dakika dek yer çekimsiz ortamda bulunacağız. Ondan sonradan daireler çizerek 30 dakika kadar iniş olacak. Toplamda yaklaşık 1 saat. Ülkemizi sunmak bu alanda çok kayda değer gerçekte heyecanlıyım. Gururluyum diyebilirim. Korkmuyorum çünkü uzay araçları yapılırken harika derecede testlerden geçiyorlar. Uçağın asgari 6 ay testte olması lüzumlu ve en az 6 ay uçuş süresine gelmesi gerekli. Bunların sonunda bizim uçuşlarımız başlayacak. Doğrusu koskocoman emek var. Korkuyorum dersem onlara adaletsizlik etmiş olurum. Aynı gemide ben ve pilot olacak. Beraber çıkacağız” diye konuştu.

Genç arkadaşlarına seslenen Kayıkçı, “Buradan gençlere aramak istiyorum, hayallerini büyük tutmaları, onlar için çok fazla egzersiz yapmaları peşinden gitmeleri sonucunda, elbet bir gün başarıya ulaşacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Etiketler: Uzaya giden birincil türk
Kaynak: İHA
Adınız Soyadınız

Gönderdiğim yorumun sorumluluğu şahsıma aittir GÖNDER 250

SümeyraYanıtla
0

Gösterilen çabalar fiili duadır. Allah duanı kabul etmiş.

Gönderdiğim yorumun sorumluluğu şahsıma aittir

BAYRAK DIREĞI

AsımYanıtla
0

Uzayda bişey yok, boşuna heveslenmeyin. Dünyada bir şey bulamayan uzayda hiçbir şey bulamaz. Halimize bak cümbür cemaat birbiri ile savaşıyor.

Gönderdiğim yorumun sorumluluğu şahsıma aittir

GÖNDER

Bütün Yorumlar İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir