CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Bakan dev proje için tarih verdi
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Bakan dev proje için tarih verdi

HABERİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN


Bakan dev proje için tarih verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ilgaz Tüneli ’nde incelemelerde bulunduktan daha sonra Doğu Çevre Yolu’nda da analiz yaptı. Karayolları 15. Alan Müdürü Hüsamettin Özendi ’den yol hakkında detaylı bilgiler alan Bakan Arslan, ardındaki valiliği ziyaret etti. Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Arslan, Vali Mesut Şimşek ile makamında görüştü. Vali Yıldırım ’dan yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler alan Bakan Arslan, Kastamonulular’ın uzun zamandır beklediği Ilgaz Tüneli ’ni bu yılın Aralık ayında hizmete açacaklarını kaydetti. Ankara ’da Kastamonu ’nun milletvekilleri ile her zaman Kastamonu ’nun ihtiyaçlarını, beklentilerini ve yapılabilecek projelerini istişare ettiklerini söyleyen Bakan Arslan, “Bu konuda hiç belirsizlik değil. diğer taraftan istedik ama Kastamonu ’da yerinde belediye başkanımızla, il başkanımız ile arkadaşlarımız ile birlikte istişare edelim. Kastamonu ’da işlerimiz nasıl gidiyor yerinde görelim istedik” dedi.

Bu kapsamda Ilgaz Tüneli ’nin girişinden incelemelere başlayarak ziyaretleri gerçekleştirdiklerini açıklayan Bakan Arslan, “Kastamonu ’nun birçok ihtiyacı var. 14 yıldır AK Parti olarak fiilen yaptığımız çok şey var. Ama biliyoruz ama ihtiyaçlar sınırsız, imkanlar sınırlı. Biz mevcut imkanlar çerçevesinde ne kadar pozitif ve içten başta iş yapabiliriz ona bakıyoruz. Bu çerçevede Kastamonu ’nun ve Kastamonulular’ın ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Bakan olarak Kastamonu ’ya ilk gelişim olabilir fakat bürokrat olarak aslında fazla gittik geldik. İhtiyaçlarını da o zamandan biliyoruz. Vekillerimiz de bizi hiç anlamsız bırakmadıkları için her zaman güncelliyorlar bilgileri. O yüzden bugün Karayolları Genel Müdürümüz, Demiryolları Genel Müdürümüz ve diğer çalışma arkadaşlarımız ile birlikte sahadaydık ve sahada olmaya devam edeceğiz, istişarelerde bulunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kastamonu ’nun 1993-2002 yılları arasında takriben 130 milyon TL yatırım aldığını ve 2002 ’ye kadar olan bölünmüş yol miktarının 47 kilometre olduğunu belirten Bakan Arslan, “Bizim dönemimizde biz üzerine 253 kilometre yol yapmışız. 47 kilometre 80 yılda ve son 12 yılda yapılan 253 kilometre bugün Kastamonu ’da üretilmiş yol. Toplam bölünmüş yol miktarı ise 300 kilometre. Bunun da 186 kilometresi sıcak karışım veya bitümlü sıcak karışım dediğimiz BSK. Oranlarsanız eğer önemli bir oran. Yine bizden önceki 10 yılda harcanan para 130 milyon TL, AK Parti dönemlerinde harcanan para 2 milyar 100 milyon TL. az çok 8 katı” şeklinde konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak bu sene içerisinde yılbaşı ödeneğinin 10 milyon lira olmasına rağmen şuana dek 110 milyon lira harcandığını açıklayan Bakan Arslan, “11 misli fakat sene sonuna kadar durmak yok, yola devam düsturu ile bunu daha da artıracağız. Bunu da özellikle vurgulayalım. Yan Kastamonu ’da 19 tane devam eden projemiz var. Ufak deniz yapılarını saymıyorum. Kıyı şeridinde de irili ufaklı projeler var, onları da saymıyorum. Büyük işler çerçevesinde herhalde en önemlisi, bizim için de en önemlisi o Ilgaz Tüneli ’dir. Sebebi de şu; Karadeniz ’i, Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara ’ya, Akdeniz ’e bağlayacak bir güzergahtır. Onun için fazla fazla önemsiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da, Başbakanımızın da fazla önemsediği bir proje. Sadece 5,5 kilometre değil, devamında pozitif takriben 21,5 kilometrelik yol dahil 26 kilometre 700 metrelik bir yoldur. Bu sene sonu itibarı ile keza tüneli ayrıca de ayrılmış yolları bitümlü sıcak karışım olarak esnek asfalt olarak açmış olacağız. Hem Kastamonulular’ın keza de Çankırılılar’ın hizmetine açmış olacağız. Fakat bu yalnızca iki ilimizin yok, kuzey-güney, yani Karadeniz-Akdeniz bağlantısını kullanacak cümbür cemaat için manâlı bir koridorun manâlı bir halkasını gerçekleştirmiş olacağız. Çünkü mevcut yolu düşündüğünüzde kışın normal şartlarda 35-40 dakika sürüyor, kışın kar ile mücadeleyi düşündüğünüzde çok saatleri de bulabiliyor. 19 tane plase var. Bizim anlayabileceğimiz dil ile 19 tane bariz viraj var. Yüzde 9 eğim var oysa bu eğim fazla yüksektir. Bayağı karayollarında eğim yüzde 5 ’tir. İnşallah biz Ilgaz Tüneli ile birlikte orayı adamakıllı rahatlatmış olacağız ve 8 dakikada geçmiş olacağız. Bu güne kadar tünel+26,5 kilometrelik yolun toplam bedeli yaklaşık 750 milyon TL ’dir. Başlı başına manâlı bir bedeldir. Ilgaz Tüneli’nden bu tarafa geçtiğimizde Kırık Barajı’nın yapılacağı yer var. Orada da zorlama bir topografya var. Orada da 2 bin 970 metrelik çift tüp tünel, hemencecik öncesinde Ilgaz Tüneli’nin çıkışına bağlayacak olan 235 metrelik bir viyadük ile birlikte biz yaklaşık 20 kilometrelik sıcak asfalt ayrılmış yol yağacağız fakat Kırık Barajı vadisini de bir varyant ile Kastamonu istikametinde ayrılmış yol ile şu anki ayrılmış yola bağlamış olalım. Onun da ihalesini bu sene ardına kadar yapalım” ifadelerini kullandı.

“DOĞU ÇEVRE YOLU’NU BU SENE SONUNDA BİTİRİYORUZ” 

 Doğu Çevre Yolu ’nun fazla uzunca bir süredir kangren haline geldiğini andıran Bakan Arslan, şöyle konuştu:  “Ama bu proje artık bitmeye yüz tuttu. Gelirken bitmiş gözden geçirdik. Bu yıl sonunda orayı da bitiriyoruz. Orası da Kastamonu için fazla kayda değer. Ve yine Kastamonu ’nun devamında yaklaşık 35 kilometrelik biten bir bölünmüş yol var lakin Karadeniz ’e tamamlayabilmemiz adına 37 kilometrelik daha Küre ’den sonradan İnebolu ’ya kadar ayrılmış yol yapılması gerekiyordu. Bunu da kıymetli vekillerimiz ile konuştuktan sonradan biz bu yıl içerisinde YPK kararı ile bunu yatırım programına aldık. 37 kilometrelik kısmın 5 tane tüneli var ama tünellerin de toplam boyu 15 kilometre. Onlarla birlikte bu yıl ardına kadar ihalesini yapacağız ve Karadeniz ’e dek olan ayrılmış yollarda çalışma başlatmadığımız yer kalmamış olacak”

 Keza Kastamonu-Karabük arasında yaklaşık 100 kilometrelik bir yol çalışmasının bulunduğunu anlatan Bakan Arslan, şunları kaydetti:   “Bunun da Kastamonu için fazla manâlı olduğunu biliyoruz, oysa 56 kilometrelik kısmı yeniden durumda. Kalan kısmının da ihale sürecini yaptık ve inşallah 2018 yılında orayı da en ince ayrıntısına kadar bitirmiş olacağız. Bu Nedenle Kastamonu ’yu Karabük ’e sıcak asfalt ayrılmış yol ile birleştirmiş olacağız. Karadeniz Sahil Yolu’nun tamamlayıcısı olan Cide-Bartın Sahil Yolu ’nun müracaatını da yaptık. İnşallah onun da YPK kararını çıkaracağız, ki ben de YPK üyesiyim. Yakında ona da başlamış olacağız.”

Bunların yanı sıra il yollarında muhtelif yerlerde çoğu noktada Karayolları’nın çalışmasının bulunduğunu aktaran Bakan Arslan, “Onları bilhassa belirtmiş ve vurgulamış olalım. Kastamonulular’ın önemsediği Kastamonu Havalimanı gerçekte bizler için de önemlidir. Geçmişte sefer olur muydu olmaz mıydı derken uçuşlar başladı. Çok da güzel uçuşlar var. Sayın valimiz ve vekillerimizin de beklentisi sefer sayılarının düşmemesi ve hatta mümkünse diğer iller sefer ek edilmesi. Bu konuda gerek bana bağlı Devlet Hava Meydanları Müdürlüğümüzden, gerek Türk Hava Yolları Müdürlüğü’nden de data aldım, derhal dönüşte THY yönetimi ile bunu görüşeceğiz. Bağlı THY özel bir şirket. Devletin değil. Bir Zamanlar bakan söylüyordu yapıyorlardı, acilen birazcık arz talep dengesine bakıyorlar ama yeteri değin gezi var görünüyor. Bu yolculuklar çerçevesinde inşallah istişareler yapacağız. Ve tekrar mevcut havaalanıınn çevre drenajı projesi var. İhalesi 8 ayda yapıldı. Değerlendirmeler devam ediyor. İtirazlar olmazsa 1 ay içinde onu da bitireceğiz. O da takriben 30 milyon TL ’lik bir iştir. Onu da bu sene başlatacağız ve en geç 2018 sezonunda onu da tamamlamış olacağız. Özellikle çevre drenajı yetkisiz olan havalimanlarında pistin ömrü çok uzun olamıyor. Dolayısı ile bunu yaparak pistimizin de ömrünü fazla daha uzatmış olacağız” dedi. 

ILGAZ TÜNELİ’NİN İSMİ DEĞİŞİYOR

Ilgaz Tüneli ’nin ismini ‘Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli ’ olarak değiştirdiklerini vurgulayan Bakan Arslan, şöyle devam etti:

 “Kastamonu ’dan Çankırı ’ya dışarı giden yol, İstiklal Yolu hepinizin malumu bilhassa istiklal harbinde ifa ettiği devir nedeni ile Kastamonulular’ın, Çankırılılar’ın isteği çerçevesinde o ismi almış. O İstiklal Yolu, Birinci Dünya Savaşı yıllarında anlamlıydı lakin hemen ikinci kez manâ yüklendi. 15 Temmuz’da Sayın Başbakanımızın o tünelden süreci yönetmesi. Darbe girişimine karşı başarılı bir sonuç alınmasında ek bir fonksiyon üstlendi. Dolayısıyla tünelin ismini de Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli olarak değiştiriyoruz, ancak ayrıca Kastamonu ’nun ayrıca Çankırı ’nın geçmişte ve bugün üstlendiği misyona uygun bir şekilde bir başka anlam ifade etsin. İnşallah bu konuda Kastamonu ’dan ve Çankırı ’dan çokça şehidimiz var. Rabbim tüm şehitlerimize de rahmet eylesin. Onları da defalarca anmış olalım. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder