CANLI TV

 • Turkish
 • Turkish
 • DOLAR
  6,0344
  % 3,79
 • EURO
  6,9301
  % 4,26
 • ALTIN
  229,0216
  % 0,53
 • BIST
  88.734,76
  % 1,83
Arslantepe Höyüğü Belgeselle Tanıtılacak
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Arslantepe Höyüğü Belgeselle Tanıtılacak

Battalgazi ilçesinde bulunan tarihi Arslantepe Höyüğü, İtalya’nın Roma kentinden gelen belgelere dayanan yapım ekibinin çekeceği Arslantepe belgeseli ile dünyaya tanıtılacak.

Belgesel yapımcıları Isabella Astengo ve Lorenda Bobolı Delama, beraberinde Arslantepe Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane ile birlikte Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti.

5 sene önce Malatya’ya gelerek Arslantepe’nin belgeselini çekerek İtalya’nın devlet televizyonlarında yayınlanmasını karşılayan İtalyan belgelere dayanan üretim ekibi, Arslantepe belgeseli ile Amerika ilk olarak edinmek üzere İspanya ve Makedonya’da ödül aldı.

Arslantepe Höyüğü’nde yapılan kazı çalışmalarında tarihin akışını değiştirecek yeni bulguların ortaya çıkması ile birlikte İtalyan belgelere dayanan yapımcıları, Arslantepe’nin yeni belgeselini sürüklemek üzere Malatya’ya gelerek, çekimlere başladı. Arslantepe’nin çekimlerine başlanan belgeselinin ilk olarak İtalya devlet televizyonları elde etmek üzere National Geographic kanalında yayınlanacağı açıklama edildi. Arsalentepe Höyüğü’nün yeni belgeli çekimlerini sürdüren İtalyan belgeli yapım ekibi, belgeselde yer belirlemek üzere Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Arslantepe ile ilgili görüşlerini aldı. Belgelere Dayanan üretim ekibine konuşan Başkan Selahattin Gürkan, Arslantepe’nin önemine dikkat çekerek, “Marcella bayan 40 sene önce buraya gelip, kendisini bilime adayarak ayrıca insanlık tarihi açısından, keza ülkemizin tarihi açısından ve gelecekteki insanlara ışık tutacak, buradaki kazı çalışmalarında manâlı bulgulara rastladı. Bunu da hem kamuoyuyla, keza de dünya bilim dünyasıyla paylaştınız. Sizlere Türkiye’de yaşayan ahali ve Malatya’da yaşamış bir Şehrül-Belirli olarak belediye başkanı olarak şükranlarımı yorumlama ediyorum. Sizleri 15 yıldır peşine düşüp takip ediyoruz” diye konuştu.

Geçmiş tarihe sahip çıkmanın sorumluluğu ve bilinci içerisinde olduklarını açıklayan Gürkan, “Bu tarih keza ilimiz, keza ülkemiz, keza de dünya tarihi, bununla beraber da insanlığın tarihidir. Geçmiş 9 bin yıllık bir süreç içindeki burada sürdürülen ve süregelen hayatı, oradaki katmanlardaki göz nuru ve el emeğinizle ve ekibinizle birlikte sergilediğiniz büyük uğraş tabiri caiz ise iğneyle kuyu kazma gibi bir çalışma ile o insanlığa ışık tutacak geçmiş insanlık değerlerimizi gün yüzüne çıkarıp, gelecek kuşaklara adapte etmek, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü oluşturma gayreti ve çabanız bizim açımızdan takdire şayan çalışmalardır. Sizin şahsınızda bütün ekibinizi kutluyoruz. Arslantepe dünya insanlık tarihi açısından, insanlık tarihinin iki taraflı mirasıdır. Ilk devlet hayatının, ilk saray devletinin, birincil bürokrasi hayatının, ilk ahır kayıtlarının tutulması ve bundan sonraki yapacağınız çalışmalardaki yeni bulgular ve insanlık tarihine yeni notlar düşürüp ve tarihin genel geçmişindeki yazılımları değiştirecek bulguların bulunması insanlığın geleceği açısından da önemlidir. İnsanlık tarihinin müşterek tarihi olgusu açısından Birleşik Milletler, UNESCO kültürel mal varlığı listesine de girmesi gerekir. Bütün insanlığın buradaki medeniyetin, geçmişin insanların bilinçlendirilmesi açısından da sizin çalışmalarınızı önemsiyoruz” dedi.

Arslantepe Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane ise, Arslantepe’de tarihi akışını değiştirecek bulgulara rastladıklarını ifade ederek, “Fazla özenli ve fazla yavaş bir meslek gerekli. Bunun için 40 yılımız burada geçti. Bu meslek artı süre aldı, oysa derhal Malatya tarihi ve dünya tarihini daha iyi biliyoruz. Şayet çocuklara okutacağımız derslerdeki bilgileri değiştireceğiz. Tarihin akışını değiştireceğiz. Daha yeni bir şey var hemen burada. Malatya tekrar tekrar çok eskiden olduğu gibi sınır bölgesidir. Öbür kültürler vardır burada. Öbür kültürler burada yoğrulmuş. Bu durumda bizim için pozitif önemlidir. Değişik kültürleri birada çalıştığımız için daha güzel bir alıştırma ortaya çıkıyor. Değişik kültürlerin birleşmesiyle daha güzel şeyler ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber