CANLI TV

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  7,5411
 • EURO
  8,8116
 • ALTIN
  454,17
 • BIST
  1,1675
Arap Birliği Zirvesinde Bölgesel Meseleler Ele Alındı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Arap Birliği Zirvesinde Bölgesel Meseleler Ele Alındı

HABERİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bugün Arap Birliği Liderlerin Tunus’ta başlayan 30. zirvesinde Arap ülke liderleri Filistin, Suriye, Yemen ve Libya’nın durumunu görüştü.

Suudi Arabistan Kralı Selman zirvede yaptığı konuşmada Trump’ın Golan tepelerinin İsrail’in egemenlik alanında olması açıklamasını reddederek: “Suriye’nin Golan tepeleri üzerindeki egemenlik hakkının tartışılmasını kategorik olarak reddediyoruz. Suriye’nin güvenliği ve egemenliğini garanti eden siyasi bir çözüme ulaştırılması ve yabancı müdahelesinin önlenmesini vurgulamak istiyoruz” dedi.

Kral Selman Filistin konusunda ise “Filistinlilerinin meşru haklarına kavuşması, Başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırları içinde bağımsız bir Filistin devletinin kurulması Kraliyetin en çok önem verdiği meseleler arasında olacaktır” dedi.

Kral Selman, BM’nin Yemen meselesine siyasi bir çözüm çalışmalarını desteklediklerini belirterek, Uluslararası topluma, Husilerin Yemen halkının acı çekmesine yol açtığı saldırılarını durdurması için baskı yapması çağrısında bulundu. Kral Selman Yemen halkının acılarını dindirmek için insani yardım programlarını sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

Kral Selman İran konusunda ise şöyle konuştu: “İran rejimi uluslararası kuruluşlar ve prensipleri ağır bir şekilde ihlal ediyor. Uluslararası toplumun İran’ın bölgede ve dünyadaki terörizmi desteklemesini durdurma sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor” dedi.

Kral Selman Suudi Arabistan Krallığının Libya’nın toprak bütünlüğünü desteklediklerini ülkenin istikrara kavuşması konusunda BM’nin çalışmalarını desteklediklerini söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: “Filistin devleti kurulmalı”

Tunus’daki Arap Birliği Zirvesinde konuşan BM Genel Sekreteri Guterres, Filistin ve İsrail arasında çözüm için başkentleri Kudüs olan iki devletli bir çözüm gerektiğini vurguladı.

BM Genel Sekreteri Guterres Suriye konusunda şunları söyledi: “Suriye’de büyük bir insani kriz var. Suriye’nin birliğine ve Golan tepeleri dahil toprak bütünlüğüne önem veriyoruz”

Guterres, Cezayir’deki hükümetin demokratik devri konusunda “Halkın menfaati için Cezayir’de hükümetin demokratik bir şekilde devredilmesi çağrısı yapıyoruz” dedi.

Guterres BM’nin Stockholm anlaşmasıyla Yemen halkının problemlerini çözmeye çalıştığını belirterek insani yardımın önemine vurgu yaptı.

Guterres, Birleşmiş Milletler Konferansının çağrılmasının Libya’da çözüme giden olumlu bir gösterge olduğunu belirterek, bölgenin barış ve istikrarı için Arap Dünyasında Birliğin sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Katar Emiri Zirveyi terk etti

Tunus basını Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani’nin Arap Birliği Zirvesi’ndeki konuşmasını yapmadan ülkeden ayrıldığını açıkladı. Tunus Radyosu Mozayik’e göre Prens Tamim bin Hamad ‘ın Arap Birliği Genel Sekreteri Tunus Cumburbaşkanı Béji Caid Sibsi’nin konuşmasını tamamlamasının ardından ülkeden ayrıldığını bildirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
Son dakika: Dalaman’da askeri araç devrildi: 2’si ağır 7 yaralı

Son dakika: Dalaman’da askeri araç devrildi: 2’si ağır 7 yaralı

21 Şubat 2017, Son dakika: Dalaman’da askeri araç devrildi: 2’si ağır 7 yaralı için yorumlar kapalı
Bakan Tüfenkci Geleneksel Türk El Sanatları Şöleni’ne katıldı​

Bakan Tüfenkci Geleneksel Türk El Sanatları Şöleni’ne katıldı​

9 Şubat 2017, Bakan Tüfenkci Geleneksel Türk El Sanatları Şöleni’ne katıldı​ için yorumlar kapalı
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
WhatsApp chat