Baas çetesi sivillere saldırdı: 30 ölü, 250 yaralı

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Baas çetesi sivillere saldırdı: 30 ölü, 250 yaralı

Baas çetesi sivillere saldırdı: 30 ölü, 250 yaralı

Baas çetesi sivillere saldırdı: 30 ölü, 250 yaralı

Suriye’de, 95 gündür rejim güçlerinin kuşatması aşağıda olan Halep’in doğusunda mesken yerlerini amaç bölge saldırılarda 30 kişinin hayatını kaybettiği, 250 kişinin yaralandığı bildirildi.

Halep’teki sivil savunma yetkililerinden Bibers Mişal, yaptığı açıklamada, ”Rus ve rejime ait savaş uçakları, Halep’te muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri yoğun bir şekilde bombaladı, saldırılarda 30 sivil yaşamını yitirdi, 250 birey yaralandı” dedi.

Saldırıların kentin Şear, Tarik El Bab, Firdevs, Maadi, Katırci, Ensari ve Sukkeri semtlerinde yoğunlaştığını belirten Mişal, şunları kaydetti:

”Rus ve rejim uçakları, sabahtan bu yanlamasına Halep’e 200’den pozitif hava saldırısı gerçekleştirdi. Yoğun topa tutma sebebiyle olay yerlerine ulaşmakta bezginlik çekiyoruz. Irk, söz konusu saldırılardan dolayı evlerini terk ediyor. Yaralılar el arabalarıyla taşınıyor. Ilgi Çekici aşağı kalanlara ise kısıtlı imkanlarla ulaşmaya çalışıyoruz.”

10 AYLIK BEBEK YIKINTIILGINÇ ALTINDA KURTARILDI

Rejim ve ortaklarının, 95 günden bu yanlamasına Halep’te yönetim karşıtlarının kontrolündeki abluka aşağı yer alan semtlere her türlü silahlarla saldırdığını açıklayan Mişal, ”Rus savaş uçakları Muyesir’de mesken yerini bombaladı. Saldırıda çok sayıda yerleşim yeri yıkıldı ve zarar gördü. Yıkılan bir binanın enkazında 10 aylık Hasan adında bir çocuğu yoğun bir çalışmanın sonucunda çıkarttık. Yıkıntıilginç altındaki Hasan ve babasını sağ olarak enkazdan çıkarttık. Hasan’ın annesi, ablası ve abisi ise saldırıda yaşamını yitirmişti, onların da cesetlerini enkazdan çıkarttık” diye konuştu.

HALEP’İN DOĞUSU FELAKET BÖLGESİ BILDIRI EDİLDİ

ÖTE YANDAN, Halep’te muhaliflerin kontrolündeki bölgelerden sorumluluk sahibi sivil savunma idaresinden yapılan yazılmış açıklamada, Halep’in doğu mahalleleri ayrıntılarıyla afet bölgesi bildiri edilerek, bütün insani takviye kuruluşlarına rejim ve Rus uçaklarının bombardımanının durması için harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, 15 Kasımdan bu yana kente 2 bin hava saldırısı düzenlendiği, topçu atışıyla 7 bin hamle yapıldığı hem balistik füze, misket bombası ve uluslararası çapta yasak olan klor gazı atıldığı belirtildi.

Kuşatma altındaki mahallelerde çoğunluğu bayan ve çocuk 279 bin kişi bulunduğu, 35 kişinin ise hala enteresan altında olduğu ifade edildi.

Abluka altındaki doğu mahallerinde tüm hastanelerin hizmet veremez durumda olduğu vurgulanan açıklamada, aralıksız topa tutma nedeniyle sivil savunma idaresinin donanım ve malzemelerin çoğunun kullanılmaz halde olduğunun altı çizildi.

Kentteki fırınların, altyapının, elektrik santrallerinin ve hastanelerin aralıksız bombalandığı kaydedilen açıklamada, doğu mahallerindeki sivil halkın yaşadığı insanlık felaketinin sona ermesi için bütün sağlık durumu ve insani yardım kuruluşlarına acele destek çağrısında bulunuldu.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir