ABD resmen açıkladı: Yanlışlıkla vurduk!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
ABD resmen açıkladı: Yanlışlıkla vurduk!

ABD resmen açıkladı: Yanlışlıkla vurduk!

ABD resmen açıkladı: Yanlışlıkla vurduk!

Suriye’nin Deyr Ez-zur kentinde 17 Eylül’de koalisyon güçlerinin Beşşar Esed rejimi askerlerini vurmasıyla ilgili soruşturmasını tamamlayan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, DEAŞ hedefi sanılarak düzenlenen hava saldırısındaki birçok “insan kusuruna” vurgu yapıldı.

CENTCOM, 17 Eylül’de ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Deyr Ez-zur kentinde düzenlediği ve 62 Suriye rejimi askerinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırısıyla ilgili soruşturmasını tamamladı.

Soruşturma sonucunda, laf konusu askeri üssün “DEAŞ hedefi sanılarak yanlışlıkla vurulduğunun” kabul edildiği bildirildi. CENTCOM, ellerindeki istihbarat bilgilerinin değerlendirilmesi sonucunda üssün DEAŞ hedefi olduğu kanısına varılmasının “yanlış” olduğunu kaydetti.

Bir insansız hava aracından alınan görüntülerin değerlendirilmesi sonucunda laf konusu hedefin DEAŞ hedefi olduğuna karar verildiğini kaydeden soruşturma sorumlusu Tuğgeneral Richard Coe, “Bu unsurlar DEAŞ unsuru gibi davranıyorlardı.” ifadelerini kullandı.

SALDIRI KARARINDAKİ “İNSAN KUSURLARI”

Fakat raporda belirtilmiş “değerleme sürecinin hatalı işletilmesindeki insan kusurlarının çokluğu”, koalisyon saldırılarının nasıl planlandığıyla ilgili soru işaretlerine niçin oldu.

Açıklamada söz konusu üsse hücum düzenlenmesi kararı, “daha önceden ayarlanmış bir amaç” ile “hemen olan karar verilmiş bir gaye” unsurlarının birleşimi olarak tanımlandı ve “hibrit maksat” şeklinde betimlendi. Lakin bu yorumlama, hedefin vurulmasının önceden alınan bir karar mı, yahut anlık bir karar mı olduğuna ilişkin soru işaretlerini tam olarak gideremedi.

RUS ASKERİ YETKİLİSİ 27 DAKİKA BEKLEDİ

Son olarak, vurulan üssün Esad rejimine ait olduğunu anlatmak için özel hattan arayan Rus askeri yetkilinin, 27 dakika telefonda muhatabını beklediği ve bu sürenin de oldukça uzun olduğu da bir başka “insan kusuru” olarak anekdot edildi. Kritik bir bölgedeki bir Rus askeri yetkilisinin neden bu değin uzun süre bekletildiği sorusu da net bir şekilde cevaplandırılamadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir