CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  5,9459
  % 0,33
 • EURO
  6,6241
  % 0,22
 • ALTIN
  244,9549
  % 0,65
 • BIST
  94.396
  % -0,11
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Arap halkından Türkiye’ye ‘yalnız değilsiniz’ mesajı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Arap halkından Türkiye’ye ‘yalnız değilsiniz’ mesajı

Ankara’da gerçekleştirilen terör saldırısının ardından Twitter üzerinden, Arapça olarak yazılan “Türkiye yalnız değildir” isimli bir etiket kampanyası başlatıldı. Twitter’daki bu kampanyaya çok kısa sürede 10 milyon gibi yüksek sayıda katılım oldu. Geçmişten günümüze devam eden ‘Araplar Türkleri sevmez’ tezi böylelikle çürümüş oldu. Türkiye’nin, ABD’nin Irak’a müdahalesine karşı çıkması, Suriye’deki krizin için olumlu adımlar atması, uluslararası platformda ve ekonomik açıdan güçlü hale gelmesi Arap halkının da takdirini topladı.  Özellikle Arap Baharı’nın ardından birçok Arap ülkesinde yaşanan iç karışıklıklar, Suriye’deki iç savaş, Irak’taki bölgesel ayrım, Mısır’daki askeri darbe dahi bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin önlenemeyen yükselişi Arap halkının da Türkiye’yi rol model olarak almasını sağladı.

Arap ülkelerinden Türkiye’ye gelen desteğin sebeplerini Ajanshaber’e değerlendiren Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mahir Nakip, Türkiye’nin güçlü duruşunun bu konuda çok etkili olduğunu söyledi.

Arapların Türkiye ve Türkler hakkındaki olan kanaatlerini iki ayrı şekilde sınıflandırmak gerekiyor. Birincisi halkın görüşü ikincisi Arap yönetimlerinin görüşüdür. İkinci madde ise Arap Baharı’ndan önceki ve sonraki görüş olarak sınıflandırmamız gerekiyor. Arap Baharı’ndan önceki sınıflandırmaya baktığımızda Arap aydınları ve yönetimleri topyekün Fransız ve İngilizlerin Türkler hakkında empoze ettiği görüşle beslenmişlerdir. Dolayısıyla, “Araplar Türkler’i sevmez” görüşü bundan kaynaklanmıştır. Çünkü Arap dünyasının hemen hemen bütün kitaplarında Osmanlı emperyalist olarak, Türkiye Cumhuriyeti de İslam düşmanı olarak gösterilir.

“TÜRKİYE’NİN ABD’YE ‘HAYIR’ DEMESİ BÜYÜK SEMPATİ KAZANDIRDI”

Mevcut iktidarın 2003 yılından bugüne kadar Arap dünyasına açılım temaülü var. 2003 ila 2008 yılları arasında bu açılım çok ciddi bir ivme kazandı. Bu ivmenin kazanılmasında Türkiye’nin 1 Mart tezkeresiyle Irak’a girme konusunda ABD’ye ‘hayır’ demesi Arap ülkelerinde çok büyük sempati kazanmasına neden oldu. Türkiye’nin Filistin konusunda da olumlu adımlar atması da Arap halkının sempatisinin artmasını sağladı.

“ARAP HALKI TÜRKİYE’Yİ SEVİYOR VE GÜÇLÜ GÖRÜYOR”

2011 yılından sonra özellikle Irak hadisesi ve Suriye hadisesi konusunda Arap aydınları içerisinde ciddi bir bölünme söz konusu oldu. Halk Türkiye’nin yanında, Türkiye’yi seviyor ve güçlü görüyor ve Türkiye’nin yanında oluyor. Bunların yanında bir endişe de ortaya çıktı. İran’ın 2011 yılından sonra ABD güçlerinin Irak’tan çekilmesi İran’ın Ortadoğu’da daha söz sahibi olmasını sağladı. Türkiye’de bunu nötrilize etmek maksadıyla bir takım adımlar attı. Türkiye’nin attığın bu adımların kimisi yerini buldu kimisi tepki gördü. Arap basını kimi zaman Türkiye’yi Sünni projesi, yeni Osmanlıcılık gibi terimlerle suçlar. Tabii basının bir kısmı bu şekilde eleştirilerde bulunuyor. Türkiye’nin başarısını çekemeyenler Türkiye’yi böyle görürken halkın büyük bir kısmı Türkiye’yi destekliyor.

kerkuk-vakfi-sozcusu-prof-dr-mahir-nakip_5835_o

“2003’TEN BU YANA YAPILAN AÇILIMLARI SEMPATİNİN ARTMASINA NEDEN OLDU”

Arap halkının Türkiye’ye karşı sempatisinin artmasının bir diğer nedeni de özellikle 2003 yılının ardından bir açılım gerçekleştirilebileceğini görmüş olmaları. Özellikle Türkiye’de AK Parti gibi İslami bir partinin iktidara gelip din ve laikliğin beraber de yürütülebildiğini görmesi çok etkili oldu. Türkiye’nin ekonomisi güçlü, dünyaya açılmış, 2 Nobel ödülü olması Türkiye’ye karşı olan sempatiyi daha da artırdı.

“TÜRKİYE, ARAPLAR İÇİN ÖRNEK OLUŞTURUYOR”

Arap dünyasında eğer Şiicilik bir yerde bir hegemonya kurup baskı unsuru uyguluyorsa bunu Arap ülkeleri kendi aralarında çok daha rahat çözmelidirler. Ancak Türkiye olarak biz onlara yol göstermeliyiz. Onlara liderlik etme, Sünniciliğin temsilini yapma gibi durumlar ise Avrupa’yı da Arap ülkelerini de rahatsız eder. Ancak Türkiye, 2003’ten bu yana yürüttüğü politika yerinde bir politikadır.  Türkiye 2003’ten bu yana imajını koruyabilmiştir ve bunu koruyabilirse Arap ülkelerine rol olduğu gibi kendi yapısını da sağlam tutabilir. Türkiye hem güçlü hem de emsal bir örnek olması açısından önemli bir rol üstlenmektedir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

KAYNAK : HABER 6 AJANS

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder