Ahırda bulundu! Piyasa değeri 500 bin lira

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Ahırda bulundu! Piyasa değeri 500 bin lira

Ahırda bulundu! Piyasa değeri 500 bin lira

Ahırda bulundu! Piyasa değeri 500 bin lira

İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri Karacabey ilçesi Danışment Mahallesi ’nde oturan 36 yaşındaki C.O. ’nun elinde yüklü miktarda tarihi eser bulundurduğunu ve bunları satış için tip aradığı ihbarı üzerine harekete geçti.

Cumhuriyet Savcısının talimatı ve mahkemeden alınan arama kararı doğrultusunda Karacabey İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleriyle birlikte işlem düzenlendi.

DEĞERİ 500 BİN LİRA

C.O. ’nun hayvanlarını baktığı ağılında yapılan aramalarda mermerden yapılma üzerinde üç ayrı bölmeden ayrı kabartma figürlerin bulunduğu erkek ve bayan başı, soy binmiş kral kabartması ile sohbet eden erkek bayan kabartmasının bulunduğu bir ton ağırlığında, değeri 500 bin lira olduğu değerlendirilen Roma dönemine ait bir mezar rölyefi, ağılın yanında bulunan tarlada ise mermerden yapılma üzerinde kutsama yapan rahip ve kadın kabartmalarının bulunduğu 75 kilogram ağırlığında değeri 100 bin lira olduğu değerlendirilen bir kabir steli ele geçirildi.

C.O. ’nun işyerinde ise Roma dönemine ait 25 bakır ve bronz sikke ile bir obje ele geçirildi. Gözaltına alınan C.O. hakkında ’2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanun ’a muhalefet ’, ’izinsiz kazı gerçekleştirmek ’ ve ’tarihi eser bulundurmak ve satmak ’ suçundan operasyon yapıldı.

Yurt dışına çıkarılacağı belirlenen tarihi eserlere el konularak Müze Müdürlüğü ’ne vinç yardımıyla taşınarak, teslim edilirken C.O. ’nun tarihi eser aramakta kullandığı dedektöre ise el konuldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir