CANLI TV

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  7,6419
 • EURO
  8,9917
 • ALTIN
  469,74
 • BIST
  1,1763
Grip dallar amacıyla faydalı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Grip dallar amacıyla faydalı

HABERİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN


Grip dallar amacıyla faydalı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Dahili Bilimler Bölümü, Çocuk Sağlığı ve Emraz Anabilim Dalı, Çocuk Immünoloji-Allerji Uzmanı Prof. Dr. Alişan Saika grip üzerine eke açıklamalarda bulundu.

Gribin anne sütü düz çocuklar üzere faydalı olduğunu kanıt fail Prof. Dr. Alişan Sebep, insanların antipatik algınlığı ile gribi sıklıkla karıştırdığını dile getirdi.

Prof. Dr. Alişan Saika ’ın açıklamaları şöyle:

Enflüanza denilince bazen insanlar ‘itici algınlığı ’ ile karıştırabiliyorlar.

Aslında ikisi birbirine benziyor, fakat çokça kebir tıpkı ayırt var; o dahi gripte faziletkâr dokunaklı olması.

Antipatik algınlığında, kötü olmadan burun tıkanıklığı ve öksürük olması… Aradaki ayırt bu.

Zaten gribin teşhisinde iki kıta laboratuvar metodu kullanılıyor. Bunlardan birisi ‘çabuk test ’, birisi birlikte virüsün kültürde üretilmesi. Ancak bunlar ant alıyor ve duyarlılıkları bağan. Onun için etibba gribi klinik olarak canlandırma ederler. Sevimsiz algınlığından farkı onun üzere koskocaman.

Gripte öksürüğün teferruatlı sürmesi bile çocuklarda büyük benzeri bulgu.

SIFIR KİLOMETRE İMMÜN DIZGE ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYOR

Çocuklar, seçme yaş grubunda olduğu üzere gribe bir lahzada yakalanabiliyorlar zira immün sistemleri elan öğrenme aşamasında.İsterseniz onu dahi kısaca vurgulayabilirim; immün bütün vücudumuzda doğumdan itibaren çalışmaya başlayan amma muvaffakiyetsiz kilometreden çalışmaya başlayan benzeri tümce. Öğrenmeye etkin ayrımsız sistem.

Bu bakımdan enflüanza, benim kanaatimce, çocukların bağışıklık sistemlerinin gelişmesi amacıyla çok koca ayrımsız çor.Her yıl yeniden etmesi birlikte, çocuğun bağışıklık sisteminin neymiş tıpkısı askeri manevra yaparmış üzere, daha dolgunca gelişmesini sağlayıcı, aslında hayır bir çor olduğunu söyleyebilirim size.Ama bittabi bu bazı bazı risk oluşturur, söz misali çocuklarda, eğer esas sütü almıyorsa, riskli olabilecek ayrımsız hastalık. Bire Bir şekilde, erişkinlerde, 65 gözyaşı üzerinde de riskli olduğu söyleniyor.

ENFLÜANZA NASIL BULAŞIR?

Enflüanza virüsü, influenza virüsüdür; A, B, C tipleri vardır.En sıklıkla, aracısız temasla bulaşır, yani grip virüsünün bulunduğu aynı yere o çocuğun elini sürmesi, ondan sonra o elini ağzına, gözüne sürmesiyle bulaşır.Veya gripli emanet öksürdüğü ahit, o ‘öksürük sekresyonu ’ dediğimiz ifrazatındaki virüslerin doğrudan çocuğun gözüne evet dahi burnuna—mukozalarına irtibat etmesiyle ancak bulaşabilir. Onun dışında sirayet olmaz.

O HALDE TIĞ GECIKTIRMEK IÇIN HANGI YAPMALIYIZ?

Ellerimizi haddinden fazla evire çevire yıkamalıyız.

Benzeri çocuğu vekil aynı annenin evet birlikte bakıcının bilmesi müstelzim yeryüzü büyük şey bence bu; ellerini yıkamadan çocuğun eline, yüzüne dokunmaması gerekiyor. Tıpkısı şeyi çocuğua de ünsiyet namına kazandırması, havari tıp açısından haddinden fazla elan balaban.

GRIP AŞISI NASIL YAPILIYOR?

Aşıya gelince, aşılama çalışmaları 1940 ’lı yıllarda başlamış ve 1960 ’ta ilk kez piyasaya sürülmüş ama yan etkilerinin çokça olması ve aşıda kimi teessürat olması nedeniyle çokça yaygınlaşamamış.

1980 ’li yıllardan sonra grip aşısının piyasaya, özellikle Türkiye ’ye, sürüldüğünü görüyoruz.

Aşının özelliklerine ati olursak, aynı ‘inaktive ’ telkih var, bire bir da ‘etkili ’ aşı var.Aktif aşı diyoruz fakat haddizatında virüslere enerjik geçmek bile akla yatkın değil.

Virüsler benzeri RNA evet da DNA parçası içeren, bunu aynı zarfla çeviren yapılar. Etkili değiller aslında. Hatta, bilgisayar virüslerine çok benzetiyorum ben onları bu haysiyetle, söz gelişi bilgisayara USB ’yi taktığınız dakika aynı virüs bulaşıyor ve bilgisayarınız zombi haline geliyor. Aşılarda birlikte hakeza benzeri sıkıntı var; enflüanza virüsünü zayıflatılmış ayla getirebilmek amacıyla aşıların üretim aşamalarında bazen vaziyetler var. Bunlardan bile ezcümle bahsedeyim:

Tıpkısı aşıyı uzaklaştırmak için ‘ekin ’e ekmeniz gerekiyor o ‘enfektif temsilci ’ı.O ekin dahi hangi gibi? Ya hareketli hücrelerdir veyahut birlikte benzeri dokudur.O nesiç genellikle primat evet da kapik böbreği oluyor–evvel zamanlarda ama yumurta hamiş, tavuk yumurtası, bildiğimiz tavuk yumurtası…Bundan 160 kat ‘devam ’ yapılmış.Pasaj hangi gelmek? O kültürün gene tekrar yapılması emreylemek. Yani 160 tane testis kullanmanız gerekiyor bir tane aşıyı elde etmeniz amacıyla.

VİRAL AŞILAR NE KORUMUYOR?

Aşıyı yaptığınız ahit %100 çalışkan, %100 yardımcı olmuyor. Hakeza ayrımsız sıkıntımız var.

Fakat özge meslekdaşlarımızın söylediklerine baktığınız ant “%90 koruyuculuğu var” diyorlar. Halbuki bu gözetim oranı değil, serumda kâin, gribe alın gelişen, muafiyet sisteminin ürettiği antikorları kastediyorlar. Amma o antikorların gribe karşı korucu etkileri çok çok az.Çünkü virüsler, hücre içerisine giren ve kendilerini o hücreye ürettiren tıpkısı topluluk mevcudat—canlı demiyorum bakın, ‘hayat ’lar…Ve onun üzere antikorların, özellikle viral hastalıklarda koruyucu etkisi çokça çok sınırlı.

Onun üzere bakın yapılan çalışmalarda–CIDRAP ve EUROSURVEILLANCE çalışması çokça önemli bu konularda—bakmışlar ki enflüanza aşısının etkinliği söylenildiği kabil değil, haddinden fazla haddinden fazla bağan ve taraf etkileri daha fazla.Onun amacıyla buna ‘cost-effective ’ derler, maliyetine değmediği söyleniyor.

PEKİ NE O ZAMAN BU KADAR ÇOKÇA GRIP AŞISI ÖN PLANA ÇIKIYOR?

Bir eczaneye girdiğiniz ant özen edin, “Grip aşınızı yaptırdınız mı?” diye yazıyor. Hastalık?

Zira bunların hacısı hocası ticari kaygılarla yapılan şeyler.

İşin apayrı cephesi da var.

Bu grip aşısını yaptığınız devir, canip etkilerinden dünya dahi hastayı kendinize tabi ayla getiriyorsunuz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
Son dakika: Dalaman’da askeri araç devrildi: 2’si ağır 7 yaralı

Son dakika: Dalaman’da askeri araç devrildi: 2’si ağır 7 yaralı

21 Şubat 2017, Son dakika: Dalaman’da askeri araç devrildi: 2’si ağır 7 yaralı için yorumlar kapalı
Bakan Tüfenkci Geleneksel Türk El Sanatları Şöleni’ne katıldı​

Bakan Tüfenkci Geleneksel Türk El Sanatları Şöleni’ne katıldı​

9 Şubat 2017, Bakan Tüfenkci Geleneksel Türk El Sanatları Şöleni’ne katıldı​ için yorumlar kapalı
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
WhatsApp chat