CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Bakandan yeni promosyon açıklaması
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Bakandan yeni promosyon açıklaması


Bakandan yeni promosyon açıklaması
Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Emekli maaşlarının emeklilerimize ulaşıncaya kadar bankalarda kaldığı zaman sıradan 1,5 gün.

Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Emekli maaşlarının emeklilerimize ulaşıncaya kadar bankalarda kaldığı zaman sıradan 1,5 gün. Kamu bankalarında bu vakit 2 gün. Bu paranın 2 gün veya 2 gece bankalarda değerlendirilmesi emeklilerimizin bu anlamda promosyondan beklediği bir karşılığı ne yazık ki yansıtmıyor. Çok minimum bir rakam olarak kalıyor.” dedi.

Müezzinoğlu, Bakanlık Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda düzenlenen Üçlü Danışma Kurulu Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, egzersiz hayatının esas itibarıyla işçi ile patron kesimleri aralarında yürütülen diyalog ve varılan anlaşmalarla düzenlendiğini vurguladı.

Endüstri ilişkilerinin düzenli ve kalıcı bir barış ortamını oluşturabilmesinin bilhassa sosyal tarafların diyaloğuna bağlı olduğunu belirten Müezzinoğlu, Meslek Kanunu ile düzenlenen “Üçlü Danışma Kurulu”nun da bu düşüncenin bir yansıması olduğunu dile getirdi.

Bakanlık olarak Üçlü Danışma Kurulunu, sosyal diyaloğu bölge, emek ile sermayeyi birbirini tamamlayan iki unsur olarak görebilen yaklaşımın somutlaşmış bir hali olarak gördüklerine işaret eden Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Her durumda, her ortamda, daima ardına kadar diyaloğa açık olan bakanlığımız, paydaşlarımız olan bu masanın etrafındaki sosyal tarafların bakış ve önerilerini dikkate alarak alıştırma hayatına ilişkin politikasını belirlemeye maksimum özen göstermektedir. Alıştırma hayatında çözüme kavuşan sorunlar yanına önümüzde çözüme kavuşturulmayı bekleyen başlıklar var. Çalışma yaşamı, içerisinde barındırdığı toplumsal dinamikler sebebiyle bambaşka bir alandır. böylece, sosyal taraflar arasında dengenin sağlanmasında sosyal diyalog mekanizmasının etkin şekilde kullanılmasına yük vermekteyiz.”

Müezzinoğlu, işsizliğin azaltılması ve istihdam olanaklarının artırılmasının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürekli önemini koruyan bir konu olduğunu belirterek, “Bu soruna yönelik politikaların bütüncül olarak uygulanmasını temin etmek ve daimi çözüm önerileri geliştirebilmek amacıyla Milli İstihdam Stratejisini 2014 yılından bu yanlamasına uyguluyoruz. 2023 vizyonu ile hazırlanan stratejide, işsizlik oranının yüzde 5 düzeylerine indirilmesi, istihdam oranının yüzde 55 düzeylerine yükseltilmesi ve tarım dışı sektörlerde kayıt dışı istihdam oranının yüzde 15’in altına indirilmesi hedeflenmektedir.” ifadesini kullandı.

‘KIDEM TAZMİNATINI GÜNDEMİMİZDE’

Iş gücü piyasasının etkinliğini artırmaya karşın önemli reformlar yaptıklarını ve bu kapsamda bu sene başından itibaren çoğu düzenlemeyi hayata geçirildiklerine değinen Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Ilk Kez sosyal tarafların görüşleri doğrultusunda ekonomimize ve işverenlere getireceği maliyetler üstüne yapılan ayrıntılı analiz sonucunda asgari ödenti net bin 300 lira olarak belirlenmiştir. Söz konusu düzenlemenin işverene getireceği ilave maliyetin etkisinin azaltılabilmesi amacıyla da bu maliyetin bir kısmının define kadar karşılanması sağlanmıştır. Kayıt dışılık ile uğraş zarfında ücretlerin banka kanalıyla ödenmesi için zorunlu olan çalışan sayısı 10’dan 5’e indirilerek kapsama giren kişi sayısı artırılmıştır. Bakanlığımız, belirli istihdam ve kazanç güvencesinin sağlanması ile birlikte, egzersiz hayatı ve ekonomimizin rekabet gücünün ve değişen koşullara armoni yeteneğinin artırılmasını da gözetmekle yükümlüdür. Bunu sağlamanın kayda değer bir yolu, istihdam biçimlerinin artırılmasıdır. Bu amaçla, son yıllarda çoğu ülkede kullanımı yaygınlaşan bir alıştırma şekli olan ‘özel istihdam büroları aracılığıyla geçici meslek ilişkisi’ kurulması ile ‘uzaktan çalışma’ düzenlemeleri, mevzuatımıza ilk önce kazandırılmıştır. Tamamladığımız bir öteki düzenleme ise analık izni ardından çocuğun mecbur ilköğretim çağına gelmesine kadar ebeveynlerden birine kısmi süreli çalışma hakkı verilmesidir. Gündemimizde olup tartışılan manâlı bir diğer düzenleme ise kıdem tazminatının, sosyal tarafların mutabakatını gözeten bir yaklaşımla bitmiş düzenlenmesidir. Bu kapsamda, konuyla ilgili olarak, işçi ve işverenlerimizin görüşlerini almaya karşın kapsamlı bir anket çalışması da yapılmıştır.”

‘KISA VADEDE BİR AÇIKLAMA YAPILMASI PLANLANMIYOR’

Bir basın mensubunun, emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesine ilişkin görüşmelerin hangi aşamada olduğunu sorması üzerine Müezzinoğlu, şu yanıtı verdi:

“Bu konuda kısa vadede bir açıklama yapılması planlanmıyor. Takriben 11,5 milyon emeklimizin emekli maaşlarının, kendilerine ulaşıncaya değin bankalarda kaldığı vakit sıradan 1,5 gün. Ulus bankalarında bu zaman 2 gün. Bu paranın 2 gün veya 2 gece bankalarda değerlendirilmesi emeklilerimizin bu anlamda promosyondan beklediği bir karşılığı ne eyvah oysa yansıtmıyor. Çok asgari bir sayı olarak kalıyor. Çünkü ayda 2 gece kaldığını var sayarsak bu, yılda 24 gece yapıyor. Emeklilere aylık olarak ödenen takriben 120 milyar lira gibi bir paranın yılda 24 gece bankada kaldığını düşündüğünüzde 11,5 milyon emeklimize promosyondan yansıyacak parakamuoyunun konuştuğu rakamlara yaklaşır bir sayı değil. Dolayısıyla Sayın Başbakanımız ve ulus bankalarıyla görüşmelerimiz bir vakit daha devam edecek. Burada ayrı destekleri sağlayabilirsek, emeklimizin kısmen beklediği bir promosyon müjdesini verme gayretinde olacağız lakin bunu akşamdan sabaha gibi kamuoyu algılamasın.”

Müezzinoğlu, laf konusu rakamın ne değin olduğu yönündeki bir soruya, “Maksimum olarak takvim 100 milyon gibi bir rakam çıkıyor, 3 takvim dediğinizde 300 milyon lira. 300 milyon lirayı 11,5 milyon emekliye paylaştırdığınızda ve bunu da gruplara böldüğünüzde hangi gruba ne değin düşeceğini hesaplayabilirsiniz. Bu rakama biz razı değiliz veya bu rakamla ilgili bir sorumluluğu yüklenmek istemiyoruz. Lakin emeklilerimizin dernekleri var, bunların farklı özel bankalarla iletişimleri var.Serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde o haklarını da değerlendirebilirler.” dedi.

‘HİLELİ SÜREÇLERİ MİNİMİZE EDECEK NOKTAYA GELECEĞİZ’

Müezzinoğlu, elastik çalışmaya imkan karşılayan “Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği”nin Devlete Ait Gazete’de dün yayımlandığı anımsatılıp, buradaki egzersiz şartlarının sorulması üzerine, şu ifadeleri kullandı:

“İşçilere, çalışana, alın teri dökene farklı bambaşka sıfatlar takılması değil onların emeklerinin karşılığı hak ve hukuklarının korunup korunamadığı konusunun konuşulması gerekir. Bu anlamda bakanlık olarak emeğin karşılığında alın terinin adalet ve hukukunu koruyacak düzenlemeleri yapmakla sorumluyuz. Burada bir başıboşluk olursa bu boşlukları da değerlendiririz.”

Sayıştayın, 465 kişinin öldükten sonradan da sigortalılık halinin devam ettiği yönündeki raporunun ardından bir egzersiz başlatılıp başlatılmadığının sorulması üzerine Müezzinoğlu, “Bu konu ve buna aynı konularda gerekli çalışmaları da yapıyoruz. Otomasyon sistemimizi fazla daha ayrıntılı noktaya taşıdığımıza inanıyorum. Bu nesil haksız süreçleri minimize edecek ya da sıfırlayacak noktaya geleceğiz. Gerekli incelemeleri başlatıldı.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder