25 Kasım’dan önce sipariş verenlere kritik uyarı!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
25 Kasım'dan önce sipariş verenlere kritik uyarı!

25 Kasım’dan önce sipariş verenlere kritik uyarı!

25 Kasım’dan önce sipariş verenlere kritik uyarı!

Motorlu taşıtlardan alınan özel tüketim vergisini (ÖTV) tespit kriterlerinde değişikliğe gidildi. Bu sebeple bir takım otomobillerin fiyatı arttı. ÖTV düzenlemesinden önce sipariş verenlerin durumu ise merak ediliyordu. Araçlarını anlaştıkları fiyat üzerinden mi, yoksa ÖTV zammıyla mı alacakları soru işaretiydi. Bu soruya yanıt, Tüketici Dilekçe Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Kültürlü Ağaoğlu’ndan geldi.

Çoğu tüketiciden, bedelinin bir bölümü ödenen ve satmak sözleşmesi imzalanan otomobiller için ÖTV artışı mazeret gösterilerek fiyat farkı istenildiğini söyleyen Ağaoğlu, 25 Kasım’dan önce görünürde fiyat üzerinden sözleşme imzalanan otomobillere ÖTV farkının uygulanamayacağını, bu şekilde ayrım ödemiş tüketicilerin bu miktarın iadesini talep edebileceklerini söyledi.

KRİTİK TARİH 25 KASIM

ÖTV kararının 25 Kasım Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini andıran Ağaoğlu, şöyle konuştu:

“Birçok tüketici 25 Kasım’dan önce beğendiği, anlaştığı, sözleşmesini imzaladığı aracını cuma gününden itibaren almaya gittiğinde ÖTV artışıyla karşılaştı. Çoğu alıcı, parasının bir bölümünü ödediği, sözleşme yaptığı otomobiller için ÖTV artışı sebebiyle kendilerinden fiyat farkı istek edildiği yönünde şikayette bulundu.”

‘FİYAT FARKI İÇİN SÖZLEŞMEDE YAZMASI GEREKİR’

Ağaoğlu, ÖTV farkının ama “tüketicinin sözleşmesinde değiştirme olacağına dair açıklama bulunması ve satıcının bu ifadenin tüketiciyle münazara edildiğini kanıtlaması” halinde laf konusu olabileceğini söyledi.

Ağaoğlu, “Nihai fiyatta bir değişiklik olacağına dair lehte ve aleyhte tüketiciyle tartışma edilmiş olunması gerekir. Aksi halde fiyat farkı konulamaz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir