Başbakan açıkladı: Vatandaş kuyruğa girdi!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Başbakan açıkladı: Vatandaş kuyruğa girdi!

Başbakan açıkladı: Vatandaş kuyruğa girdi!

Başbakan açıkladı: Vatandaş kuyruğa girdi!

Partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde yer alan Başbakan Binali Şimşek, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Piyasalarda yaşanan son durumun Türkiye’ye has bir koşul olmadığı söyleyen Başbakan, kriz tellallarının her tarafta sahneye çıktığına dikkat çekerek şunları söyledi;

8,5 milyon vatandaşımız 78 milyar lira müracaat etti, devlete olan borcunu ödemek için. Yetmedi 1 milyon 316 bin vatandaşımız da 34 milyar 254 milyonluk borcunu yeniden yapılandırmak istedi. 112 milyar lira vatandaşımız, kriz mi var al sana para dedi.Kriz tellallarının kol gezdiği esnada yurttaş bu parayı devletin kasasına yatırmak için sıraya giriyor. Böyle bir milleti diğer nerede bulacaksınız

İşte o konuşmadan satır başları

Geçen hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulunda piyasalardaki bu durumu konuştuk, kürsel piyasalardaki dalgalanmalar diğer ülkeleri olduğu gibi Türkiye’yi etkiledi. Özellikle ABD başkanlık seçimi sonrası ortaya meydana çıkan tablolar bir huzursuzluk nedeni oldu. Türkiye artık denetlenen ülke yok, denetleyici ülkedir. Eski Türkiye senaryoları bundan böyle tarihin çöplüğüne atılmıştır. Küresel piyasalardaki hareketlilik konusunda tedbirliyiz. Piyasada yaşanan olaylar yalnızca Türkiye’ye has bir şart değildir.

VATANDAŞ KUYRUĞA GİRDİ: TAM 112 MİLYAR TL

2008 yılı ekonomik krizi, 2013 Yolculuk olayları, 17 Aralık… Döviz o dönemde de yükseldi. O sıkıntılı günleri atlattık bu krizlerin içinden çıktık. Vatandaşlarımızın desteğiyle bu durumun üstesinden geleceğiz. 8,5 milyon vatandaşımız 78 milyar lira müracaat etti, devlete olan borcunu ödemek için. Yetmedi 1 milyon 316 bin vatandaşımız da 34 milyar 254 milyonluk borcunu baştan yapılandırmak istedi. 112 milyar lira vatandaşımız, kriz mi var al sana para dedi. Terör olur, 15 Temmuz olur parasını bozdurur, hem alçakların darbesini sona erdirir, hem ekonomisini yoluna koyar. Kriz tellalarının kol gezdiği esnada yurttaş bu parayı devletin kasasına yatırmak için sıraya giriyor. Böyle bir milleti diğer nerede bulacaksınız

KRİZ TELLALLARI SAHNEDE

Bazıları yıkım türkülerini söylemeye devam ediyor. Bunların adı felaket tellalları korosu.  Bu koro 2008 yılında Cumhurbaşkanımız “Teğet geçecek” dediğinde de sazlarıyla meydanlara inmişti. Biz karınca gibi çalışıp kışın çetin şartlarına hazırlanıyoruz, onlar ise ağustos böceği misali türkülerini söylüyor. Bu halk kime inanacağını biliyor merak etmeyin.

MERKEZ REZERVLERİNDE AZALMA LAF KONUSU DEĞİL

Hesaplı kriz var, dalgalanma var diyoruz, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinde azalma söz konusu yok. Planlarımızı provokatif yaklaşımla en kötü senaryoya göre yaptık. Hükümet olarak belli başlı tedbirleri devreye aldık. Hesaplı reformlar, yatırım teşvikleri, çekicilik merkezlerini oluşturulması, SKK barışı gibi düzenlemeleri yaptık, Meclis’ten geçirdik, acilen uygulaması başladı. Çekicilik merkezleriyle ilgili karar imzaya açıldı. Aidat, prim borcu gibi vatandaşla el sıkışılması için, kayda değer bir uygulamayı hayata geçirdik. Bununla da kalmadık hükümet olarak da kayda değer karar aldık. Devletin alacaklı olduğu kurum ve kişiler var. Bunlar da döviz üzerinden 5 milyar dolar. Onlara da dedik, Türk parasıyla ödeyin. Bu Nedenle 5 milyar dolar daha bırakmış oluyoruz. Bu ulusal paramızın dinç kalmasına da katkı sağlıyor. Bundan sonra yapılacak sözleşmelerde de tanıdık olmayan parayla anlaşma yapmayacağız. 

FETÖ’CÜLERİN IDARELI DEDİKODULARI 

Şimdi bu FETÖ’cüler sermayeye kısıtlama olacakmış diye rivayet yayıyorlar. Bunlar 17-25 Aralık’ta 15 Temmuz’da yapamadıklarını, dış ülkelerde Türkiye ekonomisini yıkmak için tüm gayretlerini gösteriyorlar. Benim Müslüman kardeşlerimin helal paraları lobi şirketlerine Türkiye’yi kötülemek için aktarılıyor. Artık bu milletten himmet değil, zırnık alamayacaksınız. İstiyorlar Türkiye ekonomik belirsizliğe, karamsarlığa girsin. Siz bu milleti tanklarla toplarla yıldıramamışsınız, 3-5 kuruşla mı yıldıracaksınız? Yeni Türkiye’nin kapısında son kullanma tarihi geçmiş, idareli kriz senaristleri cebinde 1 dolarla gezen ihanet aktörleri hiç gereksiz yere beklemesin. Türkiye’yi kıskacına düştüğü IMF’den yarım asır sonradan düzlüğe meydana çıkan parti AK Parti. Bu hareketlilik Türkiye’ye özgü bir şey değil, tüm dünyada. ABD’de faiz artırım beklentisi başladı, bir tek İngiltere, onun dışındaki tüm paralar dolar aleyhinde 8 Kasım’dan bu yanlamasına yüzde 3 ile yüzde 10 arasında layık kaybetti. Hala birileri bunun üzerinden siyasi prim yapmaya çalışıyor. 

MUHALEFETE ÇAĞRI

Asıl muhalefetin idareli kurmayları felaket tellalığı yapmayı bir kenara bıraksın, ekonomik verilere baksınlar. Dünyada ne oluyor, bitiyor görsünler.Bugün olan biten dünyada olan küresel bir olaydı, Türkiye’deki de bunun bir yansımasıdır. Türkiye maliyesi sağlam temellere dayanıyor. Bankacılık sektörümüz Avrupa’dakinin daha üzerinde. Hakiki ekonomiye baktığımızda yatırımcıların ayrılmasını gerektirecek hiçbir bilgi yok. Biz yerli ve uluslararası yatırımcınının işlerini kolaylaştırmaya gayret ediyoruz. Proje bazlı teşvik sistemi yürürlüğe girdi. Ülkemiz için katma değeri yüksek projeler, teknolojik dönüşüm sağlayacak yatırımlar özel teşvikle desteklenecek. Ülkemizin AR-GE ve teknolojik altyapısını güçlendirmiş olacağız. 

AYRINTILAR GELİYOR…Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir