CANLI TV

 • Turkish
 • Turkish
 • DOLAR
  4,7451
  % 0,87
 • EURO
  5,4991
  % 0,53
 • ALTIN
  195,6263
  % 0,28
 • BIST
  92.898,58
  % -0,16
Davutoğlu Atina vizesi için müjdeyi verdi
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Davutoğlu Atina vizesi için müjdeyi verdi

Başbakan Davutoğlu Yunanistan Başbakanı Çipras ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yunan mevkidaşı Çipras, İzmir’de ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Başbakan Davutoğlu’nun açıklaması şöyle:

“İki başkent arasında doğrudan hava yolu ulaşımının olmadığını fark ettik. İnşallah Atina ile Ankara arasında THY seferleri yakın zamanda başlayacak. Ümit ederiz ki bu uçaklar barış mesajını güçlü biçimde taşırlar.”

ÇİPRAS’A TEŞEKKÜR

“Yunanistan her zaman Türkiye’nin AB üyeliğini destekledi. Ayrıca göçmen krizi konusunda da aynı düşünüyoruz. Ortak konuda hareket ediyoruz. İstişarelerde Çipras’ın gösterdiği işbirliği anlayışı için teşekkür ediyorum. Doğu Akdeniz’i Ege’yi çekim adası haline getirebiliriz. Krizlerle anılmamalı, refahla anılmalı.”

“Bütün işbirliği alanlarını taçlandıracak şekilde kültür ve eğitim alanında da iki halkın gelecek nesillerinin geçmiş bazı olumsuz hatıralarla değil, geçmişteki olumlu hatıraları gelecek yıllara, on yıllara, yüz yıllara aktaracak, güzel irtibat kurabilmek için ders kitaplarımızın gözden geçirilmesi dahil kültür ve eğitimde ortak bir perspektifle ortak bir tarih yazımı konusunda da çalışmalar yürütüyoruz.”

DAVUTOĞLU’NDAN KİLİS AÇIKLAMASI

“Kilis’te üzücü bir olay yaşadık. Kilis’teki sınırımızın öte yakasından DEAŞ tarafından bir roket atışı söz konusu oldu. İki vatandaşımızı kaybettik. Angajman kuralları çerçevesinde misliyle ve daha fazlasıyla mukabele edildi. Sayın Valimizden ve ilgili güvenlik birimlerimizden gerekli bilgileri aldık. Türkiye’ye yönelik her türlü saldırıya en şiddetli şekilde mukabelede bulunulması konusunda da zaten TSK’ya verilmiş talimatlarımız var. Bu konuda alınacak her türlü tedbir gözden geçirilmiştir. Zaten hazırlıklarımız vardı. Bu da Suriye’deki ateşkesin ne kadar kırılgan olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Zaten DEAŞ bir ateşkes tarafı değildi. DEAŞ ile muhalefet, ılımlı muhalefet arasında çatışmalar söz konusuydu. Bu çerçevede Türkiye, Türkiye’ye yönelik her türlü saldırıya dediğim gibi anında mukabelede bulunacaktır.”

AB İLE VİZE MUAFİYETİ

Muhalefet liderlerine çağrıda bulunuyorum. İlgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. Çıkarmamız halinde Haziran ayında Türk vatandaşlarına vize uygulaması son bulacak.

Aleksis Çipras’ın açıklaması şöyle:
“İzmir, tarihi bir şehir. Halkların barış içinde yaşadığı bir şehir. Akdeniz bölgesinde önemli bir şehir. İpsala yakınlarında yeni bir kapı açacağız.

Suriye’deki ateşkes devam etmeli. Türkiye ve Yunanistan, sığınmacı krizinin sorumlusu değil.”

VİDEO İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


KONUŞMA METNİNİN TAMAMI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye ile Yunanistan arasında çok büyük iş imkanları var ama en önemlisi bu iş imkanlarını hayata geçirecek en önemli unsur, iki taraf arasındaki dostluk ilişkisidir. Bakanlarımızın, bundan sonra da ailenin fertleri gibi karşılıklı temaslarla geleceğimizi, gelecek nesillerin dostluk köprülerini kuracağına inanıyorum. Çok önemli projeleri birlikte düşünüyoruz” dedi.

Başbakanlık İzmir Ofisi’nde gerçekleştirilen Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı heyet görüşmelerinin ardından taraflar arasında imza töreni gerçekleşti.

Tören sonrası Başbakan Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ortak basın toplantısı düzenledi. 

Konuşmasına Yunanca “Hoşgeldiniz” diyerek başlayan Davutoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, 2010 yılında ilk adımları atılan Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın 4’üncüsünün bugün çok özel mekanda ve çok özel bir günde gerçekleştirildiğini söyledi. 

İzmir’in Anadolu’nun Ege’ye uzanan kapısı, Akdeniz’e uzanan penceresi ve Yunanistan’a en yakın noktadaki bir kenti olduğunu belirten Davutoğlu, “Burada dostluk mesajlarımızı, iyi komşuluk mesajlarını, Ege’yi, bir huzur ve refah bölgesi yapma irademizi birlikte sergilemiş ve deniz arasındaki iki dost ve komşu halkın birlikteliğini dünyaya göstermiş olduk” diye konuştu.

Bugünün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olduğunu hatırlatan Davutoğlu, kadınların gününü kutladı ve kadınların içinde olduğu toplantıların daha bereketli neticeler doğurduğunu ifade etti. 

Toplantıda çok verimli görüşmeler gerçekleştirildiğini aktaran Davutoğlu, ele alınan konuların, ilişkilerin derinliği ve kapsamını gösteren boyutlara sahip olduğunu söyledi. İki tarafın 11 bakanının katıldığı toplantıda işbirliği alanlarının tanımlandığını dile getiren Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her bir bakanımız muhatabıyla yaptıkları görüşmelerle bu işbirliği alanının kapsamını, bundan sonra atılacak adımları ele aldılar. Hem de dün Avrupa Birliği Zirvesi’nde buraya geldik birlikte, dolayısıyla son gelişmeleri, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerini, Suriye krizi ve bunun doğurduğu sonuçları ele alma imkanı bulduk. Hem de bundan sonraki gündemimizin ana maddelerini tespit etmiş olduk.”

Başbakan Davutoğlu, görüşmelerde bakanların kurdukları derin dostluk ilişkilerinin kendisini memnun ettiğini ifade etti. 

İki ülke arasında önemli projeleri de toplantıda dile getirdiklerini aktaran Davutoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye ile Yunanistan arasında çok büyük iş imkanları var ama en önemlisi bu iş imkanlarını hayata geçirecek en önemli unsur, iki taraf arasındaki dostluk ilişkisidir. Bakanlarımızın bundan sonra da ailenin fertleri gibi karşılıklı temaslarla geleceğimizi, gelecek nesillerin dostluk köprülerini kuracağına inanıyorum. Çok önemli projeleri birlikte düşünüyoruz. Ulaştırma alanında Ege’nin iki yakasını daha çok yakınlaştırabilmek için çok güçlü bir irademiz var. İzmir ile Selanik arasında feribot seferlerinin başlaması için altyapı çalışmalarımız tamamlanıyor, inşallah iki güzel Ege şehri birbirine tarihte olduğu gibi bugün de doğrudan bir hat ile bağlanacak.”

Davutoğlu, İzmir, Selanik ve İstanbul arasında da hızlı tren çalışmasını gerçekleştirmek istediklerini bildirdi.

Ayrıca Atina ile Ankara arasında doğrudan havayolu ulaşımı bulunmadığını farkettiklerini belirten Davutoğlu, “Türk Hava Yolları yetkilileriyle, Yönetim Kurulu Başkanı ile temas kurduk, inşallah Ankara ile Atina arasındaki uçuşlar en kısa sürede başlayacak. İki dost komşu ülke arasında başşehir arasında havayolu ulaşımının olmaması kabul edilebilecek bir durum değil. Ümit ederiz Ankara’dan Atina’ya, Atina’dan Ankara’ya uçan uçaklar burada İzmir’de oluşturduğumuz barış mesajını daha da güçlü bir şekilde taşıyacaklar” diye konuştu. 

Anadolu ile Yunan adaları arasındaki ulaşımı da daha seri ve hızlı olmasının turizm açısından da önem taşıyacağına işaret eden Davutoğlu, bu durumun karşılıklı turist geliş gidişlerini daha da teşvik edeceğini kaydetti. Davutoğlu, iki ülke arasında turizm alanında çok geniş işbirliği potansiyeli bulunduğunu ifade ederek, ileriki yıllarda bunu geliştirmeye kararlı olduklarını söyledi. 

Kaynak: AA

KAYNAK : HABER 6

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM