Yeraltından servet çıktı

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google

Yeraltından servet çıktı
Jeologların Napoli, Monte di Dio’da yaptığı araştırmalar sırasında yer aşağıda birbirine tabi tarihi geçiş yolları, tüneller, mağaralar bulundu.
 


Fakat ana acayip olan bu buluş değildi, iyice diğer bir şeydi.
 


Herkesi şaşırtan durum bu tünellerde bulunan bundan böyle antika diyebileceğimiz otomobiller, savaş esnasında kaybolmuş parçalanmış Aurelio Padovani’nin yaptığı faşist döneme ait anıtlar, motosikletler olmasıydı.
 


Yapılan buluş iyice Piazza del Plebiscito’nun 150 metre altındaydı.
 


Buraya Galleria Borbonica adı verildi. 1853’te yapıldığı görünürde çok katlı Bourbon Tünel Ağı 1022 metre karelik bir alanı kapsıyor.
Tünelin inşasını II. Ferdinand yaptırmıştı.


Daha İtalya’da henüz birliğin sağlanmadığı, devrim rüzgarlarının estiği günlerde askerlerin ve atların askeri birliklerinden Kraliyet Sarayı’na el altından gitmesini karşılamak için yapıldığı belli ki tüneller kuytu bir tarihi de saklıyor.
 


Tüneller keza sarayın su ihtiyacını karşılayan sarnıçlara da sahip.
II. Dünya Savaşı tüneli bir kere daha gündeme getirdi.


Halk hava bombardımanlarından korunmak için bu tünelleri sığınak olarak kullanmaya başladı. Ara Sıra dini törenler yerine getirmek için de kullanıldı.
 


Keza evsizler de bir dönem burada barınıyor, sevgililer burada buluşuyordu. 1950’ye kadar öyle ya da böyle kullanılan Galleria Borbonica 1950’lerde terkedildi ve unutuldu.
 


Uzun vakit kullanılmayan bu tüneller şehrin ufak olması nedeniyle 1970’lerde otopark gibi kullanıldı. Hatta kaçak otomobillerin saklandığı yer olarak da biliniyor.
 


2005’te tesadüfen her yerde keşfedildikten sonra 2010’da ziyarete açılan tünellerin kaderi 2 yıl sonradan değişti.
 


2012 yılında Tononi Persico adlı 90 yaşında bir adam Napoli’li jeolog Gianluca Minin’e II. Dünya Savaşı sırasında saklandıkları bu tünellerden bahsedince Galleria Borbonica’yı turistik olarak ölçmek için çalışmalara başlandı.
 


Yaşlı adamın hatırladığı bilgilerle tünelin çok daha geniş olduğu ve Piazza del Plebiscito ile Serra di Cassano Sarayı’nın arasındaki bölgede olduğu tespit edildi.
 


3 yıllık bir egzersiz sonucunda Aralık 2015’te Galleria Borbonica müze olarak ziyaret edilebilir bir ışık halkası getirildi.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir