CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Yurtdışından telefon getirenlerin dikkat etmesi gerekenler! Türkiye’deki yüksek fiyatlardan kaçınmak için yurtdışından telefon siparişi vermeyi düşünenlerdenseniz bu listeye göz atmanızda fayda var. İşte SIM kilidi bulunmayan 10 akıllı telefon ve yurtdışı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Yurtdışından telefon getirenlerin dikkat etmesi gerekenler! Türkiye’deki yüksek fiyatlardan kaçınmak için yurtdışından telefon siparişi vermeyi düşünenlerdenseniz bu listeye göz atmanızda fayda var. İşte SIM kilidi bulunmayan 10 akıllı telefon ve yurtdışı

Yurtdışından telefon getirenlerin dikkat etmesi gerekenler! Türkiye’deki yüksek fiyatlardan kaçınmak için yurtdışından telefon siparişi vermeyi düşünenlerdenseniz bu listeye göz atmanızda fayda var. İşte SIM kilidi bulunmayan 10 akıllı telefon ve yurtdışı

Mobil Iletişim Araçları ve Data Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi̇, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının ilk önce avantajlı gibi göründüğünü, ama milletlerarası garanti belgesi olmayan cihazların Türkiye ’de geçerli garanti kapsamına dahil edilmemesinden dolayı sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Mobil Irtibat Araçları ve Veri Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Idare Heyeti Başkanı Sinan Ekşi̇, yurt dışından gezgin beraberinde getirilen cep telefonlarının ilk kez avantajlı gibi göründüğünü, ancak uluslararası garanti belgesi olmayan cihazların Türkiye ’de geçerli garanti kapsamına dahil edilmemesinden dolayı sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Ekşi, yaptığı açıklamada, geçen sene sonu itibarıyla gezgin beraberinde gelen cep telefonu sayısının takriben 800 bin olduğunu söyledi.

Yurt dışından gezgin beraberinde cep telefonu getirmenin ilk olarak avantajlı gibi görünse de alıcı açısından sonuçlarının ara sıra çok da iyi olmadığı uyarısında bulunan Ekşi, Türkiye’de vergilerle fiyatı adamakıllı yükselen telefonların, yurt dışındaki fiyatlarını görenlerin akıllarında olmasa deha telefon almaya niyetlendiğini, yurda döndüklerinde pasaport üzerinden harç parasını ödeyip kayıtlarını yaptırdıklarında akılcı bir fiyata telefon sahibi olduklarını anlattı.

Ama bu “pembe tablo”nun telefonla ilgili herhangi bir teknik arıza yaşanmaması durumunda geçerli olduğunu dile getiren Ekşi şunları söyledi:

Eğer telefonunuzla ilgili satış sonrası hizmetleri gerektiren bir durumla karşı karşıya kalırsanız işte o süre, telefonunuzla baş başa kalıyorsunuz.

Zira, telefon üreticileri, yurt dışından küskün cihazları eğer milletlerarası garanti belgeleri yoksa Türkiye ’de geçerli garanti kapsamına dahil etmiyorlar.

Bunun teknik bir takım zorunlulukları olduğu gibi ilke ve bazen hukuki sebepleri de olabiliyor.

Türkiye ’de garanti kapsamına dahil edilmeyen arızalı bir telefon ise ya ücretli tamire veya çöpe gidiyor.

Türkiye’de piyasaya yeni çıkan telefonlara ilginin çok pozitif olduğunu ifade eden Ekşi, tüketicilerin yurt dışındaki fiyatlardan etkilenmelerinin doğal olduğunu fakat bu durumla beraber bazı riskleri de üstlendiklerini söyledi.

TÜRKİYE’DE GARANTİ SÜRESİ 2 YIL

Ekşi, tüketicilerin, ABD, Avrupa ya da Uzakdoğu ülkelerinden çoğunlukla sadece 1 takvim garantiyle cep telefonu satın aldıklarını, bu garantinin de sadece o ülke veya duruma göre bölgede geçerli olduğunu, ancak Türkiye ’de yasa gereği 2 takvim garantiyle satmak yapıldığını hatırlattı.

Ekşi, “İki yıllık garanti Türkiye ’nin de dahil olduğu az sayıda ülkede var. Tüketiciler için fazla ciddi bir fayda olan uygulama, yurt dışı satın alımlarında geçerli yok. Bundan Başka yalnızca 1 takvim ek avantajı yok, cihazın satmak sonrası garantili hizmetlerinden de hiç yararlanamadıkları için 2 yıllık garanti süresinin tamamını kaybediyorlar.” dedi.

Cep telefonu üreticilerinin satış sonrası hizmetler için ciddi yatırımlar yaptıklarını ve müşterilerini memnun yapabilmek için yoğun uğraş sarf ettiklerini belirten Ekşi, bu hizmetlerin az kalsın tamamının Türkiye ’ye devlete ait ithalatla giren telefonlar için verildiğini, diğer yollarla giren cihazlara garanti kapsamındaki hizmetlerin verilemediğini söyledi.

Ekşi sözlerine devam ederken uyarıda da bulundu;

Ola Ki de yenisiyle bedava olarak değiştirebileceğiniz arızalı cihazınızı yüksek rakamlara garanti harici tamir yaptırmak veya bir şekilde satın aldığınız ülkeye imkanınız varsa geri götürüp garanti kapsamındaki süreci orada takip etmek veya çöpe atmak gibi alternatiflerle baş başa kalabilirsiniz.

Merdiven altı servislere götürüp insaflı fiyatlar vermelerini ummak de bir diğer seçenek.

Türkiye ’deki alıcı mahkemelerinin genel olarak alıcı lehine kararlar aldığını vurgulayan Ekşi, bu mahkemelerin de yurt içinden satın alınan faturalı ürünler için yetkili olduğunu, yurt dışından telefon satın bölge tüketicilerin ürünle ilgili bir sorun yaşadıklarında haklarını arayabilecekleri mekanizma bulunmadığını kaydetti.

Yurt dışından satın alınan telefonlarda ikinci el tazelenmiş telefon satın gücenme riskinin de olduğu uyarısında yer alan Ekşi, tüm risklere rağmen yine de yurt dışından telefon almak isteyen tüketicilere kurumsal yerlere yönelmeleri uyarısında bulundu.

Fakat bunlarla da bitmiyor.  İşte yurtdışından telefon getirenlerin bilmesi gereken yenilikler…

Yurtdışından getirilen cep telefonların kayıt altına alınabilmesi ya da cep telefonunuz çalındığı süre cihazınızı IMEI numaranızın bilmeniz gerekiyor. Birçok kişinin bilmediği IMIE numarasını öğrenmek ise çok kolay.

Bütün cep telefonu cihazlarında “*#06#” tuşlarını tuşladığınız vakit IMIE numaranızı öğrenebiliyorsunuz.

Data Teknolojileri ve Irtibat Kurumu ’ndan yurtdışında getirilen cep telefonların nasıl kayıt altına alınacağına ilişkin kayda değer bilgiler veriliyor.

120 GÜN İÇİNDE KAYIT YAPTIRMALISINIZ

Daha önce 60 gün olarak uygulanan gezgin beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının tescil altına gücenme uygulama süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün olarak değiştirildi.

Aygıt 12 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının tescil altına alınması gerekmektedir.

Yolcu beraberinde getirilen cihazların (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar) kayıt işlemleri 120 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

IMEI NUMARASINI NASIL ÖĞRENİRİM?

IMEI numarası cihazın *#06# tuşlarına basılmak sureti ile öğrenilebiliyor.

NASIL KAYIT YAPTIRILACAK

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının tescil altına alınması için zorunlu belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (138.50 TL) ve tescil işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan tescil işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile türkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek aygıt kaydını yaptırabiyor.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge istek edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılıyor.

PASAPORTA DIKKAT

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir aygıt kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye ’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 60 günü geçmemiş olması gerekiyor.

PASAPORTUNUZU KULLANDIRTMAYIN

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ’nın düzenlemesine tarafından bir birey yurt dışından 2 yılda 1 aygıt getirebiliyor.

Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği kesin olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması hukuki olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları göre kullanılması durumunda doğacak olan hukuki yükümlülük tarafınıza ait…

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda hukuki sorumluluk pasaport sahibine ait…

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 yıllık yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiş durumda.

İşte SIM kilitsiz akıllı telefonlar ve özellikleri…

iPhone 6S

İşletim sistemi: iOS 9

1.85 GHz işlemci  / 1,334 x 750 piksel ekran çözünürlüğü / 12 MP arka, 5 MP ön kamera

Blu Life One X

İşletim sistemi: Android 5.1

1.3 GHz işlemci / 1,920 x 1,080 piksel ekran çözünürlüğü / 13 MP arka, 5 MP ön kamera 

Google Nexus 6P 

İşletim sistemi: Android 6

2 GHz işlemci / 2,560 x 1,440 piksel ekran çözünürlüğü / 12.3 MP arkadaki, 8 MP ön kamera

HTC 10

İşletim sistemi: Android 6

2.2 GHz işlemci / 2,560 x 1,440 piksel ekran çözünürlüğü / 12 MP arka, 5 MP ön kamera  

Motorola Moto X Pure Edition 

İşletim sistemi: Android 6

1.8 GHz işlemci / 2,560 x 1,440 piksel ekran çözünürlüğü / 21 MP arka, 5 MP ön kamera

iPhone SE

İşletim sistemi: iOS 9

1.84 GHz işlemci / 1,136 x 640 piksel ekran çözünürlüğü / 12 MP arkadaki, 1.2 MP ön kamera 

Asus ZenFone 2 Laser 

İşletim sistemi: Android 5

1.7 GHz işlemci / 1,920 x 1,080 piksel ekran çözünürlüğü / 13 MP arkadaki, 5 MP ön kamera

Blu Pure XL 

İşletim sistemi: Android 5.1

2 GHz işlemci / 2,450 x 1,440 piksel ekran çözünürlüğü / 24 MP arka, 8 MP ön kamera 

OnePlus 3 

İşletim sistemi: Android 6

2.2 GHz işlemci / 1920 x 1,080 piksel ekran çözünürlüğü / 16 MP arka, 8 MP ön kamera 

Sony Xperia Z5 Compact 

İşletim sistemi: Android 5.1

2 GHz işlemci / 1,280 x 720  piksel ekran çözünürlüğü / 23 MP arka, 5.1 MP ön kamera

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder