CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

‘Başkanlık ’ ateşini Bahçeli alevlendirdi
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

‘Başkanlık ’ ateşini Bahçeli alevlendirdi


‘Başkanlık ’ ateşini Bahçeli alevlendirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’nin sürpriz “başkanlık” açıklamasının ardından, Başbakan Binali Şimşek ’ın başkanlık sistemini taşıyan yeni Tüzük tekliflerini en kısa sürede Meclis ’e sunacaklarını açıklaması, gözleri AK Parti ’nin bundan sonraki süreçte atacağı adımlara çevirdi. Teklifini ahali iradesine teslim olabilmek için Meclis ’te 330 oy gücünü bulması gereken AK Parti, bu nedenle dıştan asgari 14 milletvekilinin desteğini alabilmeyi birincil kasıt olarak belirledi. Bu amaçla hazırlayacağı teklife 24. dönemdeki yeni tüzük çalışmalarında dört partinin üstünde uzlaştığı 60 madde ile son olarak AK Parti, CHP ve MHP ’nin uzlaştığı 7 maddeyi monte etmeyi planlayan iktidar grubu, partilerle anlaşma sağlanamaması halinde, “milletvekili bazında anlaşma arama” stratejisi izleme formülü üstünde de duruyor.

SÜREÇ HIZLANACAK

Yeni tüzük teklifinden önce tüzük değişikliklerinin Meclis ’te görüşülme sürecini kısaltmayı hedefleyen bir tüzük değişikliğinin de gündeme getirilebileceği belirtilirken, parti kurmayları mevcut sistemle bu işin sadece Genel Komite aşamasının deha en iyimser tahminle 1-1.5 ay süreceğini hesaplıyorlar. Parti kurmayları, “Bu teklifin kurul aşaması öncesi partiler arası uzlaşma arayışları asgari 2-3 hafta alır” görüşünü dile getiriyorlar. Ak Parti kurmayları bu nedenle, tüzük değişikliklerinin görüşülme sürecini hızlandıracak, örneğin tüzük tekliflerinin öteki kanunlar gibi, “esas kanun” biçiminde bölümler halinde görüşülmesi, kuytu yerine açık oylama yapılmasının sağlanması gibi bir ön tüzük değişikliğinin gündeme gelebileceğini belirtiyorlar.

HÜKÜMET DÜŞECEK VE BAŞKAN ERDOĞAN

Mevcut tüzük gereğince 2019 ’da gerçekleştirilmesi gereken Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin akıbeti de AK Parti ’nin Meclis ’e sunacağı teklifle netleşecek. Buna ilişkin AK Parti kulislerinde iki ayrı formül dillendiriliyor. Birincil formül, referanduma sunulacak anayasa değişikliğinin yürürlük tarihinin ileri bir tarih olarak belirlenmesi. Bu formüle tarafından geçici madde aracılığıyla yeni seçim dönemine kadar mevcut Cumhurbaşkanı “başkan” olarak görevine devam ederken, hükümet düşecek ve başkan yeni hükümeti atayacak. bu arada Meclis başkanlık sistemine uyumlu Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu gibi değişiklikleri yapacak. Yeni kanunlarla seçime gidilecek. Öteki formül ise referanduma sunulacak anayasa teklifine ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın yeni bir seçime lüzum kalmaksızın başkanlık sıfatını kazanabilmesi hem de mevcut milletvekillerinin görevlerine devam edebilmesi için geçici madde konulmasını öngörüyor.

TAKVIYE YÜZDE 40

Attığı her kritik adım öncesi kamuoyunun bu konudaki nabzını tutmayı gelenek haline getiren AK Parti ’nin son kamuoyu yoklamalarında başkanlık sistemine destek oranının yüzde 40 çıktığı öğrenildi. AK Partili bir kurmay, Uyruk ’e, “Bu konuyu biz birincil tartışmaya açtığımızda kamuoyu desteği yüzde 5 idi. Bu oran bir ara yüzde 40 ’lara kadar çıkarken, sonra yüzde 35 ’e gerilemişti. şu anda ise yüzde 40 oranında Başkanlık Sistemi ’ne ‘evet ’ diyen bir millet çoğunluğu var. İnanıyoruz ama biz yeni açıklamalardan sonradan başlayan tartışmalarla bu oran biraz daha yükselecektir” değerlendirmesini yaptı.

MUHALEFETE DESTEK ÇAĞRISI

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, muhalefet partilerine başkanlık sistemini içerecek yeni anayasa tekliflerini referanduma sunabilmelerine yardim olma çağrısı yaptı. Elitaş,TBMM ’de bir grup gazeteciyle sohbetinde, “Cumhurbaşkanı ’nın ırk kadar seçilmesi Türkiye ’de yeni bir sistemin ilk adımlarıydı. 15 Temmuz da gösterdi ama bundan böyle Türkiye ’de fiili durumun hukuki bir altyapı oluşturularak hayata geçirilmesi gerekiyor. Bahçeli bu yönde olumlu bir adım attı. Biz de partilere diyoruz ki, gelin bu kaosu, karmaşayı ortadan uyandırmak için AK Parti ’nin sunacağı anayasa değişikliğine katkı maddesi sağlayın. TBMM ’de görüşmeleri hızlandıralım ve biran önce fiili durumun yasal altyapısını hayata geçirelim” dedi. 

‘15-20 MADDE DE OLABİLİR’

Başbakan Yıldırım, anayasa teklifine ilişkin açıklamasının arkasından kurmaylarıyla değerleme yaptı. Görüşmede, komple yeni bir tüzük teklifinin Meclis ’ten geçirilmesinin vakit alabileceği, süreci kısaltmaya yönelik anayasa değişiklik yönteminin değiştirilmesine ilişkin bir anayasa değişikliğinin de 330 engeline takılabileceği olasılığına uyarı çekildi. Yıldırım, partinin hukukçu kurmaylarının bir çalışma yapmasını isterken, bir AK Parti kurmayı Uyruk ’e, “Komple yeni bir tüzük teklifi yerine yalnızca Başkanlık Sistemi ’ni getirmeye yönelik anayasanın 15-20 maddesinde değiştirme öngören bir teklifte de bulunabiliriz” bilgisini verdi.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder