Erdoğan talimat verdi! Yeni ordu kuruluyor

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Erdoğan talimat verdi! Yeni ordu kuruluyor

Erdoğan talimat verdi! Yeni ordu kuruluyor

Erdoğan talimat verdi! Yeni ordu kuruluyor

Türkiye, bir süredir bu konuda egzersiz yürütüyordu, bir siber güvenlik eylem planı zeka hazırlanmıştı fakat istenilen sonuçlara ulaşılamadı.

15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yaşanan gelişmeler, siber güvenliğin önemini bir kez daha ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen Devlet Yoklama Kurulu (DDK), siber güvenlik konusunda dünya örneklerini incelemeye başladı. İşte yeni çalışmanın detayları ve kısa vadedeki hedefleri.

DÜNYA ÖRNEKLERİ

ABD, Güney Kore, İsrail, Çin gibi ülkeler bu alanda fazla ileri aşamaya ulaşmış durumda. DDK müfettişleri bu alanda birikimi olan ülkeleri ve dünya örneklerini incelemeye aldı. Bu, ülkelerin tüm teknolojilerini ve birikimlerini Türkiye ile paylaşacakları anlamı taşımıyor ama gelinen noktaya ilişkin bir bilgi seti oluşturulması amaçlanıyor.

ULUSAL YAZILIM GEREKLI

Devletin, bürokrasinin, özel firmaların ve kişilerin verilerinin korunması açısından yazılım konusu çok önemli. Türkiye’de yazılımla ilgili çalışan firmalar ve yetişmiş elemanlar bulunuyor oysa demin dünya ölçeğinde yaygın ve etkili, Microsoft gibi firmalar çıkarılmış yok Yerli ve milli yazılım, hatta donanım üretebilecek firmaların önünü açılacak, kamu desteği verilecek. Teknolojide daha pozitif yerli imal nasıl özendirme edilebilir; cep telefonundan internet bağlantısı olan akıllı cihazlara; televizyondan elektrikli ev aletleri, büro araçları; tarayıcı, printer, kâğıt öğütme makinelerine, tüm bunlarla ilgili ayrıntılı alıştırma yapılıyor.

ANINDA HAREKETE GEÇECEK SİBER ORDU KURULACAK

Siber güvenlikte tekil saldırılara karşı koymaktan ziyade kurumla-rın topyekûn uğraş vereceği bir taktik oluşturulması amaçlanıyor. Bunun içinde özel sektör firmaları, bankalar, belediyeler, tapu, nüfus ve vatandaşlık, sinyalizasyon, su işleri, yiyecek ve tarım, borsa ve ekonomi spekülasyonları, sosyal medya manipülasyonlan gibi başlıklar da var. “En iyi savunma saldırıdır” mantığıyla tehditlere karşı hemencecik harekete geçebilecek bir siber ordudan ve ani müdahale ekiplerinden laf edilebilir. Son dönemde artık çok yaygın kullanılan e-devlet sisteminin güvenliği de esas başlıklardan birini oluşturuyor.

SAVUNMA BAŞLIĞI

Füzeye havada istikamet değiştirebilen, manyetik enerjiyle mermiyi bile hedefinden saptıran teknolojilerden söz ederken, savunma sanayine ayrı bir fasıl açıldı. Bunlara karşılık milli sanayiyi, yazılım ve donanımları geliştirme yönünde tavsiyeler ve öneriler raporda yer alacak. Ope- akla yatkın yetkisi ve sıcacık görevi olan birimlere ihtiyaç duyuluyor. bununla beraber, savunma arz işlerinde “siber güvenliği” önceleyen bir yaklaşım devlete hâkim kılınacak. Sivil uçaklar dahil; hava taşıtlarının kontrolü, yönlendirilmesi, uçuş rotalarının güvenliği de güçlendirilecek. Elektronik ve sinyal istihbaratıyla ilgili hem savunma keza de karşısında hücum konusunda adımlar da atılıyor.

HABERLEŞME GÜVENLİĞİ

Kritik altyapılar tesislerine karşın; erişilebilirliği, gizliliği ve bütünlüğü bozulduğunda can ve mal kaybına, büyük ölçekli hesaplı zarara, kamu düzeninin bozulmasına, ulusal emniyet açıklarına, kişisel ve kurumsal itibarın zedelenmesine yol açabilecek saldırılar nedeniyle haberleşme güvenliği ile ilgili de çalışma yürütülüyor. Bu amaçla, haberleşme ve bilişim sistemleri üzerinden gelecek saldırılara karşısında; yeni bir milli güvenlik altyapısı oluşturulacak, mevcut inşa güçlendirilecek. Yerli teknolojilerin ve insan kaynağının üretilmesi, güçlendirilmesi, mekanizmaların kapsamının genişletilmesi laf konusu. Terörle mücadele operasyonlarında görev yapan askerlerin kriptolu haberleşme imkânlarının geliştirlmesi de hedefleniyor.

TEK ÇATI MODELİ

Türkiye’de az daha her kuruma siner güvenlik konusunda yetki verilmiş fakat bir tamlık ve müşterek bakış açısı sahaya yansıtılabilmiş değil. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, MIT, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Muharebe Elektronik ve Veri Sistemleri Başkanlığı, Ulaştırma, Dışişleri, İçişleri, Enerji Bakanlıkları, BTK, MASAK, TÜBİTAK, HAVELSAN ve ASELSAN gibi stratejik kuruluşların bir çatı aşağıda toplanarak ortak bir perspektif oluşturması söz konusu. Bu çatı kuruluşun Cumhurbaşkanlığı mı Başbakanlık mı MİR mi olacağı hazır raporların sonuçlarına kadar şekillenecek. Mevcut eylem planı da her yerde yazılacak.

SÖZLEŞMELİ ÇALIŞACAKLAR

Emniyet’e suça karışmamış hacker’lar alınacak

EMNIYET Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Uğraş Daire Başkanlığı, suça kanşmamış “hacker”ların adli bilişim incelemelerinde çalıştırılabilmesi için hükümetten yetki istedi.

Hükümetten vize çıkması durumunda her-hangi bir suça karışmamış “hacker’lar Emni- yet’te sözleşmeli “bilişim uzmanı” olarak çalışabilecek.

Hacker talebine giden süreç, Güvenlik’in 15 Temmuz darbe girişiminin peşinde gözaltına alınan ya da tutuklanan kişilerin dijital dokü-manlarını incelemeye aldığı çalışmayla başladı. Belge sayısının pozitif olması siber polisi mağdur durumda bıraktı. Bu sorunu çözmek için yeni bir takım cihazlar ve personel almayı kararlaştıran Güvenlik Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Çaba Daire Başkanlığı, kabahat işlememiş “hacker”lan adli bilişim incelemelerinde istihdam etmek için hükümetten yetki istedi. Hükümet “yerinde” götürse herhangi bir suça karışmamış hacker’lar Emniyet’te sözleşmeli olarak devir alacak.

KHK ÇIKABİLİR

Bu düzenlemenin, mucizevi hal (OHAL) zarfında kanun hükmünde kararname (KHK) ile ya da yasayla gerçekleştirilebileceği belirtildi. Hacker istihdamına olanak sağlayacak düzenlemeyle terör örgütü propagandası, halkı kin ve düşmanlığa özendirme, çocuk istismarı gibi suçlarla siber ortamda mücadelede polisin yetkilerinin daha da genişletilebileceği belirtildi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir