CANLI TV

 • Turkish
 • Turkish
 • DOLAR
  5,7893
  % -2,54
 • EURO
  6,6005
  % -1,86
 • ALTIN
  219,4960
  % 0,39
 • BIST
  89.186,72
  % -1,19
CHP’den sert açıklama: TSK’nın El Bab’a girmesi faciadır, cinayettir
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

CHP’den sert açıklama: TSK’nın El Bab’a girmesi faciadır, cinayettir

CHP'den sert açıklama: TSK'nın El Bab'a girmesi faciadır, cinayettir
CHP’den sert açıklama: TSK’nın El Bab’a girmesi faciadır, cinayettir
CHP’den sert açıklama: TSK’nın El Bab’a girmesi faciadır, cinayettir
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay TSK’nın El Bab operasyonu için şu ifadeleri kullandı: “TSK’nın, bölge ülkelerinin ve BM’nin desteği olmadan El Bab’a girmesi faciadır, cinayettir. Mehmetçiği bataklığa sokmaması ve daha pozitif şehit gelmemesi için hükümete çağrıda bulunuyoruz.”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Suriye’de DEAŞ ile mücadelede Türkiye’nin yalnız bırakılmaması gerektiğini belirterek, “TSK’nın, alan ülkelerinin ve BM’nin desteği olmadan El Bab’a girmesi faciadır, cinayettir. Mehmetçiği bataklığa sokmaması ve daha pozitif şehit gelmemesi için hükümete çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit sayısı 16'ya yükseldi Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit sayısı 16'ya yükseldi

Fırat Kalkanı Harekatı’nda şehit sayısı 16’ya yükseldi

Altay Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Binali Yıldırım’ın anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinin takvimine ilişkin yorumlama yaptığını anımsattı.

Engin Altay, “Başbakanın rejim değişikliğiyle ilgili anayasa değişim teklifinin Meclisteki kurul ve Genel Kurul safhasıyla ilgili yıllık vermesini TBMM’nin iradesine yönelik yapılmış bir hadsizlik ve saygısızlık olarak değerlendirmekteyiz.” dedi.

Komisyonların kurulma sebebinin, kanunların enine boyuna değerlendirilmesi ve Genel Kurula belirli bir olgunlukla indirilmesini tedarik etmek olduğunu dile getiren Altay, şöyle devam etti:

“Hal böyleyken, Sayın Başbakanın komisyonun alıştırma süresiyle ilgili yıllık vermesi, TBMM’ye üretilmiş saygısızlıktır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bu, daha şimdiden, değiştirmek istedikleri rejimle ilgili parlamentoyu yok hükmünde saydıklarının dışa vurumudur. Dün yapılan toplantıda, aracılığınızla öğrendiğimiz bilgilere göre, iktidar partisine mensup çok sayıda milletvekilinin teklifle ilgili rahatsızlıklarını ilettiklerine dair bilgilere sahibiz. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Biz, iktidar partisi milletvekillerinin de demokrasiyi feda edecek kavrayış içine gireceklerine zaten ihtimal vermiyoruz. O Kadar görülüyor ama Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisinin demokrasiyi ortadan kaldırma hamlesi, vatandaşın önüne gitmeden TBMM’de geri püskürtülecek gibi görünüyor. Bundan büyük hoşnutluk duyuyoruz.”

Başbakan Yıldırım’ın, “Rejim meselesi 1923’te bitti.” dediğini anımsatan Altay, “Başbakana tavsiyemiz, rejimle meselesini bitirmeyen kimi AK Parti’nin üstteki seviye yöneticilerini, üst hafıza da buna dahil, ikna etmesidir. Başbakan rejimle meselesi olanları ikna ederse, onu Başbakan yapan bu Cumhuriyete borcunu ödemiş olur.” diye konuştu.

“AK Parti kaybetti, Türkiye kazandı”

Engin Altay, Moskova mutabakatıyla AK Parti’nin kaybettiğini, Türkiye’nin kazandığını savunarak, “Dışişleri Bakanının imza atması, Rus büyükelçinin suikaste uğramasıyla azıcık ilgili natürel ki. Büyük bir eziklik ve mahcubiyet içinde Dışişleri Bakanı önüne koyulan mutabakat metnine imza atmış gibi görünüyor.” dedi.

CHP’nin 2012 yılında Meclisi Suriye konusunda doğaüstü toplantıya çağırdığını bildiren Altay, gelinen noktada imzalanan metnin, CHP’nin açıkladığı çözüm programının yaklaşık olarak aynısı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin; ilk olarak ABD, Suudi Arabistan ve Katar ile bir blok içinde yer aldığını bahis eden Altay, “Moskova metnine imzayı attınız. Doğru bir meslek yapılmıştır. Moskova metnine atılan imza bununla birlikte, AK Parti’nin politikalarının, stratejilerinin çöpe atılmasıdır. AK Parti politikaları kaybederken, Türkiye ve bölge barışı açısından büyük gelir olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Altay, Türkiye’nin, Moskova mutabakatının şartlarını uygulama etmesini umduğunu belirterek, “Şehitlerimiz var. Artık Türkiye, yararsız savaşlar yüzünden evlatlarını kaybetmek istememektedir. Bu son olsun. Evlere yeni ateşler düşmesin.” diye konuştu.

CHP’nin Suriye tezkeresine “evet” oyunu, hudut güvenliğinin tesisi için verdiğini, Suriye’nin güneyine doğru ilerlenmesine aleyhinde çıktığını ifade eden Altay, can kayıplarının sorumlusunun çelişkili ve aykırı politika izleyen hükümet olduğunu ileri sürdü.

Moskova mutabakatına göre El Bab’da DEAŞ ile çaba edilmesinin mecburiyet olduğunu belirten Altay, şu görüşlere yer verdi:

“Bu temizliğin Rusya ve İran kadar, ÖSO ve TSK’ya yaptırılmasını anlamamız ve kabul etmemiz olası değil. Biz dünyanın fedaisi değiliz. Bizim Mehmetçiğimiz elalemin askeri ölmesin diye öldürülmek noktasında yok. Ahali olarak bu vatan için şehit oluruz, bunda endişe değil lakin başka ülkelerin askerleri ölmesin diye Mehmetçiğin o bataklığa sokularak şehit olmasının sorumlusu olarak hükümetin önce Meclise, sonra millete hesap vermesi lazım. TSK’nın, alan ülkelerinin ve BM’nin desteği olmadan El Bab’a girmesi faciadır, cinayettir. Mehmetçiği bataklığa sokmaması ve daha artı şehit gelmemesi için hükümete çağrıda bulunuyoruz.”

Altay, DEAŞ ile tüm dünyanın mücâdele etmek zorunda olduğunu, askeri mücadelede Türkiye’nin yalnız bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

öne çıkanlar

Dünyanın son yamyam kabilesi

Bu binada 64 bin kişi öldü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber