CANLI TV

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  7,9827
 • EURO
  9,4567
 • ALTIN
  488,05
 • BIST
  1,1844
Akıllı Telefonunuzdaki Verileri Koruyun
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Akıllı Telefonunuzdaki Verileri Koruyun

HABERİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Akıllı telefonların hayatımızdaki yeri çok büyük. İletişimimizi hızlandıran ve anlık olarak iletişim kurmamızı sağlayan akıllı telefonlar daha birçok avantaj sunuyor. Alarm kurmak gibi önemli gibi gözükmeyen fakat çok efektif olan birçok özelliği ile günlük yaşamımızı kolaylaştıran akıllı telefonlar birçok kişinin düşündüğü gibi Apple’ın ürettiği iPhone’lar ile hayatımıza girmedi.

İlk akıllı telefon, IBM’in 1992 yılında ürettiği IBM Simon ile hayatımıza girdi. Bu akıllı telefonun pil ömrü yaklaşık 1 saat kadardı ve dokunmatik ekran, e-posta, takvim ve notlar gibi birkaç araç ve özellik içeriyordu. IBM Simon her ne kadar dönemine göre bir devrim olsa da, aynı anda sadece bir tuşa basılabilen dokunmatik ekranı ile ilk ayında sadece 50 bin tüketici tarafından satın alındı. IBM Simon büyük kitlelere hitap etmemiş olsa da, günümüzün akıllı telefonlarının önünü açmayı başardı. IBM Simon sonrası, Blackberry 5810 1999 yılında sektöre merhaba dedi. Bu akıllı telefonun bir takvimi, internet erişimi, e-posta özelliği, bir klavyesi, müzik çalabilme özelliği ve ileri güvenlik önlemleri vardı. Blackberry bu telefonla bireysel kullanıcılardan ziyade iş dünyasına hitap etti. Tek kötü yanı telefon konuşmalarının bir kulaklıkla gerçekleşmesiydi. 2007 yılında iPhone’lar hayatımıza girene kadar, Blackberry en çok kullanılan akıllı telefon olarak tarihte yerini aldı.

2007 yılında Apple’ın piyasaya sürdüğü iPhone yaklaşık 1,5 milyar adet satıldı. Bu tarihten ve bu başarıdan sonra akıllı telefon sektöründe firmalar arasında büyük bir rekabet başladı.

Akıllı telefonlar artık piyasaya ilk sürülenlere göre daha küçük, çok daha fazla işleve sahip ve bizim çok daha hızlı işlemler yapabilmemizi sağlıyor. Akıllı telefonlar geliştikçe, onlarla paylaşılan kişisel bilgiler ve veriler de arttı. Güvenlik bu gelişmeyle birlikte akıllı telefon kullanıcılarının aklında bir soru işareti olmaya başladı.

Akıllı telefonunuzdaki veri ve bilgileri korumak için alabileceğiniz birkaç önlem:

1. VPN (Sanal Özel Ağ) Kullanın

Telefonunuza indireceğiniz bir Sanal Özel Ağ programı ile verilerinizin gizliliğini ve güvenliğini sağlayabilirsiniz. Sanal Özel Ağ, yani VPN size internette özel bir ağ yaratır ve verilerinizin bu ağ üzerinde hareket etmesini sağlar. Ortak ağları kullanmak yerine, kendinize özel bir ağ kullanarak verilerinizin internet servis sağlayıcınız dahil olmak üzere başka kişiler veya kurumlar tarafından izlenmesini engelleyebilirsiniz. VPN sizin IP adresinizi de değiştirir ve bunu size sağladığı VPN sunucuları aracılığıyla gerçekleştirir. Android için veya iOS için VPN kullanarak coğrafik konumunuzu gizlersiniz, sanal kimliğinizi gizleyebilirsiniz ve verileriniz şifreli olacağından dolayı veri ihlali gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

2. Ekran Kilidi Kullanın

Akıllı telefonunuz ister iOS ister Android olsun, telefonunuzda mutlaka ekran kilidi kullanın. Ekran kilidinizi ister bir desen ile oluşturun, ister 4 rakamdan oluşan bir şifre ya da parmak izinizle; ekran kilidiniz olmadan üçüncü partilerin telefonunuza takip etme programı gibi gizliliğinizi ihmal edecek uygulamalar indirebilmesi çok kolaydır. Siber saldırıların birçok çeşidi vardır. Ekran kilidi kullanmıyorsanız da, kesinlikle telefonunuzu yanınızdan ayırmayın ve özellikle kafe gibi alanlarda tek başına bırakmayın. Aksi takdirde telefonunuza saniyeler içinde kötü amaçlı yazılımlar yüklenebilir

3. Ortak Ağları Kullanmayın

Akıllı telefonunuzdan alışveriş merkezi, kafe, ve havaalanı gibi birçok insan tarafından kullanılan ağlara bağlanmayın. Bu gibi ağların internet servis sağlayıcısı, izlenip izlenmediğini veya kaydedilip kaydedilmediğini bilemeyeceğinizden ötürü bu gibi ağlara bağlanmaktan kaçının. Bu gibi ağlarda özellikle şifre kullanmadan girilenler ya da şifre yerine telefon numaranıza bir kod isteyen ve o şekilde sizin internet erişimine sahip olmanızı sağlayan ağ tipleri sizin hiçbir verinizi toplamasa bile telefon numaranızı sizden öğrenmiş oluyor.

Akıllı telefonlar teknolojiyle birlikte gelişmeye devam edecek ve veri ihlalleri de buna paralel olarak artacak. Akıllı telefonunuzdaki verilerin ve bilgilerin güvenliğini sağlamak için bu önlemleri almanızda fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
WhatsApp chat