CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  6,0617
  % 0,21
 • EURO
  6,7707
  % 0,39
 • ALTIN
  248,9248
  % 0,18
 • BIST
  86.796
  % -0,47
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

EĞİTİM-BİR-SEN Kerem YILDIRIM: Basın Açıklaması
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

EĞİTİM-BİR-SEN Kerem YILDIRIM: Basın Açıklaması

HABERİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

EĞİTİM-BİR-SEN
MALATYA 1 NO’LU ŞUBE
2015-2016 1. EĞİTİM-ÖĞRETİM  DÖNEMİ SONU-Basın Açıklaması

EĞİTİM-BİR-SEN MALATYA 1 NO’LU ŞUBE 2015-2016 1. EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ SONU-Basın Açıklaması

Yeni anayasaya ve müfredat değişikliğine öncelik verilmelidir

2015-2016 eğitim-öğretim yılı birinci kanaat dönemi, angaryaya son verilerek nöbete ücret ödenmesi, sınav ücretlerindeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması, 159 TL ek ödemeyle 4/C’li personele ilave artış sağlanması, takviye kurslarında görevlendirilen memur ve hizmetlilere fazla çalışma ücreti ödenmesi, 2005 yılından sonra göreve başlayan kamu görevlilerine ‘ilave bir derece’ verilmesi, Cuma namazı konusunda yaşanan mağduriyetin giderilmesi gibi sorunların çözüme kavuşturulması dolayısıyla eğitim çalışanları açısından ümit verici gelişmelerin yaşandığı bir dönem olmuştur.
2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonuçlarıyla yüzleri gülen eğitim çalışanlarının ve eğitimin çözüm bekleyen diğer sorunlarının da bir an evvel gündeme alınması beklentilerine karşılık verilmelidir.

Darbe hukukuna ilişkin bütün izler silinmeli ve Yeni bir anayasa yapılmalıdır.
Müfredat değişikliğine öncelik verilmelidir.
Eğitim, bütün bir milleti, ülkeyi ilgilendirmektedir. Fiziki imkânlar ve araçlar bakımından bariz iyileşmeler yaşanan eğitim sistemimiz, ruh ve felsefe olarak da milli dokumuza uygun bir mahiyete sahip olmalıdır. Vesayetçi, totaliter anlayışları muhafaza eden, değerlerimizle çatışan paradigmaların belirgin olduğu müfredat programları ile ideal birey ve nesil yetiştirmek zordur. Bugün yaşanan kimi sıkıntıların temelinde yatan sebebin başında da bu meselenin milli bünyemize uygun çözüme kavuşturulmaması gelmektedir.
Kılık-kıyafet dayatması ve sendikal hak ihlalleri sona erdirilmeli, erkek kamu çalışanlarına da kılık ve kıyafet dayatmalarından vazgeçilmelidir.
Öğretmen atamaları, ihtiyaç kalmayacak şekilde yapılmalıdır
Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapılması beklenmektedir. Öğretmen ataması, imkânlar zorlanarak ihtiyaç kalmayacak şekilde yapılmalıdır.

19. Milli Eğitim Şûrası’nda alınan kararlar bir an önce uygulanmalıdır
2010 yılında yapılan 18. Milli Eğitim Şûrası’nda sendikamızın teklifleri doğrultusunda yeni eğitim sistemine geçiş, Milli Güvenlik Dersi’nin kaldırılması, Kur’an-ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgiler derslerinin müfredata girmesi gibi önemli kararlar alınmış ve kısa sürede yapılan düzenlemelerle hayata geçirilmişti.
19. Milli Eğitim Şûrası’nda, alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflara da din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin konulması, ortaokulda hafızlık eğitimi alacak öğrenciler için ara verme süresinin 1 yıldan 2 yıla çıkarılması ve ara verilen sürelerde öğrencilere dışarıdan sınav hakkı verilmesi, değerler eğitimine öğretim programlarında etkin bir şekilde sarmallık anlayışla yer verilmesi, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi, öğretmenlere 4 yıla bir yıpranma payı verilmesi, Osmanlı Türkçesinin Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinde zorunlu, diğerler liselerde ise seçmeli ders olarak okutulması, ortaokullarda 5, 6 ve 7. sınıflarda birer saat rehberlik dersinin konulması gibi önemli kararlar alınmıştır. Bu ve diğer kararlar bir an evvel hayata geçirilmelidir.
Ek ders esaslarındaki eşitsizlik giderilmeli, ders ücretleri artırılmalıdır
Hâlâ 10 TL olan ek ders birim ücreti, iki katına çıkarılmalı, Son düzenlemelerden sonra eğitim kurumu yöneticileri aleyhine bozulan ek ders kaynaklı ücret dengesizliği giderilmelidir.
Okullara bütçe verilmesi kararı hayata getirilmelidir
Milli Eğitim Şûrası’nda alınan kararın gereği yerine getirilmeli, merkezi bütçeden, öğrenci başına ödenek uygulamasına geçilmeli, okullarda tahsildarlık dönemi artık sona erdirilmelidir.
Kariyer basamakları sorunu çözülmelidir
‘Karma Eğitim’ dayatmasından vazgeçilmelidir
Karma eğitim dayatması yerine, demokratik, veliye ve öğrenciye seçme hakkı tanıyan bir düzenleme yapılmalıdır.

Alan değişikliği 2016 yılı takvimine alınmalıdır
İstihdamda güçlük çekilen yörelerde görev yapan eğitim çalışanlarına ek tazminat verilmelidir

Ara tatil iyi değerlendirilmelidir
Veliler, ara dönem karnesini, kesin başarı veya başarısızlık belgesi gibi değerlendirmemelidir. Öğrencilere sevgi, şefkat ve elbette ciddi uyarılarla dengeli bir yaklaşımda bulunmalı.
Gerçek eğitim süreci hayatın ta kendisi olduğuna göre önemli olan hayatı başarmaktır. Milli Eğitim, çocuklarımızı hayata hazırladığı ölçüde başarılıdır.
Başta öğretmenlerimiz olmak üzere, bütün eğitim çalışanlarını emeklerinden dolayı tebrik ediyor, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine sorunsuz başlamak için, mevcut sorunların acilen çözülmesi gerektiğinin altını bir kere daha çiziyoruz.
Kerem YILDIRIM
Eğitim-Bir-Sen
Malatya 1 No’lu  Şube Başkanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder