20 milyon aracı ilgilendiriyor! FETÖ yüzünden…

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
20 milyon aracı ilgilendiriyor! FETÖ yüzünden...

20 milyon aracı ilgilendiriyor! FETÖ yüzünden…

20 milyon aracı ilgilendiriyor! FETÖ yüzünden…

Antalya ’da 2015 yılında düzenlenen Türksat Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri ’nde 20 milyon vasıta sahibini yakından ilgilendiren bir proje açıklandı. 2016 sonu itibariyle araçlarda kullanılan ve FM yayını yapan analog sistemlerin Digital Audio Broadcasting (DAB) sistemine geçmesi gerekli hale getirildi. Türkiye ’de yayın yapan bin 57 radyo kanalından 270 ’i dışarıda tamamının karasal yayın yapması nedeniyle yollarda yayın kesintilerinin yaşandığı göz önünde bulundurularak, DAB sistemi ile vasıta sahipleri artık kesintisiz ve kaliteli radyo dinleme imkanı bulacaktı. Analogdan dijitale geçiş için vasıta başına 40 ile 60 dolar maliyet öngörülen projenin, iç pazara 11 milyar dolarlık hareketlilik getireceği açıklama edildi.

FETÖ OPERASYONLARININ ETKİSİ

Uydu Elektronik Irtibat Meslek İnsanları Derneği (TUYAD) Genel Başkanı Hayrettin Özaydın, projenin planlandığı gibi gitmediğini söyledi. FETÖ operasyonları sebebiyle RTÜK ’te görev değişmelerinin yaşandığını ve yeni atanan personelin henüz frekans planlamasını yapamadığını gösteren Özaydın şöyle dedi:

“FETÖ/PDY operasyonları sebebiyle RTÜK ’te kadrolar ve teknik çalışanlar değişti. Daha önce hazırlanan spektrum planı yenileneceği ve RTÜK bu frekans planlamasını az önce yapamadığı için özel radyolara tayin edilecek frekanslar belirlenemedi. şimdi 4 ilde 6 radyo ile denemeleri yapılıyor.” 

2017 YIL SONUNA SARKTI

Test yapılan yayınlarda hiçbir sorun olmadığını bildiren Özaydın, firmaların ithalat ve ihracat yapmaya başladığını ve proje için yarım milyon dolarlık bir yatırımı şu ana kadar yaptıklarını söyledi. Projenin 2017 yılına sarktığını gösteren Özaydın şöyle konuştu:

“Uyarılarımızdan sonra imalat ve ithalat yapmaya başlayan firmalar satmak yapmaya başladı. Ama proje 2017 ’ye sarktı. RTÜK şu anda proje ile ilgili bir tarih vermiyor. 2017 yılı birincil çeyreği için beklentimiz var, çünkü sektör ona göre hazırlık yaptı. Yarım milyon dolar seviyesinde bir hazırlık yapıldı.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir