Başbakan AK Parti Anayasa Komisyonunu Açıkladı
Başbakan AK Parti Anayasa Komisyonunu Açıkladı

 İngiltere’nin başkenti Londra’da resmi temaslarını sürdüren Başbakan Ahmet Davutoğlu basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın çağrısıyla, kurulacak olan yeni anayasa komisyonuna AK Parti’den hangi milletvekillerinin katılacağı sorusunu da yanıtlayan Davutoğlu, parti adına görüşmeleri komisyona Cemil Çiçek, Ahmet İyimaya ve Abdülhamit Gül’ün yürüteceğini açıkladı.

3 isme görevlerini tebliğ ettiğini belirten Davutoğlu, Türkiye’ye döndüğünde de bu 3 isimle bir toplantı yapacağını açıkladı.

MHP VE CHP DAHA ÖNCE AÇIKLAMIŞTI

MHP, komisyona göndereceği isimleri açıklayan ilk parti olmuştu. 12 Ocak’ta isimleri TBMM Başkanı’na bildiren MHP, komisyona Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ile katılıyor.

14 Ocak’ta isim listesini veren CHP adına ise Bülent Tezcan, Ömer Süha Algan ve Namık Havutça komisyonda görev yapacak.

HDP ise komisyona isim verip vermeme konusunda halen kararsız…

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları:

Geniş çaplı toplantılar yaptık ve orada da ekonomimizdeki reformlar hakkında bilgi aldım. Sayın Cameron ile bir görüşme yaptım, ikili görüşmelerimizin çok iyi geçiyor. Bölgesel konuları, başta Suriye olmak üzere, kapsamlı şekilde ele aldık. Suriye ve Irak bölgeleriyle ilgili konuştuk.

“SURİYE KONUSUNDA ORTAK KAYGILARIMIZI ELE ALDIK”

Suriye ve Irak bölgeleriyle ilgili konuştuk. Suriye konusunda ortak kaygılarımızı ele aldık. Sürecin sondalndırılmaması konusunda mutabık kaldık AB-Türkiye ilişkileri bağlamında da görüşmeler yaptık.

Türk-İngiliz İş Konseyi mahiyetinde bir toplantıda da görüşmeler yaptım. Birazdan da Davos’a uçacağız ve oradan da Almanya’da geçip Sayın Merkel ile görüşeceğim. Cuma günü de inşallah yurdumuza dönmüş olacağım.

“SİLOPİ’DE TEMİZLİK BİTTİ, SUR VE CİZRE DE TEMİZLENECEK”

En kapsamlı operasyonda bile sonrası planlanmazsa durum kaldığı yerden devam eder. Silopi’de yeni bir güvenlik yapılanmasına gideceğiz. Bir daha bu sokaklar, teröristlerin dolaştığı sokaklar olmayacak. Silopi bitti, Sur ve Cizre de temizlenecek.

Yaşanamaz hale gelmiş evler var. Hak sahiplerine en iyi şekilde ev verilecek kentsel dönüşümler olacak. Daha etkin kamu hizmetinin sağlanması için arkadaşlara talimat verdim.

“CİZRE VE YÜKSEKOVA’YA İL STATÜSÜ VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bu oradaki halkımıza en iyi barınak imkanı sağlayacak şekle dönüştürülecek. Ekonomi tekrar canlanacak. Ege’de Akdeniz’de nasıl hayat şartları varsa bu şehirlerimizde aynı koşullar sağlanacak. Cizre ve Yüksekova’ya il statüsü verilmesi söz konusu değil.

AK PARTİ’NİN KOMİSYON ÜYELERİ BELLİ OLDU

AK Parti’nin komisyon üyeleri Cemil Çicek, Ahmet İyimaya ve Abdülhamit Gül oldu. Bu şekilde bir kompozisyon düşündük. Ak Parti olarak netice odaklı olarak çalışmaların yürümesi için çaba sarfedeceğiz.