CANLI TV

 • Turkish
 • Turkish
 • DOLAR
  4,7915
  % -0,30
 • EURO
  5,6134
  % 0,18
 • ALTIN
  189,9569
  % 0,70
 • BIST
  94.082,34
  % 1,16
Bakan Tüfenkci IRIS projesi ekibini tebrik etti
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Bakan Tüfenkci IRIS projesi ekibini tebrik etti

Bakan Tüfenkci IRIS projesi ekibini tebrik etti
Bakan Tüfenkci IRIS projesi ekibini tebrik etti

Bakan Tüfenkci IRIS projesi ekibini tebrik etti
Bakan Tüfenkci IRIS projesi ekibini tebrik etti İş dünyasının işlerini kolaylaştırıp ürettiğimiz sistemlerle hem iş dünyasından hem de bilişim uzmanlarından ödül aldık.

Bakan Tüfenkci IRIS projesi ekibini tebrik etti

Bakan Tüfenkci IRIS projesi ekibini tebrik etti

İş dünyasının işlerini kolaylaştırıp ürettiğimiz sistemlerle hem iş dünyasından hem de bilişim uzmanlarından ödül aldık. İRİS projesi ile hem tüketicilerin hem de üreticilerin iş ve işlemlerini hızlandıran bir projeye imza attık. ”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından ithalat aşamasında ürün güvenliği denetimlerinin risk analizine dayalı olarak elektronik ortamda yapılmasını sağlayan İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi(GTB-İRİS), “Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler” dalında ‘e Türkiye’ ödülünü aldı.

​Ödül töreninin ardından makamında emeği geçen personeli tebrik eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci “İş dünyasının işlerini kolaylaştırıp ürettiğimiz sistemlerle hem iş dünyasından hem de bilişim uzmanlarından ödül aldık.  İRİS projesi ile hem tüketicilerin hem de üreticilerin iş ve işlemlerini hızlandıran bir projeye imza attık. ” dedi.
Bakan Tüfenkci ” Bakanlık olarak piyasa gözetimi ve denetimi noktasında ortaya koyduğu performansla ürün güvenliğini etkin ve hızlı bir şekilde sağlamaya çalışıyoruz. Bunu sağlarken de ticareti yavaşlatmıyor aksine ticareti hızlandıracak projelere imza atıyoruz. Bir yandan kolaylaştırırken diğer yandan da güvenliği asla ihmal etmiyoruz. IRIS ’ te bu anlamı ile hayata geçirdiğimiz projelerden biri ve netice itibari ile TBMM himayesinde gerçekleştirilen prestijli bir ödülü aldı. “
 
TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen ‘e Türkiye’ yarışmasının ödül töreni TBMM ’de gerçekleştirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarını teşvik için düzenlenen e Türkiye ödüllerine bu yıl 51 proje başvurdu, bu projelerden 24’ü finale kaldı.
Finale kalan projeler arasında yer alan GTB-İRİS projesi “Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler” dalında büyük ödülün sahibi oldu.

GTB-İRİS Projesi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ithalat aşamasında gerçekleştirilen ürün güvenliği denetimlerinin risk analizine dayalı olarak elektronik ortamda çağdaş kamu hizmeti anlayışıyla gerçekleştirilmesi amacıyla 02 Mayıs 2016 tarihinde uygulamaya konuldu.
Gerçekleştirilen risk analizlerine göre, ithalata konu ürünlerden riskli olanlar elektronik ortamda GTB-İRİS tarafından belirleniyor ve denetimler bu ürünler üzerine yoğunlaşıyor.
Gerçekleştirilen risk analizleri sonucunda riskli görülen ürünlerin ithalatçılarından, ürünlerin güvenli olduğunu gösteren akredite bir laboratuvardan alınmış test raporlarını ibraz etmeleri isteniyor ve bu raporları sunmayan ürünlerin ülkemize girişine izin verilmiyor.
 
 
 
Tüm işlemler elektronik ortamda yapılıyor
GTB-İRİS üzerinden yapılan tüm işlemler, e-imza ile e-devlet kapısı üzerinden elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. Bu sayede ithalatçıların kayıt veya başvuru esnasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığına şahsen veya vekaletle başvurmasına gerek kalmıyor.

Bürokratik işlemleri azaltıyor
Sisteme kayıt esnasında ithalatçıların; ticaret odası, esnaf odası, noter gibi kurumlardan herhangi bir belge veya tasdik almasına gerek kalmıyor. Böylece pek çok masraf ve bürokratik işlemin önüne geçiliyor.
GTB-İRİS ayrıca Tek Pencere Sistemi ’ne de entegre olarak çalışıyor. Böylece ithalatçıların gümrük işlemlerinde bu denetime ilişkin olarak herhangi bir belge ibraz etme zorunluluğu bulunmuyor.

Denetimlerin etkinleştirilmesi
Proje sayesinde, denetimler riskli ürünlere odaklanıyor. Bu da kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlanıyor.
İthalatçılar sistem üzerinden; kayıt, başvuru, başvuru takibi, test raporlarının yüklenmesi, başvuru sonucunu öğrenme gibi tüm işlemleri gerçekleştirebiliyor ve tüm sonuçları anlık takip edebiliyor.

Bakan Tüfenkci IRIS projesi ekibini tebrik etti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber