Dünya devinden şaşırtan dolar tahmini!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Dünya devinden şaşırtan dolar tahmini!

Dünya devinden şaşırtan dolar tahmini!

Dünya devinden şaşırtan dolar tahmini!

ABD’deki başkanlık seçimlerini Trump’ın kazanması sonrası dolar/TL kuru, uluslararası piyasalarda olduğu gibi Türkiye’de de hareketlilik gösteriyor. Bu hareketliliğin üzerine uluslararası kuruluşlardan da açıklamalar peş peşe geliyor. Doların şuan için geldiği seviye üzerinden tahminlerde yer alan kurumlar 3,70 gibi kederli bir tablo çizerken, bugün Fitch’ten dikkat çeken bir dolar tahmini geldi. Dolar için iyimser bir tahminde bulunan kurum, raporunun satır arasında  Merkez Bankasına faiz arttır, siyasi gündeme de yeni anayasayı koymanız olumsuz mesajı vermeye kalktı. 

FİTCH ŞAŞIRTTI

Küresel Ekonomik Dış Görünüş raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini ifade eden Fitch, dolar/TL kurunun 2016 sonunda 3.35, 2017 sonundaysa 3.43 seviyesinde olacağını varsayım etti. Fitch, Türkiye ekonomisinin 2016’da yüzde 2.9, 2017 yılı için ise yüzde 3.1 büyümesini beklerken, Türkiye’de enflasyonun 2016’da yüzde 7.3, 2017’de yüzde 7.7 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyor. 

Fitch, TCMB’nin politika faizi olan haftalık repo faizi oranının ise 2016 sonunda yüzde 8.25, 2017 sonundaysa yüzde 8.75 seviyesinde olacağını varsayım ediyor.

Fitch raporunda, “Türkiye’nin darbe girişimine cevabı hesaplı etkinlik üstünde baskı oluşturuyor” ifadelerine yer verildi. Raporda, “Siyasi ortamın dengelenmesiyle 2017 yılında büyümede ılımlı bir iyileşme bekliyoruz. Bu iyileşmenin yılın ikinci yarısında daha keskin olması muhtemel, anayasa reformu süreci yılın daha önceki dönemini domine edebilir” denildi.

GEDİKLİ: OBJEKTIF OLMAKTAN UZAKTA

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, Fitch’in Türkiye değer biçme raporu adı aşağıda yayınladığı metnin satır aralarında verdiği mesajların objektiflikten uzakta olduğunu belirtti. Gedikli twitter hesabı üzerinden şu değerlendirmeyi yaptı:

“Fitch’in Türkiye değerlendirme raporu adı aşağı yayınladığı metinin satır arasında verdiği mesajlar,yeniden objektiflikten uzak,siyasi! Satır aralarında; Merkez Bankamıza faiz arttır mesajı verirken siyasi gündeme de yeni anayasayı koymanız negatif mesajları veriyor. Türkiye’nin hesaplı/siyasi gündemine bu dek müdahale etmeye çalışmaları şeffaf kriterlerden uzakta olmaları kendi kredibiliteleri için sorun.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir