CANLI TV

 • Turkish
 • Turkish
 • DOLAR
  4,7915
  % -0,30
 • EURO
  5,6134
  % 0,18
 • ALTIN
  189,7114
  % 0,70
 • BIST
  94.082,34
  % 1,16
Ağbaba: CHP’li 231 Belediye Cemevlerini İbadethane Kabul Etti
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Ağbaba: CHP’li 231 Belediye Cemevlerini İbadethane Kabul Etti

Ağbaba: CHP'li 231 Belediye Cemevlerini İbadethane Kabul Etti
Ağbaba: CHP’li 231 Belediye Cemevlerini İbadethane Kabul Etti
Ağbaba: CHP’li 231 Belediye Cemevlerini İbadethane Kabul Etti

MALATYA’nın Hekimhan İlçesi’ne yan Yukarı Saz Mahallesi’nde oturanların katkılarıyla yapılan cemevinin açılışı yapıldı. Açılışa katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Zalime karşısında mazlumun yanında, ezene karşı ezilenin yanında yer aldık. Pir Sultan geleneğinden gelen insanlar ne yapıyorsa onu yapmaya çalıştık” dedi.

Hekimhan İlçesi’ne bağlı Yukarı Saz Mahallesi’nde, yaptırılan Cemevinin açılışı yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Saz Mahallesi’nde oturanların Ankara ve İstanbul’daki derneklerin katkılarıyla yapılan Cemevi açılışında konuşan, Cemevi Yaptırma Komitesi Başkanı Mehmet Ali Bal, cemevinin ilk önce Saz Mahallesi olmak üzere Hekimhan’ın tamamına hizmet vereceğini belirtti.

Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, açılışı yapılan cemevinin ilçede birliği, dirliği, demokrasi mücadelesi ve onurlu hayat için göstermiş olduğu anlayışı açıklama etme açısından önemli bulduğunu anlatırken, şöyle dedi:

“Uzlaşma kültürünün Türkiye coğrafyasında yaşamış halkların en esas ihtiyaçlarından birisi olduğunu biliyorum. Alevi-Bektaşi inancının bu kültürel yapılanma için çok özel, fazla kayda değer ve çok değerli temelleri olduğunu da tanıyan ve gören birisi olarak ülkemizin geleceğindeki barışın teminatı olma gayreti içerisinde sizlerin herkesten daha artı çaba sarf edeceğine yürekten inanıyorum.”

KİRAZ;  93 YILDIR CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKIYORSUNUZ

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise Cumhuriyet vurgusu yaparak; “Saz köyleri 93 yıldır Cumhuriyet’e, onun değerlerine, Atatürk’e sahip çıkıyor. Türkiye’nin aydınlanmasında çok manâlı bir devir üstleniyor. Bu görevi yerine getiren ilk olarak kadınlarımız almak üzere bütün Saz’a, Hekimhan’a şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

AĞBABA; CHP’Lİ 231 BELEDİYE, CEMEVLERİNİ İBADETHANE OLARAK TANIDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, zalime karşısında mazlumun yanında, ezene karşı ezilenin yanına yer aldıklarını anlatırken şöyle konuştu:

“Pir Sultan geleneğinden gelen halk müziği ne yapıyorsa onu yapmaya çalıştık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararına karşın cemevlerini yasal ibadethane olarak kabul etmeyen iktidara karşın, CHP’li 231 belediyede cemevlerini meclis kararıyla ibadethane olarak kabul ettik. Cemevleri ibadethane midir, yok midir tartışması var. Arapgir’in Onar Köyü’nde 900 yıllık bir cemevi var. Buradaki halk yüzyıllardır cemevlerinde ibadet ediyor. Siyasi iktidar kabul eder, etmez, ‘Cemevleri ibadethanedir’ diyorsanız, ibadethanedir. Bir kişi bile benim inanç merkezim burası diyorsa orada bundan böyle kimsenin söz söylemeye hakkı yoktur.”

“CEMEVLERİNDEN NEDEN RAHATSIZLAR?”

Ağbaba, kalabalığa “Cemevlerinde neden rahatsızlar? Cemevlerinde ne söylüyorsunuz?” diye sorduktan sonra “Cemevlerinde düşmanlık, ayrımcılık, kin, nefret girmez. Cemevlerinde arkadaşlık, kardeşlik, bayan erkek eşitliği var. Ayrım yok, korku yok. Müsamaha, uzlaştırma, kardeşlik var. Bundan rahatsızlar” dedi.

Anadolu’da geçmişte hayat sürmüş Hacı Bektaş- Veli’nin, Yunus Emre’nin, Ahmet Yesevi’nin, Pir Sultan’ın kardeşliği, barışı aşıladıklarını açıklayan Ağbaba, şöyle devam etti:

“Yüz yıllar önce Hacı Bektaş-ı Veli bir elinde ceylan, bir elinde aslanı alarak barıştırma tutku mesajı vermiş, Pir Sultan, her türlü baskıya rağmen teslim olmamayı öğretmiş, Şeyh Bedrettin ‘yarın yanağından gayrı yeniden, her şeyde hep beraber’ diyerek dayanışmayı göstermiş. Bu topraklara bu tohumları ekenleri anıyoruz. Zevk, uzlaştırma, kardeşlik tohumlarına Saz Cemevinden su vereceksiniz.Sizlere basit gelsin.”

“BİZ AYRIMCILIĞI 1923 TE GERİDE BIRAKTIK”

“Cumhuriyet’in 93’üncü kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Yanı başımızdaki coğrafyaya bakınca Laik demokratik Cumhuriyetin değerini anlamamız gerekiyor. Başkanlığın, tek adamlığın, diktatörlüğün olduğu bölgelere bakın. Savaş, kan, gözyaşı var. İnsanların mezhebinden, ırksa kimliğinden nedeniyle katledilmesi var. 12-13 yaşındaki kız çocuklarının köle pazarlarında satılması var. Biz ayrımcılığı, nefreti, kini 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetle geride bıraktık. yeniden geçmişe dönemeyiz. Türkiye her şeye rağmen Suriye, Irak, Libya gibi değilse bunu laik demokratik Cumhuriyete borçluyuz. Bunu, birileri iki sarhoş dese de, bu toprakların yetiştirmiş olduğu en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.”

Konuşmaların ardındaki Cemevinin yapımına katkı maddesi sunanlara plaket verilip, Yukarı Saz Cemevi’nin aşılışı gerçekleştirildi. Katılımcılara lokma ve aşure ikram edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber