ABD’den Fidel Castro kararı: Göndermiyoruz

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
ABD'den Fidel Castro kararı: Göndermiyoruz

ABD’den Fidel Castro kararı: Göndermiyoruz

ABD’den Fidel Castro kararı: Göndermiyoruz

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama ’nın, Küba devriminin lideri Fidel Castro ’nun cenaze törenine yeralma üzere resmi bir heyeti adaya göndermeyeceğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, bir soruya verdiği yanıtta, 25 Kasım ’da hayatını kaybeden Castro ’nun cenazesine ABD ’den devlete ait bir delegasyonun gitmeyeceğini kaydetti.

Earnest, “Başkan (Barack Obama), cenaze törenine yeralma üzere herhangi bir başkanlık delegasyonunu göndermemeye karar verdi. bununla beraber, size Milli Emniyet Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes ile ABD ’nin Küba ’daki en üstteki düzey diplomatı olan Jeff DeLaurentis ’in törende hazırlanmış bulunacağını söyleyebilirim.” dedi.

Küba ile ilişkilerin baştan kurulması sürecinde Ben Rhodes ’un manâlı bir rol oynadığını bildiren Earnest, yönetimin Küba açılımına dair politikalarının uygulanması kapsamında Rhodes ’un bu hafta Küba ’ya gitmeyi daha önceden planladığını, sırası gelmişken de Küba hükümetinin düzenleyeceği törene DeLauretis ile iştirak edeceğini açıklama etti.

Obama ’nın Havana büyükelçisi adayı olan Jeff DeLaurentis, şimdi ABD ’nin adadaki en üst seviye diplomatı konumunda.

Earnest, bir soru üstüne, ABD ’nin resmi bir delege olarak atanma göndermeme kararında, Küba ile “oldukça kompleks” olan diplomatik ilişkilerinin etkin olduğunu vurguladı.

ABD çoğunlukla ölüm eden dünya liderlerinin cenaze törenlerine Amerikan halkının taziyelerini iletmek üzere resmi bir heyet gönderiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir