Esed rejimine büyük darbe! Püskürtüldü!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Esed rejimine büyük darbe! Püskürtüldü!

Esed rejimine büyük darbe! Püskürtüldü!

Esed rejimine büyük darbe! Püskürtüldü!

Halep’teki saha komutanlarından Abd Muhammed, rejim güçlerinin kentin güney kesimlerinde muhaliflerin kontrolünde bulunan Şeyh Said semtine saldırdığını söyledi.

Muhalif birliklerin rejim güçlerini geri püskürttüğünü ve çatışmalarda 30 rejim askerinin öldüğünü ifade eden Muhammed, ”Rejim güçleri Şeyh Said semtinde muhaliflerin olduğu yerlere saldırdı. İran, Irak ve Afgan Şii milisleriyle çatıştık. Çatışmalarda arasında biri Afgan milisi 4 kişiyi tutsak aldık” dedi.

15 KASIM’DAN BU YANA 600’DEN FAZLA SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Halep Sivil Savunma Birliği, dün yaptığı açıklamada 15 Kasım’dan bu yandan Halep’in doğusuna 2 bin hava saldırısı, 7 bin top atışı yapıldığını ve 600’den arti sivilin hayatını kaybettiğini, 2 bin sivilin de yaralandığını duyurmuştu.

Rejim ve ortakları, önceki gün düzenledikleri yoğun saldırıları sonucu Halep büyük kasaba merkezinin doğusundaki Sahur, Şeyh Faris ile Şeyh Hıdır semtlerini ele geçirdi. Karşı Taraf birlikler de yoğun kara ve hava bombardımanının ardından Mesekin Hanano, Cebel Bedro, Badiin, Ayn Tel ve Ard Hamra semtlerinden çekilmişti.

Rejimin son saldırısıyla birlikte Halep’in doğusunda 15 Kasım’dan bu yandan ölen sivillerin sayısı 739’a, yaralı sayısı ise 2 bin 500’e yükseldi.

Suriye’nin kuzeyindeki Halep, başkent Şam’dan daha sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda bulunuyor.

Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler yoklama ediyor. Rejim kuşatmasında takriben 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep’te İl Sağlık Müdürlüğüne kadar insanlar 97 gündür temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor.

Son iki haftada kentin doğusundaki tüm hastaneler ve sağlık durumu merkezleri rejimin saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Tüm okulların kapalı olduğu bölgede hizmet veren sadece 3 fırın bulunuyor. Takriben 300 bin sivil, rejimin son ilerlemesiyle 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir